Dla Nauczyciela Roku 2024 praca to pasja. "W szkole wiele należałoby zmienić"

Dla Nauczyciela Roku 2024 praca to pasja. "W szkole wiele należałoby zmienić"
Źródło: Dzień Dobry TVN
Oto nauczyciel Roku 2024 - napisy
Oto nauczyciel Roku 2024 - napisy
Bibliotekarka pani Iwona została Nauczycielką Roku
Bibliotekarka pani Iwona została Nauczycielką Roku

Gabriel Wołosewicz, Nauczyciel Roku 2024, uczy chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie. Skąd wzięła się jego pasja do tej pracy? Co robić, by mieć fantastyczny kontakt z uczniami? Co według niego należałoby zmienić w szkołach? O tym mówił w Dzień Dobry TVN.

Nauczyciel Roku 2024

Za nami kolejna edycja konkursu "Głosu Nauczycielskiego", organizowanego od 2002 roku, który wyłania Nauczyciela Roku. Gala odbyła się we wtorek 8 października na Zamku Królewskim. Laureata wybrano spośród 13 nominowanych nauczycieli różnych przedmiotów i typów szkół z całego kraju.

Tym razem wyróżnienie powędrowało w ręce Gabriela Wołosewicza, nauczyciela chemii i przedmiotów zawodowych w Powiatowym Zespole Szkół im. Maurycego Mochnackiego w Redzie.

- Na potrzeby Konkursu Nauczyciel Roku 2024 w szkole przygotowano ankietę dla uczniów i absolwentów i nauczycieli. Swoje opinie zdecydowało się napisać 163 osoby! Świetny nauczyciel, z poczuciem humoru, oddany, z pasją, nauczyciel z sercem, najlepszy wychowawca, człowiek-orkiestra, nigdy nie zawiódł, przekracza granice niemożliwości, żeby w szkole było lepiej, ciekawiej, weselej… - czytamy w poście Głosu Nauczycielskiego opublikowanym na Facebooku.

Kim jest Gabriel Wołosewicz?

Jak tłumaczył zwycięzca, zdobycie tytułu Nauczyciela Roku było dla niego dużym zaskoczeniem. - W zupełności się tego nie spodziewałem. To uświadamia mi, jak ważny jest zawód nauczyciela. To nie tylko duma, ale także pasja dla tego zawodu. Do tego szacunek osób w moim otoczeniu - powiedział Gabriel Wołosewicz.

Nauczyciel dodał, że "najbardziej dumny jest z tego, że udaje mu się realizować europejskość poprzez prowadzenie zajęć z Unii Europejskiej i kształtować kompetencje osobowościowe młodzieży".

- Energia i zapał młodzieży nakręca we mnie machinę do działania i inspirowania ich. Cenię ich również za to, że sami przychodzą do mnie z różnego rodzaju pomysłami - stwierdził.

Nauczyciel Roku 2024 - skąd czerpie pasję?

W zawodzie pracuje od 18 lat. Jak przyznaje, traktuje swoją pracę jako misję, ale sądzi, że jest to pewnego rodzaju dar i predyspozycje, które otrzymał, by wykonywać ten zawód z pasją. - Dużo zależy od zaangażowania w przekazywanie wiedzy i praktycznych umiejętności życiowych. Jeżeli jest to robione w sposób zabawny i tak, że młody człowiek zobaczy tę realną potrzebę w życiu, to na pewno wybierze dla siebie - podkreślał Gabriel Wołosewicz w Dzień Dobry TVN.

Co sprawia, że nauczyciel ma dobry kontakt z uczniami?

- Duża dawka empatii, indywidualne podejście do ucznia jest bardzo ważne, bo każdy ma inne tempo pracy i przyswajania wiedzy - zaznaczył nasz gość. Co jego zdaniem w szkole należałoby zmienić, żeby poprawić jakość edukacji?

- Wiele. Rezygnacja z ciągłego oceniania i ciągłego testowania naszej młodzieży. Każdy nauczyciel musi wystawiać oceny, ale to, co jest dla mnie bardzo ważne: ja oceniam wkład ucznia, jego zaangażowanie, postawę, wysiłek. Bardzo ważny dla mnie jest progres - wyjaśniał Nauczyciel Roku.

Prywatnie jest tatą dwóch nastoletnich córek (11 i 14 lat), które bardzo mi kibicują. Korzystając z okazji, serdecznie je pozdrowił z naszej kanapy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości