"Jedno z najchętniej odwiedzanych miast świata." Co warto zwiedzić w Stambule?

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Szymon Brozda/Michal Cessanis
Do zobaczenia w Stambule

Stambuł jest największym i najludniejszym miastem w Turcji. Ta tętniąca życiem miejscowość oferuje nam możliwość obcowania z wyjątkową kulturą czy architekturą. Co koniecznie należy zobaczyć w tym mieście? Tych miejsc nie możesz pominąć podczas planowania swojej podróży.

Dlaczego warto odwiedzić Stambuł?

Stambuł to wyjątkowe miasto nie tylko ze względu na ciekawą kulturę i architekturę. Wyróżnia go też położenie, ponieważ jest ono jedyną metropolią znajdującą się na dwóch kontynentach - Europie i Azji. Miejscowość jest także "sercem" Turcji - to tu dzieją się najważniejsze wydarzenia kulturalne i wymiany handlowe.

Miasto rozciąga się nad wybrzeżem Morza Marmara oraz Morza Czarnego. Część europejską oraz azjatycką rozdziela Cieśnina Bosfor. Stambuł jest jednym z najczęściej odwiedzanych miast świata, a lot z Warszawy trwa jedynie 2,5 godziny. Co warto zwiedzić w tej tętniącej życiem miejscowości? Jak się tam odnaleźć?

Największe atrakcje Stambułu

- Po Stambule najprościej poruszać się komunikacją miejską. Jest tu bardzo rozbudowana sieć metra, tramwajów, autobusów. Poza tym podróżuje się z kartą miejską, którą można doładować w wielu miejscach - tłumaczy reporter i podróżnik Michal Cessanis.

Za pomocą metra z łatwością dostaniemy się np. do jednej z największych atrakcji turystycznych - Wieży Galaty. Budowla powstała w XIX wieku, ma 63 metry i jest największym zabytkiem tej części miasta. Możemy podziwiać z niej dużą część Stambułu.

- Przed sobą mamy Złoty Róg. To wcięta, głęboka zatoka Bosforu. Po przeciwległej stronie znajduje się historyczna część Stambułu, czyli Konstantynopol - wyjaśnia przewodnik, Cengiz Altuntas.

Wśród największych zabytków w mieście możemy wyróżnić też meczet Hagia Sophia. - Najpierw była świątynią chrześcijańską, potem meczetem, potem muzeum, a teraz znów jest meczetem - opowiada reporter. - To jedna z czterech największych świątyń na świecie. Mieszanka dwóch kultur - chrześcijańskiej oraz muzułmańskiej - tłumaczy przewodnik, Özcan Yilmaz.

Pod koniec wycieczki warto odwiedzić Wielki Bazar w Stambule. Ma on aż 180 ulic i można kupić tu naprawdę wszystko - dywany, biżuterię, czy ubrania.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Szymon Brozda/Michal Cessanis

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości