Świat

Piękno Kandy, czyli kulturalnej stolicy Sri Lanki. Jest uznawana za święte miasto

Świat

Autor:
Sabina
Zięba
Reporter:
Marek Zieliński
Do zobaczenia na Sri Lance
Do zobaczenia na Sri Lance Dzień Dobry TVN
wideo 2/15

Kandy uznawane jest za kulturalną stolicę Sri Lanki i święte miejsce. Znajduje się w nim m.in. XVII-wieczna Świątynia Zęba. Dla Dzień Dobry TVN to drugie pod względem wielkości miasto Sri Lanki odwiedził Michał Cessanis. Co go zachwyciło?

Wyjątkowość Kandy

Kandy było stolicą między XIV, a XIX wiekiem. Obecnie często nazywa się je kulturalną stolicą Sri Lanki. Jest niezwykle malowniczo położone w centrum wyspy - miejscowość otaczają góry, a w pobliżu jest jezioro. W Kandy można się też przespacerować po królewskich ogrodach botanicznych, w których rośnie ponad 4 tys. drzew i niezliczona ilość kwiatów. Na tym terenie panowali Brytyjczycy, Portugalczycy i Holendrzy, czego pozostałościami jest architektura kolonialna.

- Mnóstwo tu samochodów, mnóstwo ludzi oglądających i odpoczywających nad jeziorem, mnóstwo drzew i rozkrzyczanych ptaków - mówił Michał Cessanis w Dzień Dobry TVN.

Świątynia Zęba Buddy

Kandy uznawane jest za święte miasto. Jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla buddystów. Znajduje się tu bowiem wybudowana w XVII wieku Świątynia Zęba, w której przechowywany jest ząb należący podobno do samego Buddy. Relikwia pozostaje w zdobionej złotej szkatule, którą dwa razy dziennie pokazuje się wiernym. Skąd wiadomo, że jest prawdziwa?

- To kwestia wiary. Nie potrzebujemy dowodów naukowych na ich potwierdzenie. Ząb Buddy trafił tu z Indii około 380 roku. (...) Kwiaty to nasza ofiara dla Buddy. To wodne lilie - symbolizują ulotność, przemijanie. Znikają tak samo szybko, jak ludzkie ciało, dlatego też w trakcie tej krótkiej chwili, jaką jest życie, powinniśmy zbierać dobrą karmę - tłumaczył w naszym programie przewodnik Noan.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Sabina Zięba

Reporter: Marek Zieliński

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości