Zwierzęta

Użądlenia owadów. "Jeśli ktoś jest uczulony, każda ilość wywoła reakcję"

Zwierzęta

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Co może nas użądlić?
Co może nas użądlić?Dzień Dobry TVN
wideo 2/28

Użądlenia owadów to niestety nieodłączny element wypoczywania na świeżym powietrzu. Zazwyczaj powodują ból, obrzęk oraz zaczerwienienie, ale szczególnie narażeni na jad są alergicy. Co może nas ukąsić? Jak powinna się zachować osoba uczulona? O tym w Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dr. n. med. Martą Kołacińską-Flont, specjaliską alergologii i Stanisławem Łoboziakiem, biologiem.

Osa, pszczoła, trzmiel, szerszeń – jak je rozpoznać?

W Polsce użądlenia najczęściej dokonują osy, pszczoły, szerszenie oraz trzmiele.

- Rozpoznaję to w bardzo prosty sposób. Pszczoły z tych wszystkich owadów są najmniejsze. Mówimy tutaj o pszczołach miodnych, ponieważ są jeszcze pszczoły murarki (...). Mają paskowany odwłok, ale też nie zawsze. Ten odwłok jest lekko owłosiony. Zazwyczaj latają przy dobrej pogodzie, jak nie ma wiatru, jest ciepło. (...) Trzmiele natomiast są nieco większe i włochate. Latają zazwyczaj rankiem przy wietrznej pogodzie. Nawet jak jest chłodno czy deszczowo. Są bardzo łagodne, ale jeśli natrafimy na gniazdo trzmieli lub gdzie znajdują się larwy, to one w obronie atakują - tłumaczył w Dzień Dobry TVN Stanisław Łoboziak z Centrum Nauki Kopernik.

- Osy, jeśli nic im nie robimy, są dość łagodne. Bardzo lubią słodkie napoje podobnie jak pszczoły i trzmiele, więc trzeba uważać. Są niebezpieczne, jeśli jedna nas zaatakuje, ponieważ wysyła sygnał chemiczny, żeby inne osy też atakowały. Dzieje się to zazwyczaj w pobliżu gniazda. Taki atak najgroźniejszy jest w przypadku szerszeni, które są bardzo duże. One jeśli nic nie robimy, to też raczej nie atakują. Jeśli mamy gdzieś w pobliżu gniazdo szerszeni, to trzeba uważać - radził biolog.

Różnice między owadami:

  • Pszczoła - ok. 15 mm. Żądło występuje tylko u samic. Posiada charakterystyczne haczyki, po użądleniu zostaje w ciele ofiary.
  • Osa - 10-20 mm. Żądło występuje tylko u samic. Nie posiada haczyków. Osa może użądlić kilka razy, dopóki nie wyczerpie jadu.
  • Trzmiel - 8-18 mm. Żądło występuje tylko u samic, ostre i długie, bez haczyków. Po użądleniu nie pozostaje w skórze człowieka.
  • Szerszeń - 18-35 mm. Żądło występuje tylko u samic, gładkie, bez haczyków. Wysuwa się dopiero w momencie ataku.

Alergia na jad owadów

Na jad owadów szczególnie narażeni są alergicy. W skrajnych przypadkach użądlenia mogą doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego. 

- Najczęstsze uczulenia w naszym kraju są na jad osy, czyli tym samym szerszenia, bo jest to ta sama rodzina. Skład alergenów jest analogiczny. Na drugim miejscu jest uczulenie na jad pszczoły. Na trzmiele właściwie sporadycznie się zdarza - mówiła dr n. med. Marta Kołacińska-Flont, ekspertka kampanii "Otwórz oczy na alergię".

- Trzeba podkreślić, że jeśli ktoś jest uczulony, to każda ilość wywoła reakcję. I ona zawsze może być ciężka - ostrzegła rozmówczyni Dzień Dobry TVN.

Kluczowy w ocenie użądlenia jest zasięg reakcji. Jak go ocenić? Czy użądlenie jest tak samo groźne dla dzieci? Jak często występuje wstrząs anafilaktyczny? Posłuchaj całej rozmowy z naszymi gośćmi w materiale wideo. Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości