Jak będzie wyglądała nauka po wakacjach? Ministerstwo edukacji przygotowuje zasady

Getty Images/Compassionate Eye Foundation/Robert Daly/OJO Images
Getty Images/Compassionate Eye Foundation/Robert Daly/OJO Images
Wakacje w pełni, ale urzędnicy myślą już o roku szkolnym. Wytyczne epidemiologiczne dla szkół przygotowuje Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla placówek pracujących w systemie stacjonarnym. Czy uczniowie na lekcjach będą musieli nosić maseczki?

Wytyczne epidemiologiczne dla szkół - MEN i GIS

MEN we współpracy z GIS przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół. Będą one obowiązywały od 1 września 2020 r. dla szkół pracujących w systemie stacjonarnym – poinformował resort edukacji.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premiera i ministra edukacji narodowej przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych od września. Stworzymy również przepisy, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół. Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia, czy życia uczniów oraz nauczycieli, dyrektor szkoły, po uzyskaniu zgody powiatowego inspektora sanitarnego, będzie mógł szybko zareagować. W tej chwili pracujemy nad odpowiednimi regulacjami prawnymi w tym zakresie

– czytamy w komentarzu MEN do wypowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski.

Wszyscy zgodzimy się z tym, że nawet najlepsze i najnowocześniejsze technologie nie zastąpią bezpośredniego kontaktu i nie stworzą przestrzeni do nawiązywania relacji oraz budowania więzi, które powstają w szkolnych murach

– zaznaczono.

Minister edukacji narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym przygotowuje wytyczne epidemiologiczne dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r.

Zalecenia będą miały zastosowanie do organizacji pracy szkoły dla dzieci i młodzieży w systemie stacjonarnym

– przekazał resort edukacji.

W przygotowywanych przez ministerstwo edukacji i GIS wytycznych epidemiologicznych poruszone będą trzy kwestie. Pierwszą jest organizacja pracy szkoły i zasady higieny – zalecenie, by każdorazowo myć ręce po wejściu do szkoły, zorganizować pracę tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów, a tam gdzie zachowanie dystansu będzie niemożliwe, trzeba będzie nosić maseczki.

GIS przygotował wytyczne dla szkół

Powstały już wstępne wytyczne dla szkół dotyczące higieny i organizacji pracy, procedur w razie podejrzenia zakażenia i zapewnienia bezpieczeństwa kadrze z grup ryzyka.

Nie ma przeciwwskazań, żeby rok szkolny mógł się normalnie rozpocząć

– powiedział rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar.

W przygotowywanych przez ministerstwo edukacji i GIS wytycznych epidemiologicznych poruszone będą trzy kwestie. Pierwszą jest organizacja pracy szkoły i zasady higieny – zalecenie, by każdorazowo myć ręce po wejściu do szkoły, zorganizować pracę tak, aby unikać tworzenia się dużych skupisk uczniów, a tam gdzie zachowanie dystansu będzie niemożliwe, trzeba będzie nosić maseczki.

To, że na terenie szkoły będą termometry i będą maseczki, ale nie w każdej sytuacji będą noszone, jest raczej pewne. Nikt jednak nie planuje lekcji w maseczkach

– podkreślił Bondar.

Temperatura będzie mierzona, gdy uczeń lub nauczyciel będzie miał objawy zakażenia.

Drugą kwestią, która znajdzie się w wytycznych, są procedury w przypadku złego samopoczucia lub potwierdzonego zakażenia, czyli m.in. izolacja ucznia i powiadamianie rodziców o podejrzeniu infekcji.

Ostatnią kwestią jest organizacja pracy pracowników szkoły z grup ryzyka, czyli osób 60 plus, z chorobami sercowo-naczyniowymi czy cukrzycą – władze szkolne będą musiały tak zorganizować pracę tych osób, aby ryzyko dla nich było jak najmniejsze.

Na pewno praca szkół w reżimie sanitarnym jest dużym wyzwaniem. Ostateczne decyzje będą podejmowane pod koniec sierpnia, ale na tę chwilę nie ma przeciwwskazań, żeby rok szkolny mógł się normalnie rozpocząć

– oświadczył rzecznik GIS.

Paradoksalnie, przy zastosowaniu reżimu sanitarnego, ten rok szkolny może być bezpieczniejszy pod względem występowania różnych infekcji wirusowych niż poprzednie

– dodał.

Wytyczne mają na razie charakter roboczy. Na początku sierpnia zostaną przekazane do konsultacji. Kwestią ustaleń są też przesłanki do zamknięcia szkół. Zgodnie z zapowiedziami resortów edukacji i zdrowia decyzję o zamknięciu szkoły będzie podejmować dyrektor w porozumieniu z powiatowym inspektorem sanitarnym.

Nie będzie konkretnych wskazań, przy jakiej liczbie zakażonych czy podejrzanych o zakażenie uczniów lub nauczycieli, należy zamknąć szkołę.

Powiatowy inspektor sanitarny będzie analizował sytuację nie tylko w danej szkole, ale także w danym powiecie

– poinformował Jan Bondar.

Powrót do szkół we wrześniu

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w poniedziałek pytany był m.in. o epidemię i powrót 1 września uczniów do szkół. Powiedział, że wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia.

Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego

– mówił Kraska.

Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy

– dodał wiceszef MZ.

W związku z epidemią od 12 marca w szkołach i w przedszkolach zostały zawieszone zajęcia stacjonarne. Od 25 marca wprowadzono obowiązkowe kształcenie na odległość i w takim trybie szkoły pracowały do końca zajęć dydaktycznych, czyli do 26 czerwca.

Myślę, że dzieci pójdą 1 września do szkoły, ale decyzja będzie podjęta na tydzień - dwa przed 1 września na podstawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej – stwierdził wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Obejrzyj materiał:

x-news 

Zobacz też:

Prawie 10 mln dzieci może nigdy nie wrócić do szkoły. "Po raz pierwszy w historii ludzkości"

Nauczyciele, uczniowie i rodzice oceniają efekty zdalnej edukacji. Co było największą trudnością?

Rynek pracy w Polsce. "Mamy tylko 48 proc. aktywnych zawodowo kobiet"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Dzień Dobry Wakacje

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

podziel się:

Pozostałe wiadomości