Podróże

Agios Nikolaos, Kreta – klimatyczne miasto portowe i jego atrakcje turystyczne

Podróże

Autor:
Adrian
Adamczyk
widok na Agios Nikolaos
Posnov/Getty ImagesAgios Nikolaos, Kreta

Portowe miasteczko Agios Nikolaos to jedno z bardziej urokliwych miejsc na greckiej wyspie Kreta. Turystów przyciąga niepowtarzalny klimat greckiego kurortu oraz wspaniała nadmorska okolica. Jakie atrakcje turystyczne oferuje miejscowość i co warto w niej zobaczyć?

Kto nie marzy o wczasach w słonecznej Grecji? Piękne piaszczyste plaże, pełne historii miasta, liczne atrakcje turystyczne i jedna z lepszych kuchni świata co roku przyciągają do Grecji przyjezdnych z różnych kontynentów. Jednym z najpopularniejszych miejsc wśród turystów jest wyspa Kreta, która zasłynęła jako kolebka jednej z pierwszych cywilizacji śródziemnomorskich na świecie.

Choć położony na jej terenie Kreteński Park Narodowy bogaty jest w piękne dary Matki Natury, całe życie turystyczne wyspy toczy się w miastach. Obok Heraklion i Chania, największą popularnością wśród turystów cieszy się portowe miasto Agios Nikolaos. Miejscowość usytuowana jest na niewysokich wzgórzach, które łagodnie zanurzają się w wody Morza Śródziemnego. Całość tworzy niepowtarzalny i romantyczny klimat, idealny na wakacyjny wypoczynek.

Kiedy najlepiej wybrać się do Agios Nikolaos?

Jednym z ważniejszych kryteriów, jaki warto wziąć pod uwagę planując urlop, jest pogoda i klimat panujący w wybranym regionie. W przypadku wakacyjnej podróży do Agios Nikolaos, pogoda nie powinna stanowić żadnego problemu. Wyspa Kreta leży bowiem w strefie klimatu śródziemnomorskiego, który charakteryzują gorące lata i łagodne zimy. Słońce świeci tam przez około 300 dni w roku, a panująca średnia temperatura w lecie to 30℃. Zimy na Krecie przypominają polską jesień – nie są mroźne, ale za to dość deszczowe.

Zobacz wideo: Michał Cessanis odkrywa uroki Grecji

Do zobaczenia w Grecji
Do zobaczenia w Grecji
Dzień Dobry TVN

Agios Nikolaos i Kreta – położenie i charakterystyka

Kreta to największa wyspa grecka i piąta co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnomorskim. Choć kojarzona jest zazwyczaj z nadmorskimi krajobrazami i piaszczystymi plażami, charakteryzuje ją mocno górzysty teren. Na jej obszarze wyróżniamy trzy pasma górskie: Lefka Ori, góry Idajskie i góry Thriptis. Największym miastem Krety, uznawanym za jej umowną stolicę, jest Heraklion. Położone we wschodniej części wyspy Agios Nikolaos jest piątą co do wielkości miejscowością na Krecie. Zamieszkuje ją zaledwie ok. 11,5 tysiąca ludzi, choć ze względu na odwiedzających ją turystów, można odnieść inne wrażenie. Miejscowość położona jest w zatoce Mirabello, której nazwa oznacza w języku polskim "piękny widok".

Bajkowe Agios Nikolaos – atrakcje turystyczne w mieście i okolicy

Podczas wizyty w Agios Nikolaos zwiedzanie miasta warto rozpocząć od jego serca, czyli portu i ciągnącej się wzdłuż niego romantycznej promenady. Liczne zacumowane w porcie łodzie i statki oraz usytuowane na niewielkim wzgórzu budynki tworzą niepowtarzalny klimat. To właśnie tutaj toczy się życie towarzyskie miasteczka, a do późnych godzin nocnych słychać brzęk sztućców, roześmiany gwar ludzi i muzykę. Portową promenadą dojść można do znajdującego się w centrum jeziora Voulismeni. Niegdyś stanowiło ono jezioro słodkowodne, a obecnie połączone jest kanałem z Morzem Śródziemnomorskim. Jeziorko tworzy przytulne miejsce, pełne małych knajpek i restauracji.

Warto przejść się ulicami miasta bez większego planu, ponieważ na każdym kroku czekają na nas różne niespodzianki. W Agios Nikolaos atrakcje turystyczne spotkać można niemal wszędzie. Zachwyca architektura domów mieszkalnych i ich tradycyjne zdobienia, ciekawe budynki sakralne oraz małe warsztaty rzemieślnicze i galerie sztuki, gdzie kupić można wyjątkowe pamiątki. Najpopularniejszym miejscem turystycznym w mieście jest Muzeum Archeologiczne z pokaźnymi zbiorami znalezisk wschodniej Krety. Najciekawszymi eksponatami są czaszka mężczyzny ze złotym wieńcem laurowym oraz srebrna moneta, prawdopodobnie służąca za pośmiertną opłatę za przepłynięcie rzeki Styks.

Okolice Agios Nikolaos – co warto zobaczyć?

Podczas urlopu w Agios Nikolaos warto zwiedzić również jej okolicę, pełną pięknych nadmorskich i górskich krajobrazów. Miasto stanowi więc idealną bazę wypadową dla innych wycieczek. Pierwszym punktem podczas zwiedzania okolicy może być wznosząca się na pobliskim półwyspie cerkiew św. Mikołaja, od której Agios Nikolaos zawdzięcza swoją nazwę. Budynek sakralny pochodzi z X wieku i jest jednym z najstarszych na Krecie. O

koło 10 kilometrów na północny zachód od miasta znajduje się uwielbiane przez turystów górskie miasteczko Panagia Kera Krista, a w nim warta zwiedzenia historyczna kaplica Agios Joannis. Każda znajdująca się w Agios Nikolaos plaża to punkt obowiązkowy nie tylko dla miłośników wylegiwania się na piasku. Położone w okolicy plaże to bowiem również piękne miejsca spacerowe, pełne zapierających dech w piersi krajobrazów. Z portu w mieście wybrać się można także na rejs statkiem na jedną z okolicznych wysepek. 

Pogodni TVN

Pogodni TVN
Pogodni TVN Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Posnov/Getty Images

Pozostałe wiadomości