Coraz więcej europejskich państw wprowadza rozwiązania, które mają na celu ograniczenie korzystania przez uczniów ze smartfonów w szkołach. W Polsce regulacji w tym zakresie praktycznie nie ma.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.
Sprawą zajmie się Prokuratura Rejonowa na Ochocie.
Rosyjska agresja na Ukrainę zmusiła do ucieczki wiele osób. W naszym kraju znalazło schronienie już ponad 2 mln uchodźców, w większości są to kobiety z dziećmi. W związku z tym w polskich szkołach i oddziałach przedszkolnych zostaną wprowadzone istotne zmiany.
Już w poniedziałek do szkoły pójdą uczniowie pięciu województw, którzy jako ostatni rozpoczęli przerwę od zajęć.
Czy w listopadzie wróci nauka zdalna?
"Chcemy, żeby ludzie przestrzegali zasad dyscypliny społecznej"
Nie dla wszystkich uczniów powrót do szkoły to radosny czas. Część z nich przyzwyczaiła się do nauki zdalnej, a ponowne odnalezienie się w ławce szkolnej wśród rówieśników wiąże się ze stresem i lękiem. Dlatego w Dzień Dobry TVN Marta Bąkowska z Zakładu Psychologii Zdrowia Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" poradziła rodzicom, jak wesprzeć dzieci w tym niełatwym okresie.
Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w Polsce zostały przedłużone o tydzień, do 25 kwietnia. Wyjątkiem są przedszkola i żłobki, które będą ponownie otwarte od poniedziałku 19 kwietnia. Co ze szkołami? Kiedy uczniowie wrócą do swoich ławek?
Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił przedłużenie obostrzeń co najmniej do 18 kwietnia. Wypowiedział się także w sprawie ewentualnego powrotu dzieci do szkół i przedszkoli. Kiedy placówki edukacyjne znowu będą otwarte?
Szkoły specjalne zostaną przemianowane na ogólne? Nauczyciele coraz głośniej wyrażają swój sprzeciw wobec planowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki reformy. Rodzice niepełnosprawnych dzieci boją się o ich przyszłość.
Ferie zimowe dobiegają końca. W poniedziałek 18 stycznia do szkół wrócą dzieci z klas I-III. Nauka stacjonarna będzie się odbywała zgodnie z obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa. Jak wyglądają przygotowania do tego ważnego dnia?
Powrót do szkół to sprawa, która bardzo interesuje uczniów, nauczycieli i rodziców. Szczególnie na półmetku ferii, kiedy wciąż nie wiadomo, jak po przerwie będzie wyglądała nauka. Zdalne lekcje odbijają się negatywnie na psychice dzieci i ich rodzin, jednak zdaniem specjalistów przedwczesna decyzja o otwarciu szkół może spowodować kolejną falę epidemii. Rozwiązaniem może być wznowienie nauki tam, gdzie wskaźniki zakażeń są najniższe.
Zapadła decyzja w sprawie ferii zimowych 2021. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: półkolonie i obozy szkoleniowe. I tu pojawia się pytanie, kto zapłaci za pobyt dziecka: miasto, szkoła, a może rodzice?
W związku z pandemią koronawirusa zdalne nauczanie zostało wydłużone do 3 stycznia 2021 r. Od 23 grudnia do 3 stycznia potrwa przerwa w związku ze Świętami Bożego Narodzenia. Tuż po niej - od 4 do 17 stycznia - w całym kraju uczniowie będą mieć zimowe ferie. Czy po nich wrócą do szkolnych ławek? Minister zdrowia przedstawił plany resortu.
Choć zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej uderza głównie w dorosłe kobiety, w protest przeciwko działaniom rządu włączyli się również uczniowie podstawówek czy liceów, którzy boją się o swoją przyszłość. Wielu z nich prezentuje poglądy w Internecie. Jak reagują na to nauczyciele?
Rząd planuje dodatkowe rygory związane z rosnąca liczbą zachorowań na koronawirusa. Decyzje w tej sprawie będą zapadały w weekend albo od początku przyszłego tygodnia. Jedna z nich dotyczy zdalnego nauczania. Czy będzie kolejny lockdown? Co z zamknięciem cmentarzy na Wszystkich Świętych?
Jak będzie wyglądała praca szkół w systemie mieszanym? Szczegóły dotyczące ogólnych zasad przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Według rzeczniczki resortu, decyzja dotycząca ograniczenia ich funkcjonowania jest niezwykle trudna.
Noszenie maseczek w szkołach powinno być obowiązkowe - uważają eksperci Polskiej Akademii Nauk. Dlatego apelują o wprowadzenie takiego nakazu i zmianę organizacji lekcji. Według nich, może to ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Edukacji Narodowej przypomina, że wydało nowe zalecenia dla szkół w strefie żółtej i czerwonej. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostały wprowadzone na terenie całej Polski.
Dobowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce nie maleje. Zaledwie w piątek, 25 września uzyskaliśmy najwyższy wynik od początku pandemii - 1587. Jak ten wzrost ma się do sytuacji w placówkach oświatowych? Poznaj najnowsze dane.
Brak odpowiednich warunków do utrzymania higieny osobistej w polskich szkołach - taką opinię wydał GIS. I jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna", to nie koniec problemów w placówkach oświatowych.
Zapewnienie dostępu do podpasek i tamponów w szkołach na terenie Polski, żeby żadna uczennica nie musiała już zostawać w domu z powodu swojej fizjologii. Taki jest cel projektu "Hej, dziewczyny!". Jej organizatorki chcą stworzyć Punkty Pomocy Okresowej. Jak można im pomóc?
Na tę decyzję od dawna czekali uczniowie i ich rodzice oraz nauczyciele. 1 września rok szkolny tradycyjnie rozpocznie się w szkołach. Zajęcia będą odbywały się w salach lekcyjnych. Taką informację przekazał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Jak będzie wyglądała nauka? Jakie są wytyczne dotyczące higieny? Czy uczniowie będą musieli nosić maseczki?
Wzrost zachorowań na koronawirusa w Polsce rodzi pytanie - czy we wrześniu dzieci będą mogły bez strachu wrócić do szkół? Na ten temat wypowiedział się minister zdrowia Łukasz Szumowski, który w poniedziałek był gościem w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Wakacje w pełni, ale urzędnicy myślą już o roku szkolnym. Wytyczne epidemiologiczne dla szkół przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla placówek pracujących w systemie stacjonarnym. Czy uczniowie na lekcjach będą musieli nosić maseczki?
Szkoły na terenie Starachowic zostały ponownie zamknięte. Powodem jest wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2 na terenie miasta oraz pojawienie się̨ koronawirusa w tamtejszych placówkach oświatowych. Pozytywne wyniki dały testy u dwojga dzieci, zakażonych jest też ponad 60 pracowników miejscowych zakładów mięsnych.
Ile kosztuje nauka w prywatnej szkole, co otrzymujemy w zamian i czy rzeczywiście coraz więcej rodziców decyduje się na płatną edukację? Naszymi gośćmi byli Krystyna Norwa ze Społecznego Towarzystwa Oświatowego i Andrzej Dethloff, który prowadzi niepubliczne liceum w Warszawie.
Ten rok szkolny jest niezwykły nie tylko dlatego, że będzie krótszy o tydzień, ale też dlatego, że do szkół wróciły drożdżówki. Nie są to jednak zwykłe drożdżówki. Dziennikarz Mateusz Hładki wybrał się do jednego z warszawskich gimnazjów, by dowiedzieć czym różnią się drożdżówki dostępne w szkołach od pozostałych drożdżówek.
Wrzesień powoli dobiega końca, a temat nowych zasad żywieniowych w Polskich szkołach jest nadal gorący. Przepisy budzące kontrowersje są dość rygorystyczne i trudne w realizacji. Czy taka restrykcja nauczy dzieci zdrowego odżywiania? Dlaczego dzieci niechętnie kupują zdrowe produkty w szkolnych sklepikach? Z jakich powodów trudno jest zapełnić półki sklepiku towarem atrakcyjnym dla uczniów? Czy tylko dzieciaki potrzebują edukacji na temat zdrowego odżywiania? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Agatę Kościkiewicz - mamę dwóch synów w wieku szkolnym, dietetyczkę Monikę Stromkie-Złomaniec oraz dyrektorkę warszawskiej szkoły podstawowej Danutę Kozakiewicz.
Jakie są pierwsze objawy wszawicy i, jakie są metody jej leczenia? Kto odpowiada za problem wszawicy u dziecka - szkoła czy rodzic? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Danutę Kozakiewicz, dyrektorkę szkoły podstawowej nr 103 w Warszawie oraz Łukasza Preibisza, dermatologa.