osa

    osa

    Wakacyjna pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Czasem relaks zostaje niespodziewanie zakłócony przez bolesne użądlenie lub ukąszenie. Choć taka sytuacja nie powinna zakończyć się niczym poważnym, istnieją przypadki, w których jedno ukąszenie spowodowało śmierć. Jedną z osób, które zmarły po użądleniu osy jest sołtys Kamionki. Jak powinniśmy reagować w przypadku ataku tych owadów? Oto kilka zasad, które warto zapamiętać.

    Dla osób uczulonych na jad pszczoły śmiertelnie niebezpieczne może być każde użądlenie. jak sprawdzić czy jesteśmy uczuleni, jak rozpoznać objawy wstrząsu anafilaktycznego i jak pomóc osobie użądlonej? W studiu Dzień Dobry Wakacje gościliśmy prof. Jerzego Kruszewskiego, Krajowego Konsultanta w Dziedzinie Alergologii.

    Wiosna już puka do do naszych drzwi, a lato na przedprożu. Osy i pszczoły lubią te pory roku. Ich ugryzienie może okazać się dla nas fatalne w skutkach. Czym jest wstrząs anafilaktyczny i jak się przed nim bronić radzili w studiu Dzień Dobry TVN: Andrzej Rękawiecki uczulony na osy i pszczoły, który przeżył już trzy wstrząsy anafilaktyczne oraz prof. Jerzy Kruszewski - Krajowy Konsultant w Dziedzinie Alergologii.

    Ile osób rocznie umiera w Polsce po użądleniu owada? W jaki sposób możemy sprawdzić, czy jesteśmy uczuleni na jad pszczoły lub osy? Gościem Dzień Dobry TVN był dr Aleksander Zakrzewski, alergolog z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Centralnego Szpitala Klinicznego MON. Jaki lek powinny mieć ze sobą osoby uczulone na jad osy? Kiedy po użądleniu pojawiają się pierwsze objawy wstrząsu anafilaktycznego?