Zabytki i atrakcje Chełmna

Co zwiedzić w Chełmnie
Chełmno - zabytki i atrakcje
Źródło: Michal Sleczek/Getty Images

Chełmno znajduje się w województwie kujawsko-pomorskim, nad Wisłą. Położne jest na siedmiu wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej. Nazywane jest miastem miłości, miastem zakochanych, a także polskim Carcassonne. Niektórzy nawet porównują Chełmno do Krakowa – wszystko z powodu pięknej, zabytkowej zabudowy.

Chełmno to miasto, które pokochali turyści z całej Polski i nie tylko. Przyciągają ich zabytki, zamek, starówka, ale również okolice Chełmna, zwłaszcza piękne Jezioro Starogrodzkie. Chciałbyś wypocząć, poznać nieco historii i zobaczyć zabytki? Chełmno na pewno sprosta twoim oczekiwaniom!

Chełmno – co warto zobaczyć?

Miasto Chełmno leży w bardzo urokliwej części naszego kraju – województwo kujawsko-pomorskie jest chętnie odwiedzane przez turystów. Znajduje się tu wiele przepięknych jezior, m.in. Jezioro Starogrodzkie, a także szereg zabytków architektonicznych. Chełmno usytuowane jest w centralnej części województwa, na wzgórzach Wysoczyzny Chełmińskiej. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie – zarówno miłośnicy natury, jak i pięknych, doskonale zachowanych zabytków. Chełmno lokowano na tzw. surowym korzeniu, co oznacza, że zostało bardzo dobrze zaplanowane i wkomponowane w topografię. Na uwagę zasługuje przede wszystkim starówka w Chełmnie, która jest częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego i warto znaleźć czas, aby zobaczyć ją całą. Chełmno charakteryzuje się doskonale zachowanymi gotyckimi zabytkami. Wśród zabytków Chełmna warto wymienić przede wszystkim sześć gotyckich kościołów, m.in. kościół farny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z kaplicą św. Marcina, a także kościoły klasztorów żebraczych. W kościele farnym przechowywane są relikwie św. Walentego. Miasto może pochwalić się również zabytkowymi murami miejskimi, zachowanymi niemal w całym obwodzie – 2,3 kilometra. Z tego właśnie powodu Chełmno nazywane jest polskim Carcassonne (we francuskim Carcassonne zachowały się umocnienia trzykilometrowe, zatem porównanie nie jest bezzasadne). W Chełmnie możemy zobaczyć aż 23 wieże, kamienice pochodzące z XIII wieku (np. kamienica Cywińskich czy późnobarokowa kamienica przy ul. Grudziądzkiej 36), a całe stare miasto znalazło się na liście Pomników Historii.

Królewski Ogród Światła przy pałacu w Wilanowie
Ogród świateł
Źródło: Dzień Dobry TVN

Chełmno – zamek, który koniecznie trzeba zobaczyć

Zamek w Chełmnie został wzniesiony przez Krzyżaków, którzy zjawili się na tych terenach w roku 1230. Zamek położony jest na prawym brzegu Wisły i w przeszłości był połączony z fortyfikacjami miasta. Do czasu przeniesienia się wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego do Malborka zamek w Chełmnie był główną siedzibą mistrzów krajowych. W 1265 roku do Chełmna został sprowadzony zakon cysterek, a zamek został zamieniony na klasztor. W 1821 roku, kiedy cysterki zostały przeniesione, zamek stał się klasztorem sióstr benedyktynek, a niedługo później szarytek ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Z pierwotnego zamku zbudowanego przez Krzyżaków zachował się dom konwentu, kościół, a także jedna z dwóch wież mieszkalnych, nazywana basztą Mestwina. Skąd ta nazwa? Legenda głosi, że Krzyżacy więzili w niej syna księcia Świętopełka – Mestwina.

Chełmno i okolice – atrakcje, z których warto skorzystać

Chełmno i okolice zapewniają wiele atrakcji. W okresie letnim ważną rolę odgrywa w Chełmnie Jezioro Starogrodzkie, przyciągające wielu turystów. Samo jezioro składa się z dwóch części: Jeziora Starogrodzkiego Północnego oraz Jeziora Starogrodzkiego Południowego. Nad brzegiem jeziora Starogrodzkiego znajduje się park miniatur. Wejście do niego jest bezpłatne. Można tam zobaczyć miniatury zamków krzyżackich z Rydzyna, Kurzętnika, zamku wysokiego w Malborku i wielu innych. W odległości 8 kilometrów od Chełmna znajduje się również piękny Starogród, a także Góra Świętego Wawrzyńca. Wysoczyzna Chełmińska zapewnia duże urozmaicenie terenu. Na odsłoniętych stokach rozwijają się rośliny kserotermiczne (na niektórych stokach temperatura w okresie letnim sięga nawet 60 stopni Celsjusza). Część stoków w okolicach Chełmna uznano za rezerwaty przyrody. Zalicza się do nich m.in. Płutowo, Ostrów Panieński czy wspomniana Góra Świętego Wawrzyńca.

Chełmno – festiwal kultury

W Chełmnie od kilku lat odbywa się festiwal Perspektywy 9 Hills Festival – jego nazwa jest nawiązaniem do dziewięciu wzgórz, na których położone jest miasto. Celem festiwalu jest scalanie wydarzeń z różnych dziedzin sztuki: teatru, tańca, muzyki, fotografii etc. Impreza co roku gości tysiące osób i jest doskonałą okazją do uczestnictwa w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych.

Chełmno – ciekawostki

  • Każda ulica Chełmna ma taką samą szerokość. Miasto zbudowane jest w układzie szachownicowym. Wszystkie ulice miasta przecinają się pod kątem prostym. W Chełmnie hucznie obchodzi się dzień św. Walentego (jarmark, Festiwal Piosenki Miłosnej).

Działa tu również centrum lotnicze w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Szkoła lotnicza w Chełmnie oferuje wiele specjalizacji, m.in. pilotaż samolotowy oraz pilotaż śmigłowcowy. Chełmno to pomnik historii, miasto naprawdę doskonale zachowane, które potrafi zachwycić swoim urokiem.

Zobacz także:

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

Świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN

PRZERYWNIK_REY_NET
Źródło: Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Mikołaj Rey w świątecznym klipie Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Kolęda Dzień Dobry TVN - krótka wersja
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Garbus w świątecznej piosence Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Choinka - świąteczna piosenka Dzień Dobry TVN
Daria Ładocha z córkami
Daria Ładocha z córkami
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
Kolęda Dzień Dobry TVN - podkład muzyczny
podziel się:

Pozostałe wiadomości