Podróże

Heraklion – pogoda, zabytki, historia. Co warto zobaczyć w Heraklionie?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk

Niewiele jest w Europie miejsc piękniejszych niż grecka Kreta. Heraklion to największe miasto tej wyspy i czwarte co do wielkości miasto w całej Grecji. Co roku zjeżdżają tu turyści z całego świata, którzy mają okazję zobaczyć ogromną liczbę lokalnych zabytków i wypocząć na jednej z plaż.

Heraklion to miasto, którego historia sięga aż VII wieku p.n.e. To właśnie w tym regionie wyspy rozwijała się kultura minojska, która pozostawiła na wyspie wiele bezcennych dzisiaj eksponatów. Najbardziej znanymi minojskimi obiektami, których ruiny przetrwały do dziś, są pałace w Knossos i Fajstos – obydwa możemy zwiedzać w okolicach Heraklionu.

Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda?
Aggie opowiada o swoich podróżach. Ile krajów odwiedziła gwiazda? Źródło: Dzień Dobry TVN Online

Heraklion – skąd wzięła się nazwa miasta?

Największe miasto Krety znane jest pod kilkoma nazwami. Do najpopularniejszych, spotykanych po dziś dzień, zalicza się:

  • Heraklion – to oficjalnie obowiązująca współcześnie nazwa, która nawiązuje do imienia, jakie nosił Idaean Herakles – człowiek, który w starożytności zapoczątkował zwyczaj przyozdabiania głów zwycięzców igrzysk olimpijskich wieńcami wykonanymi z gałęzi krzewów oliwnych. Candia – nazwa ta wciąż dość często używana jest przez Greków. Została nadana miastu przez Wenecjan i nawiązywała do greckiego słowa "Chandax", które oznacza fosę. Kastro – to słowo, które z języka greckiego oznacza zamek. Nazwa ta również dość często używana jest w odniesieniu do Heraklionu.

Historia miasta Heraklion

Według archeologów pierwsi osadnicy pojawili się na terenie dzisiejszego Heraklionu około VII wieku p.n.e. Miasto-państwo zlokalizowane było w pobliżu pałacu w Knossos, w związku z czym zakłada się, że już około II wieku p.n.e. mógł istnieć tu port. Miasto, jakie znamy dzisiaj, założone zostało w roku 824 przez Saracenów, czyli koczowniczą ludność arabską. Granice Heraklionu zostały zabezpieczone pokaźnych rozmiarów rowem (stąd jedna z nazw miasta – Candia). Miejski port udostępniany był piratom, którzy napadali na statki bizantyjskie. W 961 roku miasto zostało podbite przez Bizantyjczyków, którzy zamordowali wszystkich Saracenów i złupili wszystkie skarby. Na początku XI wieku miasto zostało zakupione przez Wenecjan, którzy wybudowali w nim ogromne fortyfikacje. W kolejnych wiekach miastem rządziło imperium osmańskie. Turcy wycofali się z Heraklionu dopiero w XIX wieku, po wielu powstaniach miejscowej ludności. W 1913 roku Heraklion, wraz z pozostałymi miastami Krety, został włączony do Królestwa Grecji.

Heraklion – pogoda i klimat

Heraklion leży w strefie subtropikalnej (typu śródziemnomorskiego). Zima trwa tu krótko i jest bardzo łagodna. Lato zaś jest długie i bardzo ciepłe, a nawet upalne. Średnie temperatury poniżej 15℃ występują tylko od grudnia do marca. W związku z tym mówi się, że lato trwa w Heraklionie przez osiem miesięcy. Najcieplej jest tu w lipcu i sierpniu – średnie temperatury wynoszą wówczas niemalże 29℃.

Kreta – Heraklion. Atrakcje, których nie można przegapić

Co trzeba zobaczyć, odwiedzając Heraklion? Atrakcje, z których słynie miasto, to między innymi:

  • plac Eleftherias – centralny, najbardziej reprezentacyjny punkt miasta, Rocca al Mare – pochodząca ze średniowiecza forteca wenecka, mury miejskie – wraz z przylegającym do nich bastionem i grobem Nikosa Kazandzakisa, słynnego greckiego filozofa, fontanna Morosini – wzniesiona w 1628 roku, ozdobiona wieloma motywami z mitologii greckiej, Muzeum Archeologiczne w Heraklionie – jedno z najważniejszych muzeów w Europie, z eksponatami pochodzącymi z okresu od neolitu do czasów rzymskich, ulica Daidalou – deptak, na którym znaleźć można ekskluzywne sklepy, restauracje, tawerny i kawiarnie.

Przebywając na Krecie, warto zwiedzić nie tylko miasto, ale także cały region Heraklion. Zabytki, które trzeba zobaczyć, to między innymi:

  • Knossos – w miejscu tym odkryto ruiny minojskiego zamku z labiryntem, w którym według legend uwięziony miał być Minotaur (postać będąca w połowie bykiem, a w połowie człowiekiem), Fajstos – jeden z najważniejszych ośrodków kultury minojskiej. To tutaj odkryto słynny Dysk z Fajstos, pokryty napisami zbliżonymi do pisma linearnego typu A, Jaskinia Dikteon Andron – według wierzeń starożytnych Greków to w niej narodził się Zeus, Malia – kolejny ważny ośrodek kultury minojskiej, w którym odkryto plac wraz z koncentrującym się wokół niego układem urbanistycznym, Agia Triada – ruiny minojskiej twierdzy, która według historyków stanowić miała letnią rezydencję władcy miejscowości Fajstos, Heraklion, plaża Matala – wyjątkowo malownicza plaża, osłonięta klifami i jaskiniami, które przed wiekami wykorzystywane były jako grobowce. W XX wieku jaskinie na plaży Matala miały stanowić schronienie dla hipisów.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: UCG/Getty Images

Pozostałe wiadomości