W popularnym wśród turystów regionie pojawił się gatunek inwazyjnej mrówki. Czy jest niebezpieczna?

W Europie pojawiła się czerwona mrówka ognista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Ukąszenia i ugryzienia owadów - czy są groźne dla zdrowia i życia?
Nie daj się wiosennej alergii
Nie daj się wiosennej alergii
Co właśnie zaczyna pylić?
Co właśnie zaczyna pylić?
Uczulenie na smog? To możliwe
Uczulenie na smog? To możliwe
Ostatni dzwonek na odczulanie
Ostatni dzwonek na odczulanie
W Europie pojawił się nowy gatunek czerwonej mrówki. Czerwona mrówka ognista - bo o niej mowa - zamieszkuje gównie Brazylię. Jej obecność na Starym Kontynencie stwarza zagrożenie nie tylko dla ekosystemu, ale i dla ludzi. Co gorsza, jej obecność wykryto w popularnym wśród turystów regionie. Dlaczego owad jest taki niebezpieczny?

Mówka ognista pojawiła się w Europie

W okolicach miejscowości Syrakuz na Sycylii odkryto aż 88 gniazd czerwonej mrówki ognistej. Owady są bardzo inwazyjne i stanowią zagrożenia ekosystemu i dla żyjących w Europie gatunków. Co gorsza, owady są agresywne i bardzo płodne.

Podstawę ich pożywienia stanowią korzenie roślin, atakuję też inne, pożyteczne owady. Tym samym ich obecność w Europie może mieć negatywny wpływ na rolnictwo i doprowadzić do znacznych strat w uprawach.

Czerwone mrówki ogniste stanowią również zagrożenie dla ludzi. Ich ugryzienie może wywołać silną reakcję alergiczną. Zdarza się, że kontakt z owadem prowadzi do rozwoju wstrząsu anafilaktycznego.

Jak walczyć z czerwoną mrówką ognistą?

Ten gatunek mrówki uważany w Unii Europejskiej za jeden z najbardziej inwazyjnych. Poza Brazylią owada można spotkać w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Na walkę z tym gatunkiem mrówki przeznacza się tam ogromne środki.

Na Sycylii z inwazją czerwonych mrówek ognistych walczy się poprzez wtłaczanie gorącej pary wody (jej temperatura sięga 140 stopni) bezpośrednio do mrowiska. Owady próbuje się otruć mieszaniną trocin, cukru i trucizny na mrówki. Zdaniem specjalistów jest szansa, że owady zaniosą trochę mieszanki swoje królowe.

Warto dodać, że w Europie pojawia się znacznie więcej groźnych owadów. Są to m.in. szerszeń azjatycki - jest większy i groźniejszy od tego, który występuje w naszej części. Natomiast w Karkonoszach obserwuje się ślimaki, które mogą sprawić rolnikom spore kłopoty.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło: onet.pl

Źródło zdjęcia głównego: wirot chotrungrot/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości