Ekskluzywny Menel już po wazektomii: "Mężczyznom wydaje się, że to polega na obcięciu jajek"

Kamil Pawelski "Ekskluzywny Menel"
Kamil Pawelski "Ekskluzywny Menel"
Źródło: Kamil Piklikiewicz/East News

Kamil Pawelski, znany w sieci jako Ekskluzywny Menel, poinformował w mediach społecznościowych, że poddał się wazektomii. Wraz ze swoją partnerką podjęli świadomą decyzję, że nie chcą mieć więcej dzieci. Kamil opowiedział w rozmowie z dziendobry.tvn.pl, z jakimi krytycznymi komentarzami spotkał się ze strony internautów. Niektórzy mężczyźni mylą ten zabieg z kastracją, a kobiety sądzą, że jest to forma ucieczki od odpowiedzialności.

Kamil Pawelski o wazektomii

Wazektomia to mikrochirurgiczny zabieg, który polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Metoda ta traktowana jest jako antykoncepcja dla mężczyzn.

- Zdecydowałem się na wazektomię ze względu na to, że ja i moja partnerka nie chcemy mieć już więcej dzieci. To była dla mnie bardzo naturalna decyzja. Mając 37 lat, dwójkę wspaniałych dzieci, doszliśmy do wniosku, że być może w obecnym świecie posiadanie kolejnych, nie będzie zbyt rozsądną decyzją. Poza tym chcemy też sami cieszyć się życiem. Mamy 3,5-letniego syna i roczną córkę i przyjdzie niedługo taki czas, że będziemy chcieli posiedzieć spokojnie na tarasie, a niekoniecznie zmieniać pieluchy. Jest jeszcze tyle fajnych rzeczy w życiu do zrobienia - powiedział Kamil w rozmowie z Justyną Piąstą z dziendobry.tvn.pl.

Zdrowie

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Zapobieganie ciąży zwykle pozostaje w gestii kobiet. To one muszą np. brać tabletki antykoncepcyjne lub poddawać się zabiegom ginekologicznym. Kamil Pawelski postanowił wziąć ten obowiązek na siebie.

- Dlaczego moja partnerka miałaby faszerować się antykoncepcją, która jest brzemienna w skutkach w dłuższej perspektywie? Kiedy podjęliśmy świadomą decyzję, że nie chcemy mieć więcej dzieci, to od samego początku wiedziałem, że nie ma dla mnie problemu, by poddać się takiemu zabiegowi. Kiedy myśli się o antykoncepcji, to z reguły myśli się o kobietach i to dla mnie jest trochę niezrozumiałe. Chciałbym, żebyśmy zaczęli zwracać uwagę na to, że w dialogu o seksie, planowaniu rodziny i rodzicielstwie, zawsze powinny być brane pod uwagę dwie strony. Z reguły jest tak, że kiedy mówi się np. o aborcji, to mężczyzn się od tego odsuwa. Mówi się, że to jest decyzja tylko kobiety. A uważam, że tak jak w seksie są dwie osoby, w konsekwencjach seksu są dwie osoby, to fajnie byłoby, żebyśmy nauczyli się rozmawiać o tym, że antykoncepcja wcale nie musi być odpowiedzialnością kobiet. Że aborcja też jest tematem, który warto byłoby przedyskutować wspólnie. Tak odbieram partnerstwo. Jeżeli buduję dobry, świadomy związek, to dlaczego miałbym oczekiwać od mojej kobiety, żeby faszerowała się tabletkami. W tym wszystkim przyświecało mi przede wszystkim zdrowie mojej partnerki - podkreślił Pawelski.

Wazektomia - reakcje mężczyzn

Kiedy Kamil powiedział w mediach społecznościowych, że przeszedł wazektomię, odezwało się do niego wielu mężczyzn. I jak to zwykle bywa, opinie na temat tego rodzaju antykoncepcji były podzielone.

- Panowie są bardzo zainteresowani tym tematem. W wiadomościach prywatnych dostaję o to dużo pytań. Ale część mężczyzn upatruje w tym to, że stałem się eunuchem, bo wydaje im się, że ten zabieg polega po prostu na obcięciu jajek. Nie wiedzą o tym, że to jest tylko podwiązanie nasieniowodów. Plemniki nadal są produkowane, testosteron też. Zmienia się jedynie objętość spermy. Niektórzy mężczyźni traktują to bardzo honorowo, że to jest jak uderzenie w ich męskość. Mylą to z kastracją, ale przecież żyjemy w kraju, w którym poziom edukacji seksualnej jest na bardzo, bardzo niskim poziomie - powiedział nam Kamil. - Co ciekawe i zaskakujące, zapytałem lekarza, który przeprowadzał mój zabieg, jak często go wykonują. Powiedział mi, że w jego klinice przeprowadzają od 5 do 10 zabiegów tygodniowo. To nie jest mało - dodał.

Nieprzychylne komentarze na temat wazektomii pojawiły się również ze strony pań. - Spotkałem się z atakiem ze strony kobiet. Część z nich zaczęła uderzać we mnie, że jest to absolutnie nieodpowiedzialna decyzja, że to nie jest męskie, że to forma ucieczki. Może to być wypadkową tego, że Kościół położył łapę na wazektomii. Dostaję wiadomości, że "Kościół jest przeciwny wazektomii, bo to forma antykoncepcji. I że sprzeciwia się każdej antykoncepcji z wyjątkiem kalendarzyka, bo dar płodności jest darem danym od Boga". Nie jestem propagatorem rozwiązłości seksualnej, ale myślę sobie, że jeżeli traktujemy seks, wyłącznie jako element prokreacyjny, no to znaczy, że mamy jeszcze bardzo dużo do nadrobienia w kontekście edukacji seksualnej. Moim zdaniem seks jest przyjemnością, która może ubogacać związek - podkreślił bloger.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości