Coraz więcej europejskich państw wprowadza rozwiązania, które mają na celu ograniczenie korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach. W Polsce regulacji w tym zakresie praktycznie nie ma. Czy i w jakiej formie powinny zostać wprowadzone?
Ile czasu dzieci spędzają przed ekranami smartfonów?
Dagmara Kaczmarek-Szałkow opowiedziała w Dzień Dobry TVN o konsekwencjach używania smartfonów przez dzieci w trakcie i między lekcjami.
- To nie jest tak, że je demonizujemy, bo ja podam dane, co robią smartfony naszym dzieciom i co szkoły będą chciały z tym zrobić. Uwaga, podam taki przykład: każdy uczeń, po otrzymaniu jakiejkolwiek wiadomości, powiadomienie, komunikator, messenger, jakaś gra, SMS, cokolwiek, potrzebuje 20 minut, aby odzyskać skupienie - powiedziała.
UNESCO wyliczyło, że takich powiadomień uczeń może dostać w ciągu dnia ok 250. - W przeliczeniu to jest 8 godzin braku skupienia, koncentracji - doprecyzowała Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Smartfony w szkołach
Swoimi obserwacjami, dotyczącymi przywiązania uczniów do ekranów, podzielił się Krzysztof Skórzyński. - Bardzo często są regulaminy wewnętrzne szkoły czy statuty, że nie wolno, ale nie wszystkim rodzicom się to podoba - mówił.
Choć w Polsce brakuje regulacji, poszczególne europejskie państwa zaczynają wdrażać rozwiązania, mające ograniczyć czas, jaki najmłodsi spędzają z telefonami w dłoniach. We Francji funkcjonują depozyty. - Wchodzimy do szkoły, zostawiamy telefon, wychodzimy i dopiero zabieramy - przytoczyła Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
- Finlandia, Portugalia, Belgia - to są pomysły, że uczeń może skorzystać z telefonu tylko na polecenie nauczyciela, czyli może go mieć przy sobie. Do np. sprawdzenia jakiejś informacji go można użyć - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Wyjazd w roku szkolnym. W jakich przypadkach dostaniemy karę? "Jednorazowo to może być 10 tys. zł"
- Szkoła kontra kościół. Co ustalono w kwestii łączenia lekcji religii?
- Znamy kalendarz roku szkolnego 2024/2025. Ta informacja może zmartwić uczniów
Autor: Michalina Kobla
Reporter: Dagmara Kaczmarek-Szałkow
Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News