Osoby, które nie chcą zostać rodzicami, muszą stosować antykoncepcję. Skuteczność metod zabezpieczenia określa skala Pearla, która została wyznaczona w 1932 roku. Sprawdzała, ile kobiet na 100 par w ciągu roku, używając danej metody, zachodziło w ciążę. Im wyższy wskaźnik - tym gorzej. Szczegóły wyjaśniał ginekolog i położnik dr Maciej Jędrzejko.
Skuteczne metody antykoncepcji
Niedawno internet obiegła historia Brytyjki, matki pięciorga dzieci, która mimo stosowania środków antykoncepcyjnych zachodziła w ciążę. Najpierw trzykrotnie podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych, a piąte dziecko urodziło się po wazektomii męża. Teraz kobieta myśli o sterylizacji. Czy istnieje sposób, by sprawdzić skuteczność metod zabezpieczania się przed ciążą?
- Skala Pearla została określona dla każdej metody antykoncepcyjnej obecnie występującej. WHO zaleca raczej oznaczenie procentowe, ale dalej wskaźnik Pearla jest dość wygodny. Obecnie najskuteczniejszymi metodami zapobiegania ciąży są wkładka domaciczna i implant domaciczny, ponieważ mają wskaźniki Pearla rzędu 0,1. Z kolei jedynym sposobem, dającym 100-procentową pewność, jest usunięcie macicy i jajowodów - powiedział dr n.med. Maciej Jędrzejko, specjalista ginekologii i położnictwa.
Używając antykoncepcji, należy zadać sobie pytanie, jakie efekty chcemy uzyskać. Ginekolog wyjaśnił to na przykładzie.
- To trochę tak, jak ze skakaniem do basenu i ze skakaniem na bungee. Jeżeli mam skoczyć do basenu, no to najwyżej do niego wpadnę i się zamoczę, ale jeżeli mam skoczyć na bungee, to ta metoda nie może być trochę skuteczna. W związku z tym wszystko zależy od tego, jaka jest motywacja. Jeżeli kobieta potrzebuje antykoncepcji, bo jest po dwóch cięciach cesarskich i nie wolno jej zajść w ciążę, to nie możemy wtedy decydować się na metody, które mają wysoki wskaźnik Pearla, bo ryzyko zajścia w ciążę będzie wiązało się z powikłaniami. Ale w sytuacji, gdy kobieta urodziła zdrowie dzieciątko i planuje następne, to można sobie pozwolić na na metody o niższej skuteczności - zauważył rozmówca Dzień Dobry TVN.
Trwają prace nad nowymi metodami antykoncepcji
Naukowcy opracowują antykoncepcję dla mężczyzn. Niestety, obecnie efekty badań nie przynoszą satysfakcjonujących rezultatów.
- Ciekawi mnie metoda polegająca na ostrzykiwaniu nasieniowodów, która ich nie uszkadza, ale zaciska. Prawda jest taka, że antykoncepcja dla mężczyzn musi być i bezpieczna, i skuteczna. A na ten moment jest albo skuteczna, albo bezpieczna. W tej chwili najskuteczniejszą metodą dla panów jest wazektomia, a jej koszt to około 1,5-2 tys. zł. Problem polega na tym, że odwrócenie tego procesu jest niezwykle kosztowne i rzadko się udaje. Łatwiej jest opracować metodę antykoncepcyjną dla kobiety niż dla mężczyzny - podkreślił dr Jędrzejko.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
- Dorota Gardias szczerze o chorobie. "Jak słyszysz hasło nowotwór, to sztywniejesz"
- W Szczawnie-Zdroju zabraknie jedynego ginekologa, który przyjmuje bezpłatnie
- Przerażające dźwięki na placu zabaw. "U dzieci może powodować to zaburzenia snu albo lęki"
Autor: Justyna Piąsta