Szerszeń azjatycki blisko polskich granic. Jego użądlenie może się skończyć śmiercią

szerszeń
Groźny szerszeń azjatycki coraz bliżej Polski
Źródło: Paul Starosta/Getty Images
Gniazdo szerszenia azjatyckiego zostało znalezione w słowackim Palarikowie. Trudno je było zlikwidować, ponieważ znajdowało się na wysokości 20 metrów. Wyśledzono je dzięki współpracy krajowych i zagranicznych ekspertów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

DD_20220915_Szerszen_REP
Kiedy szerszeń może zaatakować?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Szerszeń azjatycki na Słowacji

Pierwsze gniazdo szerszenia azjatyckiego na Słowacji odnaleziono w ciągu trzech dni. Dla porównania: w zeszłym roku na Węgrzech szukano go przez dwa miesiące. Jak podaje RMF FM, gniazdo mierzyło ok. 80 cm wielkości, mogło w nim przebywać 2 tys. osobników, z czego 500 to królowe. Każdy osobnik po wiosennym kryciu może złożyć do 15 tys. jaj.

Jego szybkie odnalezienie było możliwe dzięki połączeniu telemetrii, czyli śledzenia toru lotu, wykorzystaniu znaczników naklejanych na już schwytanych szerszeniach azjatyckich oraz drona.

- Nie są jeszcze dorosłe, wylatują zwykle w listopadzie, grudniu, w zależności od aktualnej pogody. Teraz jest optymalny moment na ich utylizację powiedział Peter Fedor, entomolog z Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie, którego cytuje portal Noviny.sk.

Utylizację z sukcesem przeprowadzono w nocy. Środek eliminujący szerszenie zaaplikowano do gniazda przez specjalne rurki. 

Obecnie tłumienie inwazyjnego gatunku jest jedyną możliwą opcją.

Szerszeń azjatycki rozprzestrzenia się w Europie

Po raz pierwszy w Europie szerszeń azjatycki pojawił się 20 lat temu we francuskim Bordeaux. Szybko się zadomowił się w tym kraju i błyskawicznie zaczął się rozprzestrzeniać, co roku zwiększając zasięg występowania o ok. 100 km. Do tej pory obecność tego gatunku zanotowano m.in. w Hiszpanii, Portugalii, Belgii, Włoszech i zachodnich Niemczech.

W Polsce jeszcze nie zaobserwowano, ale jest to coraz bardziej prawdopodobne ze względu na postępującą zmianę klimatu.

Szerszeń azjatycki - czy jest groźny?

RMF FM wyjaśnia, że żądła tych owadów są tak ostre, iż mogą przebić materiał. Dlatego pod żadnym pozorem nie można się do nich zbliża bez specjalnego kombinezonu. Najbardziej agresywne stają się późnym latem i wczesną jesienią, kiedy polują na źródło białka dla swoich królowych.  

W przypadku osoby uczulonej na jad pojedyncze użądlenie szerszenia azjatyckiego może skończyć się śmiercią. Ale nawet zdrowy człowiek ukąszony kilka razy przez tego owada może umrzeć z powodu działania neurotoksyny zwanej mandarotoksyną (MTDX).

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości