Z czego słynie Mumbaj? Co warto zobaczyć w jednym z najbardziej turystycznych indyjskich miast?

widok na Mumbaj
Mumbaj
Źródło: Darren Robb/Getty Images
Mumbaj jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc w Indiach, jednocześnie drugą najbardziej zaludnioną aglomeracją w kraju. Wielu turystów wybiera się do miasta w ramach wycieczki po Indiach, choć Mumbaj bywa również opcją alternatywną dla zwiedzania Delhi. Co warto zobaczyć w stolicy stanu Maharasztra?

Mumbaj (nazywany również Bombajem) jest jednym z największych miast w Indiach. Duża gęstość zaludnienia i ciągłe korki nie przeszkadzają turystom z całego świata w korzystaniu z atrakcji i zwiedzaniu zabytków, znajdujących się w mieście. A w Mumbaju rzeczywiście jest sporo ciekawych miejsc. Sprawdź, gdzie warto się udać, podróżując po Indiach.

Mumbaj – położenie i krótka historia

Mumbaj jest jedną z najludniejszych aglomeracji indyjskich. Początkowo miasto obejmowało aż 7 mniejszych wysp, które ostatecznie udało się ze sobą połączyć. Dzięki temu powstało miasto o tak dużej powierzchni, w całości położone na wyspie Salsette, położonej w zachodniej części kraju. Mumbaj jest miastem pełnym kontrastów i jednym z nielicznych miejsc na świecie, w którym można zobaczyć aż tyle różnorodnych stylów architektonicznych, kolorów i wzorów. To m.in. właśnie one tworzą wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, który panuje w Mumbaju i dodatkowo zachęcają turystów do poznawania kultury i odkrywania coraz to nowych zabytków i atrakcji.

Zobacz wideo: O kuchni indyjskiej wie wszystko

14415631_o-kuchni-indyjskiej-wie-wszystko_720P
O kuchni indyjskiej wie wszystko
Polka, która odkrywa tajniki kuchni indyjskiej. Co ją charakteryzuje? Z jakich słynie potraw? Zobacz wideo

Mumbaj czy Bombaj – jak nazywa się miasto? 

Pierwotna (i współczesna) nazwa miasta pochodzi od imienia hinduskiej bogini Mumby. Oba określenia współistnieją w języku polskim, jednak według przyjętych przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej, za główną nazwę powinno uznawać się Mumbaj, za wersję wariantywną zaś – Bombaj.

Jak dostać się do Mumbaju?

Najlepszym sposobem na dostanie się do Mumbaju jest wykupienie biletów lotniczych. Niedaleko centrum znajduje się międzynarodowy port lotniczy Chhatrapati Shivaji. Podróżując między poszczególnymi miastami Indii, można skorzystać również z lotniska Juhu, które obsługuje loty krajowe. Po przylocie do Mumbaju to właśnie lotnisko przez wielu uznawane jest za pierwszą atrakcję turystyczną, która zwraca uwagę turystów niezwykłą architekturą. Chcąc przemieścić się z lotniska do centrum miasta, warto skorzystać z usług firmy taksówkarskiej, przy czym znacznie lepiej znaleźć w porcie stanowisko oferujące pre-paid taxi, czyli transport do wyznaczonego miejsca, za który płaci się z góry. Z wydanym na stanowisku biletem należy udać się do jednego z oznaczonych samochodów. To najbezpieczniejsza opcja podróżowania po Mumbaju. W przypadku tradycyjnych taksówek może dojść do próby naciągnięcia turystów i zażądania znacznie większej kwoty niż powinni oni zapłacić w rzeczywistości. W godzinach szczytu podróż do centrum miasta może potrwać nawet kilka godzin. Warto mieć to na uwadze, wybierając datę i czas przylotu do stolicy stanu Maharasztra.

Atrakcje turystyczne w Mumbaju – co warto zobaczyć?

Brama Indii Brama Indii to unikalny na skalę światową zabytek, wybudowany z okazji wizyty koronacyjnej króla Jerzego V. Pierwsze części powstały już w 1911 roku, jednak ze względu na wybuch I wojny światowej, całą bramę udało się postawić dopiero w roku 1924. Po odzyskaniu niepodległości od Wielkiej Brytanii właśnie przez tę bramę wychodzili z miasta brytyjscy żołnierze. Ma ona dla mieszkańców znaczenie symboliczne, zyskała również dużą popularność wśród turystów. Brama Indii została wybudowana w charakterystycznym, indyjskim stylu.

Dworzec Króla Śiwadźiego Dworzec został wybudowany w Mumbaju już w 1882 roku. Budynek zachwyca swoim wyglądem, wywodzącym się wprost z epoki wiktoriańskiej. Ściany są połączeniem różnobarwnych kamieni, a na nich widoczne są liczne elementy dekoracyjne, wykonane z metalu, marmuru oraz mozaiki. Zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku znajduje się wiele rzeźb, przygotowanych przez Hindusów, uczących się w jednej ze szkół artystycznych, położonych na terenie miasta. Dworzec Króla Śiwadźiego w 2004 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pałac Tadż Mahal Pałac Tadż Mahal znajduje się nieopodal Bramy Indii. Jest znany na całym świecie dzięki swoim bogato zdobionym ścianom. Obecnie został oddany w ręce prywatne i funkcjonuje na terenie Mumbaju jako hotel, jeden z najlepszych w Indiach. Na jego terenie dla turystów dostępna jest m.in. ogromna siłownia, a usługi są świadczone na najwyższym poziomie.

Muzeum Księcia Walii Muzeum Księcia Walii przyciąga turystów nie tylko ze względu na swój oryginalny wygląd, ale również dzięki znajdującej się w nim wystawie sztuki oraz unikatowej kolekcji rzeźb. Jest dostępny do zwiedzania dla turystów z całego świata.

Meczet Haji Ali Dargah Meczet Haji Ali Dargah to jeden z kilkunastu meczetów, znajdujących się terenie Mumbaju. Jednak to właśnie on jest głównym zabytkiem religijnym, chętnie odwiedzanym przez przyjezdnych. Jego budowa rozpoczęła się już w 1431 roku na zlecenie jednego z bogatych kupców, który przed udaniem się na pielgrzymkę do Mekki oddał cały swój majątek. Jego następcy zakończyli budowę meczetu, a współcześnie jest to jedno z najważniejszych miejsc, do którego chcą udać się wszyscy wierzący, nie tylko z Indii. 

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości