Podróże

Larisa – miasto w Grecji. Co warto w nim zobaczyć?

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
Larisa, Grecja

Grecja charakteryzuje się mnogością mniej lub bardziej popularnych miejscowości turystycznych. Większość osób wybiera się głównie na wybrzeże lub greckie wyspy. Należy jednak pamiętać o Tesalii – starożytnej krainie, której stolicą jest właśnie Larisa. Miasto to zostało zniszczone przez trzęsienie ziemi w 1941 roku.

Tesalia słynie z pięknych gór i niesamowitych formacji skalnych, jednak jej stolica, Larisa, leży na równinie. Jest czwartym co do wielkości miastem w Grecji. Trudno określić je mianem turystycznego. Jest to bardziej ośrodek administracyjno-przemysłowy, gdzie skupia się życie codzienne nowoczesnych Greków. Jest jednak kilka zabytków, które warto zobaczyć, a przy okazji spróbować lokalnych przysmaków i kupić pamiątki. Miasto położone jest nad rzeką Pinios.

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Larisa – dojazd, hotele

Larisa jest miastem dobrze skomunikowanym z resztą kraju i miastami zagranicznymi. Z Polski najlepiej dotrzeć tam samolotem do Aten z przesiadką do Larisy. Ze stolicy Grecji do Larisy można dostać się także pociągami i autobusami komunikacji prywatnej – podróż trwa zazwyczaj ok. 3 godziny.

Główną stacją kolejową jest Sidirodromikós Stathmós Larísis. Miasto posiada również dobrze rozbudowaną bazę noclegową w różnym standardzie – od tanich, studenckich hosteli po pięciogwiazdkowe hotele. Najwięcej ich znajduje się w centrum miasta.

Co warto zobaczyć w Larisie?

Najbardziej charakterystycznym zabytkiem miasta Larisa jest starożytny amfiteatr. Pochodzi on z III wieku p.n.e. i był w stanie pomieścić aż 10 000 widzów. Pod koniec I wieku p.n.e. został przekształcony na rzymską arenę, na której walczyli gladiatorzy. W 2014 roku wpisano go na listę UNESCO. Teatr został zbudowany na początku III wieku p.n.e. na południowym zboczu tego samego wzgórza, na którym stał Akropol. Pierwsze lata istnienia teatru upłynęły pod znakiem wystawiania sztuk teatralnych, następnie stał się miejscem zbierania się członków Ligii Tesalskiej. Teatr jest zbudowany w całości z marmuru i robi niesamowite wrażenie.

Ciekawostką w Larisie jest również pomnik… konia. Przedstawia on Bucefała – dzielnego ogiera, na którym poruszał się Aleksander Wielki. Niedaleko Bucefała znajduje się też kościół św. Achillesa, męczennika. To bardzo charakterystyczna budowla, która wewnątrz bardziej przypomina cerkiew, jednak jest to kościół katolicki. W środku można oglądać piękne i bogate freski, które robią niesamowite wrażenie. Świątynia od zewnątrz również wygląda bardzo ciekawie, choć dużo skromniej.

Uroki Tesalii – gdzie jeszcze warto pojechać?

Aby poznać bogactwo Tesalii, warto opuścić administracyjno-przemysłowy ośrodek, jakim jest Larisa. Grecja dysponuje jeszcze kilkoma ciekawymi miastami niedaleko Larisy. Świetnym pomysłem jest wypożyczenie samochodu i wycieczka objazdowa po innych miastach. Pierwszym takim miejscem jest Volos – miasto położone nad morzem Egejskim. Stąd właśnie mityczny heros wyruszył na wyprawę po złote runo. Warto zajrzeć do tutejszego Muzeum Archeologicznego, gdzie zobaczymy groby z III wieku p.n.e. i wyjątkowo dobrze zachowane zbiory ceramiki z okresu neolitu. Poza tym w Volos kuszą liczne kawiarnie i restauracje, gdzie można zasmakować kuchni greckiej.

Kolejne miasto to Kalambaka – punkt obowiązkowy przy zwiedzaniu Tesalii. Miasto, niczym polskie Zakopane, znajduje się u stóp gór Meteorów – jest to charakterystyczny masyw składający się z piaskowca i zlepieńca. Góry te wyglądają niezwykle – są to ogromne formacje skalne, na których rozlokowane są liczne monastyry – pustelnie, w których żyją pobożni zakonnicy prawosławni. Najciekawszym z nim i wartym odwiedzenia jest klasztor Warłama. Stoi on na drugiej co do wielkości skale Meteorów, gdzie w 1350 roku wspiął się pustelnik Warmał i założył tu zgromadzenie. Do klasztoru prowadzą schody o 100 stopniach. Jest on udostępniony do zwiedzania i nadaj żyją w nim zakonnicy. Wracając do Kalambaki, warto wstąpić do świątyni Zaśnięcia Maryi Panny, która powstała w XII w. na murach starożytnej świątyni Apollina. W miejscowych manufakturach wykonuje się ikony, które są wspaniałą pamiątką po zwiedzaniu Kalambaki.

Warto także zajrzeć do Trikali. Miasto powstało w miejscu antycznego Trikki, skąd wywodził się lekarz Asklepios. Miasteczko jest pełne placów, skwerów i parków. Najciekawsza jest dzielnica Varoussi – przecina ją wiele małych uliczek z zabytkowymi ulicami. Znajdziemy tutaj również wiele ciekawych kościołów. Obowiązkowo należy odwiedzić Twierdzę Justyniana z XVII-wiecznym zegarem, który jest symbolem miasta. Wartym uwagi miejscem jest również Katsikogianni – muzeum z kolekcją ponad 100 obrazów i rzeźb.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości