Niektórym z nas taniec indyjski może kojarzyć się tylko z Bollywoodem. Jednak rodzajów tańca indyjskiego jest wiele. Każdy styl jest wyjątkowy, ponieważ charakteryzuje się szczegółowo wypracowanymi ruchami i formami ekspresji. Wyróżnia się tańce indyjskie, właściwe dla południa i północy kraju.
Tańce indyjskie – charakterystyka
Tańce indyjskie wiążą się z religią. Niektórzy twierdzą, że nawet ich pochodzenie jest święte. Dlaczego? Otóż wyznawcy hinduizmu uważają, że świat został stworzony przez tańczącego Śiwę – jednego z najstarszych bogów, który wraz z Brahmą i Wisznu tworzy Trimurti. Śiwa ma 1008 imion, jednak jednym z najczęściej używanych jest Nataradźa, a więc mistrz tańca. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że dla osób wyznających hinduizm taniec jest niezwykle istotnym elementem kultury i religii. Opanowanie tańca nie jest łatwe, kroki tańca indyjskiego często są skomplikowane, dlatego dzieci zaczynają naukę dość wcześnie, aby nauczyć się go jak najlepiej.
Wyróżnia się kilka stylów tańca indyjskiego. Pochodzą z różnych części Indii, a najczęściej spotykany jest podział na tańce indyjskie południowe i północne.
Tańce z południa kraju:
- Bharatanatjam – ten styl tańca utożsamiany jest z Tamilami – grupą ludów drawidyjskich, zamieszkujących obecnie Tamil Nadu oraz część Sri Lanki. Tamilowie zamieszkują również tereny Indonezji, Singapuru i Malezji. Taniec ten może być wykonywany przez jedną osobę lub przez całą grupę. Charakteryzuje się dynamiką wykonania. Szacuje się, że jest tańczony od ok. 3000 lat!
- Kathakali – jest to indyjski taniec teatralny, wywodzący się z Kerali, stanu położonego na wybrzeżu malabarskim. Najczęściej służy do opowiadania historii o bogach i demonach. Wykonuje się go nocą i jeżeli jest to możliwe – pod gołym niebem.
- Kaćipudi (Kuchipudi, Koochipoodhi) – pochodzi ze stanu Andhra Pradesh. Początkowo tańczyli go tylko mężczyźni, jednak z czasem pozwolono na jego wykonywanie również kobietom. Taniec ten przedstawia historie zawarte w indyjskiej mitologii.
- Mohiniyattam – Podobnie jak Kathakali styl ten narodził się w stanie Kerala. Wyznawcy hinduizmu wierzą, że taniec został wymyślony przez jednego z najważniejszych Bogów – Wisznu.
Tańce z północy kraju:
- Kathak – tradycja indyjska mówi o tym, że taniec wywodzi się od mitycznego Kathaksa – barda żyjącego ok. 2000 lat temu. Najprawdopodobniej powstał on z połączenia kultury muzułmańskiej oraz hinduskiej.
- Manipuri – styl bardzo liryczny. Najczęściej taniec wykonują kobiety i jest to część spektaklu, w którym króluje nie tylko taniec, ale również śpiew. Najczęściej na scenie jest spora grupa wykonawców.
- Odisssi – powstał w stanie Orissa, a inaczej nazywany jest tańcem świątynnym. Tańczący oddają cześć bóstwu Jagannatha.
Taniec indyjski bollywood
Taniec typu bollywood wykorzystywany jest przede wszystkich w kinie hindi, popularnie nazywanym kinem bollywoodzkim. Jednak w Indiach bardzo rzadko rzadko używa się tego określenia. Funkcjonuje wspomniana już nazwa hindi, hindi-urdu lub hindustani. Taniec indyjski wykorzystywany w filmach inspirowany jest tańcami tradycyjnymi. Składają się na niego elementy zaczerpnięte z kathak oraz z bharatanatyam, a także z folkloru i innych tańców orientalnych czy z tańca nowoczesnego. Bardzo ważne są gesty wykonywane rękoma, które często oddają treść śpiewanego utworu. Oczywiście taniec indyjski bollywood jest bardzo barwny, wiele uroku dodają mu bogato zdobione i kolorowe stroje, a także biżuteria. Taniec ten ma dla tamtejszej kultury bardzo duże znacznie. We wszystkich kinowych przebojach stanowi bardzo ważną ich część. To on niesie emocje i myśli, opowiada historię.
Taniec bollywood bardzo się rozpowszechnił i zdobył uznanie na całym świecie. Obecnie funkcjonuje wiele szkół oferujących naukę tego tańca. Szczególną popularnością cieszy się on w Europie oraz w Stanach Zjednoczonych. Instruktorzy uczą nie tylko ruchów, ale także choreografii, często zaczerpniętej z przebojów kinowych. Strój powinien być kolorowy. Najczęściej od osób, które się uczą, wymaga się, aby zakładały strój jak najbardziej odpowiadający temu klimatowi. Np. kobiety powinny zakładać długie spódnice, spodnie oraz obszerne kolorowe chusty. To wszystko pomaga w tańcu. W większości szkół trenerzy dzielą grupy na podstawowe i zaawansowane. Do grupy pierwszej mogą należeć wszyscy, a choreografia nie jest bardzo wymagająca. Do drugiej mogą należeć osoby, które przeszły przez zajęcia w grupie podstawowej i są gotowe na bardzo trudne i skomplikowane układy.
Zobacz też:
- Trędowate dzieci w Indiach nie muszą być skazane na wieczne żebranie. "Dzięki edukacji nie wracają do swoich środowisk"
- Indyjski wariant wirusa w Polsce - co trzeba wiedzieć? "To nie są tak zatrważające liczby, w porównaniu z Polską"
- Waranasi, Taj Mahal i Udajpur. Poznaj magiczne Indie
Zobacz wideo: Parada z wężami w Indiach. Mantry mają chronić wiernych przed jadem kobry
Autor: Adrian Adamczyk