Hajdarabad – indyjskie miasto w stanie Telangana

venkat vijay/Getty Images
venkat vijay/Getty Images
Hajdarabad tętni życiem – mieszka w nim ponad 9 milionów ludzi, a historia tego miejsca odbija się w licznych zabytkach architektury i sztuki. Symbolem miasta jest budowla Charminar, zwana Łukiem Triumfalnym Wschodu. Tuż obok znajduje się targowisko Laad Bazaar i jeden z największych meczetów na świecie – Mekka Masjid.

Hajdarabad aktualnie jest stolicą stanu Telangana, natomiast do 2014 roku funkcjonował jako ośrodek stanu Andhra Pradesh. Wśród ludności muzułmańskiej można usłyszeć język urdu, a u wyznawców hinduizmu – telugu. Coraz częściej da się także porozumieć po angielsku.

Charminar – symbol Hajdarabadu

W mieście można podziwiać wyjątkowe zabytki pochodzące z końca XVI wieku. Jednym z nich jest charakterystyczny meczet zwany Charminar, którego budowę zlecił król Muhammad Kuli Kutb Shah w 1591 roku jako zalążek nowego miasta po przeniesieniu stolicy królestwa do Hajdarabadu. Budowla, nazywana czasem Łukiem Triumfalnym Wschodu, została wzniesiona na planie kwadratu, w którego rogach mieszczą się cztery minarety o wysokości 53 m. W ich wnętrzu znajdują się schody, którymi można wyjść na najwyższe piętro i podziwiać panoramę Hajdarabadu. Po każdej stronie budowli zostały umieszczone pokaźne łuki prowadzące na wewnętrzny plac.

Mekka Masjid – największy meczet w Hajdarabadzie

Dosłownie 100 m od Charminaru znajduje się Mekka Masjid – budowla, która powstawała niemal 80 lat i została ukończona pod koniec XVII wieku. Podobno do jej wzniesienia sprowadzono cegły z Mekki, a wnętrze skrywa cenne relikwie. Imponujące rozmiary budowli sprawiają, że może pomieścić nawet 10 tys. wiernych. Zachwycające wnętrza tego meczetu w Hajdarabadzie zdobią między innymi kryształowe żyrandole sprowadzone z Belgii. Atmosfera miejsca sprzyja skupieniu i modlitwie, a także kontemplacji dawnych dziejów miasta.

Świątynia Birla Mandir – ostoja hinduizmu w Hajdarabadzie

Na wzgórzu Kalabahad wznosi się zachwycająca świątynia Birla Mandir, ośrodek hinduistycznego kultu religijnego w Hajdarabadzie. Choć budowla nie jest wielowiekowym zabytkiem, warto zwrócić na nią uwagę. Została wykonana z radżastańskiego marmuru, który nadał całości białego koloru. Inwestycję sfinansował w 1976 roku indyjski przemysłowiec, G.T. Birla, który zadbał także o wybudowanie w sąsiedztwie planetarium oraz centrum nauki. Z racji położenia świątyni na prawdopodobnie najwyższym punkcie Hajdarabadu dodatkowym atutem miejsca są wyjątkowe wrażenia widokowe.

Imponujący pałac Chowmahalla w Hajdarabadzie

Kompleks pałacowy Chowmahalla w Hajdarabadzie, zwany też Czterema Pałacami, zaczął powstawać w XVII wieku z inicjatywy nizama Salabata Junga. Ukończył go Afzal ad-Dawlah w latach 1857–1869. Pałac w Hajdarabadzie wyróżnia się elegancją i rozmachem. Łączy wiele stylów architektonicznych i wpływów, tworząc unikalną całość. W sąsiedztwie budynków znajdują się dwa rozległe dziedzińce, fontanny i zadbane ogrody. Całość zajmowała obszar 180 tys. m2, z których zachowało się jedynie 49 tys. m2. W 2005 roku pałac został odrestaurowany przez rząd i otwarty dla zwiedzających.

Twierdza Golkonda – kolebka Hajdarabadu

Choć atrakcja leży formalnie poza granicami miasta (w odległości 11 km na zachód), jest ściśle związana z jego historią. Golkonda do imponująca twierdza zlokalizowana na granitowym wzgórzu, której historia sięga 1512 roku. Miasto przez lata było stolicą królestwa o tej samej nazwie, lecz w 1591 roku Muhammad Kuli zdecydował o przeniesieniu ośrodka władz do Hajdarabadu.

Aktualnie można podziwiać doskonale zachowane pozostałości fortu otoczone bujną roślinnością. W ciągu kilkudziesięciu lat na jego terenie powstały liczne zabudowania – budynki reprezentacyjne, takie jak Pałac Królowej, meczet Ibrahima czy świątynia Mahakali, a także kamienice i fontanny zasilane systemem rur. Całość otaczają pokaźne mury wykonane z granitu, z 87 bastionami i 8 bramami. To jedna z najbardziej imponujących budowli w okolicy Hajdarabadu. Na terenie twierdzy odbywają się pokazy światła i dźwięku wraz z prezentacją historii Golkondy – również w wersji anglojęzycznej.

Inne atrakcje Hajdarabadu – plac targowy, zoo

Zwiedzając meczet Charminar, warto udać się także na pobliski Laad Bazaar – jeden z najstarszych placów targowych w Hajdarabadzie. Można kupić tam między innymi tradycyjne kolorowe bransoletki zdobione kamieniami półszlachetnymi, perłami i innymi elementami dekoracyjnymi. To także miejsce sprzedaży tradycyjnej odzieży, tkanin, malowideł, przedmiotów pokrytych laką, perfum i wielu innych rzeczy.

Będąc w Hajdarabadzie, warto również odwiedzić lokalne zoo, które jest największym tego typu obiektem w kraju. Nehru Zoological Park istnieje od 1963 roku, a swoją nazwę otrzymał od nazwiska pierwszego premiera Indii, Jawaharlala Nehru. W ogrodzie można zobaczyć 1500 gatunków zwierząt.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Parada z wężami w Indiach. Mantry mają chronić wiernych przed jadem kobry

RUPTLY/x-news

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości