Do Polski wróciły czarne pszczoły. Czy to dobra wiadomość?

Do Polski wróciły czarne pszczoły. Czy stanowią dla nas zagrożenie?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Fascynujący świat pszczół - napisy
Fascynujący świat pszczół - napisy
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Obchody są okazją do przypomnienia sobie znaczenia tych owadów w środowisku i ich niepodważalnej roli w pozyskiwaniu żywności. O tym, jak kluczową rolę pełnią pszczoły w naszym ekosystemie porozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN - hodowcą Tomaszem Petryką.

To warto wiedzieć o naszych pasiastych przyjaciołach

Przez lata można było zaobserwować malejącą populację wielu gatunków owadów zapylających, przede wszystkim pszczół. Powodem ich wymierania jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin. Jak przekonuje jednak ich hodowca Tomasz Petryka, w ostatnim czasie ten negatywny trend zaczyna się zmieniać. - Pierwszą pozytywną jaskółką tego zjawiska jest fakt, że wróciły do nas czarne pszczoły (...). To jest bardzo dobra wiadomość dla całej populacji pszczół - zaznaczył.

Zdaniem eksperta na przestrzeni lat zmienił się sposób myślenia o pszczołach. - Społeczeństwo bardzo pozytywnie zaczęło postrzegać temat pszczół. One leżą im na sercu, dlatego starają się robić wszystko to, żeby było im dobrze - wyjaśnił.

Tomasz Petryka podkreślił, że w dbaniu o dobrostan pszczół niezwykle ważna jest ich skuteczne identyfikacja. - Pszczoły są najmniejsze spośród wszystkich owadów. Są bardziej puchate, zwarte i nie mają intensywnych kolorów. Natomiast osa ma talię i dominujący żółty kolor - wskazał nasz gość.

Pszczoły są również często mylone z trzmielami oraz szerszeniami. - Trzmiele są całkowicie niegroźne, natomiast szerszenie są dużo większe od wszystkich owadów. Na pewno je usłyszymy i odróżnimy - dodał.

Jak wygląda hodowla pszczół?

Nasz gość wraz ze swoim przyjacielem założył pasiekę w północnej części Tanzanii. - Daliśmy sobie na to dwa lata, bo Afryka jest nieprzewidywalna i może się zdarzyć wiele rzeczy. Kilka miesięcy temu przypłynął nasz miód. Za dwa tygodnie lecę na kolejne miodobranie (...). Ten miód jest bardzo wyrazisty, ma nuty figowe, daktylowe i karmelowe. On jest zupełnie inny - zaznaczył.

Tomasz podkreślił, że tak naprawdę, to każdy może zostać właścicielem takiego ula. - Należy najpierw udać się do pszczelarza i kupić od niego rodzinę pszczół. Następnie stawiamy w odpowiednim miejscu. Takie miejsce musi być oddalone dziesięć metrów od miejsca, w których stale przechodzą ludzie - zaznaczył ekspert.

Zdaniem naszego gościa bardzo ważne jest także otoczenie naszego ula. - Musimy się zastanowić, czy pszczoły będą miały wystarczającą bazę pożytkową, czy będą miały co jeść. A ich ulubione kwiaty to m.in. rzepak, lipa, akacja, wierzba i klon - wypunktował.

Czy pszczoły potrafią poznać swojego właściciela? Odpowiedź znajdziesz w rozmowie z naszym gościem.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości