20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Obchody są okazją do przypomnienia sobie znaczenia tych owadów w środowisku i ich niepodważalnej roli w pozyskiwaniu żywności. O tym, jak kluczową rolę pełnią pszczoły w naszym ekosystemie porozmawialiśmy z gościem Dzień Dobry TVN - hodowcą Tomaszem Petryką.
To warto wiedzieć o naszych pasiastych przyjaciołach
Przez lata można było zaobserwować malejącą populację wielu gatunków owadów zapylających, przede wszystkim pszczół. Powodem ich wymierania jest nieprawidłowe i zbyt częste stosowanie środków ochrony roślin. Jak przekonuje jednak ich hodowca Tomasz Petryka, w ostatnim czasie ten negatywny trend zaczyna się zmieniać. - Pierwszą pozytywną jaskółką tego zjawiska jest fakt, że wróciły do nas czarne pszczoły (...). To jest bardzo dobra wiadomość dla całej populacji pszczół - zaznaczył.
Zdaniem eksperta na przestrzeni lat zmienił się sposób myślenia o pszczołach. - Społeczeństwo bardzo pozytywnie zaczęło postrzegać temat pszczół. One leżą im na sercu, dlatego starają się robić wszystko to, żeby było im dobrze - wyjaśnił.
Tomasz Petryka podkreślił, że w dbaniu o dobrostan pszczół niezwykle ważna jest ich skuteczne identyfikacja. - Pszczoły są najmniejsze spośród wszystkich owadów. Są bardziej puchate, zwarte i nie mają intensywnych kolorów. Natomiast osa ma talię i dominujący żółty kolor - wskazał nasz gość.
Pszczoły są również często mylone z trzmielami oraz szerszeniami. - Trzmiele są całkowicie niegroźne, natomiast szerszenie są dużo większe od wszystkich owadów. Na pewno je usłyszymy i odróżnimy - dodał.
Jak wygląda hodowla pszczół?
Nasz gość wraz ze swoim przyjacielem założył pasiekę w północnej części Tanzanii. - Daliśmy sobie na to dwa lata, bo Afryka jest nieprzewidywalna i może się zdarzyć wiele rzeczy. Kilka miesięcy temu przypłynął nasz miód. Za dwa tygodnie lecę na kolejne miodobranie (...). Ten miód jest bardzo wyrazisty, ma nuty figowe, daktylowe i karmelowe. On jest zupełnie inny - zaznaczył.
Tomasz podkreślił, że tak naprawdę, to każdy może zostać właścicielem takiego ula. - Należy najpierw udać się do pszczelarza i kupić od niego rodzinę pszczół. Następnie stawiamy w odpowiednim miejscu. Takie miejsce musi być oddalone dziesięć metrów od miejsca, w których stale przechodzą ludzie - zaznaczył ekspert.
Zdaniem naszego gościa bardzo ważne jest także otoczenie naszego ula. - Musimy się zastanowić, czy pszczoły będą miały wystarczającą bazę pożytkową, czy będą miały co jeść. A ich ulubione kwiaty to m.in. rzepak, lipa, akacja, wierzba i klon - wypunktował.
Czy pszczoły potrafią poznać swojego właściciela? Odpowiedź znajdziesz w rozmowie z naszym gościem.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jak nie dać się nabrać i rozpoznać prawdziwy miód? "To najczęściej fałszowane produkty"
- Pokochała pszczoły i założyła pasiekę. "Uczą nas cierpliwości, uczą nas spokoju"
- Jakie rośliny warto sadzić, by pomóc pszczołom? "Jednym z wielu zagrożeń jest brak jedzenia"
Autor: Anna Gondecka
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News