Wszystko o Delhi – czas, ciekawe zabytki, atrakcje i klimat

Delhi

Delhi to stolica Indii, jedno z najstarszych miast na świecie. To miejsce, do którego z łatwością dostaniesz się samolotem. Poznasz w nim uroki życia w Indiach. Sprawdź, co warto zobaczyć w Delhi.

Mówi się, że Delhi albo się kocha, albo nienawidzi. Dlaczego? W stolicy Indii zobaczysz z jednej strony biedę, z drugiej ogromne bogactwo. Miasto jest mocno zaludnione, dlatego jeśli nie lubisz korków i poruszania się po zatłoczonych ulicach, może to nie być dla ciebie atrakcyjne miejsce. Mimo wszystko wielu turystów wybiera na urlop właśnie stolicę Indii. Sprawdź, co warto zobaczyć w Delhi.

Podstawowe informacje o Delhi – czas, położenie, klimat

Delhi to stolica Indii, leży nad rzeką Jamuna. To jedno z najbardziej zatłoczonych miast dzieli się na 12 stref. Łącznie w mieście żyje ponad 26 milionów mieszkańców , dlatego jeśli wybierasz się do Delhi, musisz liczyć się z ogromnymi korkami, a także tłumem na ulicach, szczególnie w ścisłym centrum. Stolica Indii słynie z tego, że jest ogromnym centrum przemysłu, a także ze swojej kultury. Znajdziesz tam wiele galerii oraz ciekawych zabytków. Komunikacja w Delhi jest bardzo dobrze rozwinięta, dlatego łatwo dotrzesz zarówno do samego centrum, jak i bez problemu będziesz poruszać się po całej stolicy.
Czas w Delhi różni się od polskiego aż o 4 godziny i 30 minut. Jeśli dotrzesz na miejsce, pamiętaj, aby przesunąć wskazówki zegara do przodu, czyli musisz doliczyć 4,5 godziny do aktualnego czasu w Polsce.
Klimat w Delhi jest ciepły i raczej suchy. Miesiące idealne na zwiedzanie to styczeń, luty, marzec, kwiecień, październik, listopad i grudzień. Średnia temperatura w Delhi to około 24℃. Latem występują tam bardzo wysokie temperatury, które mogą wynosić nawet ponad 40℃. Najwięcej opadów jest w lipcu oraz sierpniu. Współrzędne geograficzne Delhi to 28°36′36″N 77°13′48″E.

Delhi – zabytki, które musisz zobaczyć

Delhi jako stolica Indii kryje w sobie piękne zabytki. Jej zwiedzanie na pierwszy rzut oka może wydawać się trudne ze względu na widoczną na ulicach biedę. Możesz spotkać osoby bezdomne, które z całym swoim dobytkiem przebywają dzień i noc na ulicy. Musisz liczyć się także z tym, że jest to miasto zatłoczone i zakorkowane.
Zwiedzanie rozpocznij od świątyni Swaminarayan Akshardham, głównego punktu wyróżniającego miasto. Budowla została otwarta w 2005 roku i jest jedną z największych hinduistycznych świątyń. Obowiązuje w niej zakaz wnoszenia telefonu czy aparatu. Na miejscu możesz wykupić bilet wstępu wraz z pakietem, który obejmuje także historyczne pokazy. Konstrukcja świątyni jest ogromna i piękna, dlatego miłośnicy architektury na pewno będą mieli co podziwiać.
Ogromną i piękną budowlą, którą także warto zobaczyć, jest Lal Qila, czyli Czerwony Fort. Mury mają aż 2 km, a fort leży wzdłuż rzeki Jamuny. W 2007 roku budowla ta została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Ciekawym zabytkiem Delhi jest także Grobowiec Humayuna, czyli Humayun's Tomb. To miejsce spoczynku władcy z dynastii Wielkich Mogołów. Uważa się, że jest to pierwowzór Taj Mahal. Konstrukcja pochodzi z XVI wieku i jest kwintesencją architektury mogolskiej.
Podczas zwiedzania Delhi warto zobaczyć Kutub Minar, czyli kompleks z wieżą zwycięstwa, która ma aż 73 m wysokości. Na konstrukcji znajdują się inskrypcje z Koranu.

Atrakcje w Delhi – co jeszcze warto zobaczyć?

Jedną z ciekawszych atrakcji w Delhi jest droga królewska, czyli Rajpath. Jest to długa aleja z trawnikami po obu stronach, która dodatkowo jest ozdobiona drzewami i fontannami. Co roku 26 stycznia odbywa się specjalna parada narodowa. Droga łącznie ma aż 3,2 km długości.
Na jednym z końców ulicy znajduje się Dom Prezydencki, czyli Bhavan , który wart jest uwagi ze względu na ciekawą konstrukcję. Budowa rozpoczęła się w 1911 roku i trwała aż 19 lat. Obecnie można podziwiać piękną kopułę oraz wielką rezydencję króla. Przed Bhavan odbywa się odprawa wart, która jest traktowana jak wyjątkowa ceremonia. Rozpoczyna ją pluton lansjerów Gwardii Przybocznej Prezydenta – najstarszej armii wojskowej w Indiach. Wojsko wyróżnia się czerwonymi mundurami i zdobionymi lancami, porusza się na koniach lekkim kłusem. Na samym środku znajduje się dowódca i dwóch trębaczy. Widzowie mogą posłuchać komend, zobaczyć pokaz musztry oraz podziwiać wojskową orkiestrę. Co więcej, budynek jest otoczony pięknymi ogrodami, które zajmują aż 130 ha. Na drugim końcu znajduje się Brama Indii, która ma 42 m wysokości. Wyglądem przypomina Łuk Triumfalny, a sama budowla wzniesiona jest na pamiątkę żołnierzy indyjskiej armii.
Podczas zwiedzania Delhi nie możesz ominąć także XVIII-wiecznego obserwatorium Jantar Mantar. To miejsce, które mogą odwiedzić nie tylko miłośnicy astronomii. Obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zobacz wideo: Indie – trzecia płeć
Zobacz także:
Autor: Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości