Świat

Waranasi, Taj Mahal i Udajpur. Poznaj magiczne Indie

Waranasi - miasto życia i śmierci.  Reporter: Katarzyna Chętnik

Świat

Waranasi, Taj Mahal i Udajpur. Poznaj magiczne Indie

Waranasi - miasto życia i śmierci.  Reporter: Katarzyna Chętnik

Indie to fascynujący, owiany legendą kraj, pachnący curry i mieniący się wszystkimi kolorami ziemi. Zarówno Indie Północne, jak i Indie Południowe to liczne atrakcje turystyczne, piękne miasta, ciekawe zabytki oraz niezwykła egzotyczna natura.

  • Indie - piękne wille obok slumsów
  • Indie - stolica, klimat, geografia - co warto o nich wiedzieć?
  • Indie, zwiedzania - atrakcje turystyczne Indii

Zobacz też: Berlin w 48 godzin? To możliwe! Zobacz plan wycieczki

Indie

Fot. Adam Sidorkiewicz

Indie - piękne wille obok slumsów

Tylko tutaj w jednej chwili możemy przejść obok luksusowej willi, aby za moment znaleźć się na zapuszczonych slumsach, przez które prowadzi droga do pięknego zabytku. Indie kojarzą nam się z pięknymi tkaninami, majestatycznym Taj Mahal, smacznym jedzeniem, kastami i turbanami. Kiedy słyszymy nazwę tego kraju, automatycznie w naszej głowie rozbrzmiewa soundtrack z filmów Bollywood, a ręce układają w jednym z charakterystycznych gestów kojarzonych z hinduskimi tańcami. Ile jednak o nich wiemy? Jak nazywa się stolica Indii, jaki klimat w nich panuje i gdzie dokładnie leżą?

Indie

Fot. Adam Sidorkiewicz

Indie - stolica, klimat, geografia - co warto o nich wiedzieć?

Indie to jedno z większych państw na świecie, położone w Azji Południowej. Od zachodu otaczają je wody Morza Arabskiego, od południa Ocean Indyjski, a na wschodzie znajduje się Zatoka Bengalska. Indie Północne od reszty świata dzielą majestatyczne ośnieżone Himalaje oraz drugie co wielkości pasmo górskie na świecie - Karakorum. Najwyższy szczyt Indii to Kanczendzonga (8586 m n.p.m). Państwo graniczy z Pakistanem, Chinami, Nepalem i Bhutanem. Pełna wspaniałych zabytków stolica Indii , Delhi leży w północnej części kraju i jest to trzecia aglomeracja świata pod względem liczby ludności (mieszka w niej ponad 26 milionów ludzi). Na wspaniały indyjski krajobraz, obok gór i mórz, składają się także liczne szerokie rzeki . Największa i najważniejsza rzeka w Indiach to Ganges - uznawany przez Hindusów za świętą wodę. Wszystkie największe cieki wodne w Indiach - Jamuna, Son, Damodar czy Ghagra - choć piękne, uznawane są za najbrudniejsze rzeki świata. W znacznej części Indii panuje klimat zwrotnikowy, w Himalajach i Karakorum zwrotnikowy górski. Im bardziej na południe kraju, tym cieplej. Średnia temperatura na północy to +15 °C, a na południu +28 °C. Najgorętszym miejscem Indii jest pustynia Thar.

Indie

Fot. Adam Sidorkiewicz

Indie, zwiedzania - atrakcje turystyczne Indii

O Indiach mówi się, że można je kochać lub nienawidzić, ale nigdy nie pozostanie się na nie obojętnym. Jest to prawdziwa kolebka wspaniałej cywilizacji, bogatej kultury i pięknych krajobrazów oraz jedynych w swoim rodzaju miejsc. Indie to synonim kontrastu, biedy, przeludnienia, wspaniałych strojów, bollywoodzkiego kiczu i światowych zabytków. Dla jednych to magiczna kraina, pełna zapachów, smaków i doznań, dla innych - chaotyczny świat brudu i skrajnego ubóstwa. Bez wątpienia jednak jest to oryginalny i ciekawy kierunek na wakacyjny wypoczynek. Poznawanie kultury Indii jest niezwykle fascynujące, a samo państwo zawsze nas czymś zaskoczy. Jakie atrakcje turystyczne Indii zasługują na szczególną uwagę?

Indie

Fot. Katarzyna "katrina" Chętnik

Taj Mahal - listę najważniejszych miejsc turystycznych w Indiach zawsze rozpoczyna nazywane “świątynią miłości” muzoleum Taj Mahal. Wspaniała marmurowa budowla została wzniesiona przez cesarza z dynastii Wielkich Mogołów, Szahdżahana, na cześć jego zmarłej żony. Taj Mahal tworzy listę siedmiu “nowych cudów świata”.

Delhi - Zwiedzanie Indii nie powinno odbywać się bez wizyty w ich stolicy, która stanowi kwintesencję całego kraju. Nie tylko zobaczymy tam wiele wspaniałych zabytków (m.in. Czerwony Fort - Lal Kila, minaret Kutb Minar, grobowiec Humayuna czy Brama Indii), ale poznamy również fascynujące życie codziennie Hindusów.

Złota Świątynia - świątynia Harimandir Sahib w Amritsarze to niezwykła pozłacana budowla wykonana z marmuru i miedzi. Jest najważniejszym miejscem kultu wyznawców sikhizmu w Indiach.

Waranasi - uważane jest za najstarsze zamieszkałe miasto na świecie. Stanowi ośrodek kultu i pielgrzymek. Liczy około 3,5 miliona mieszkańców. Ludzie żyją tak, jakby świat się tam zatrzymał.

Khajuraho - w Khajuraho znajdziemy zespół hinduistycznych świątyń, wzniesionych przez władców z dynastii Ćandelów. Swą sławę świątynie zawdzięczają ciekawej architekturze oraz nietuzinkowym zdobieniom - bogatym rzeźbom na zewnętrznych ścianach budowli sakralnych.

Udajpur - jest miejscem uwielbianym przez twórców bollywoodzkich filmów. Panoramę miasta tworzą pięknie zdobione budynki, miejski pałac, jezioro oraz otaczające je wzniesienia - góry Arawali.

Park Narodowy Wielkich Himalajów - Najsłynniejszym parkiem narodowym w Indiach jest ten położony w Himalajach. Możemy w nim podziwiać najpiękniejsze krajobrazy górskie Indii. Park znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Więcej: Meksyk - jakie szczepienia trzeba wykonać przed wyjazdem?


Co sądzisz o tym artykule?
11
0
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
1
19.02.2019
paul
super, że pokazujecie inne klimaty.