Co zrobić, kiedy użądli nas osa? Objawy i pierwsza pomoc

Osa na puszce
Co zrobić, kiedy ugryzie nas osa? Objawy i pierwsza pomoc
Źródło: Karen Locatelli / EyeEm/Getty Images
Lato to nie tylko okres wakacji i słonecznych dni, ale również owadów. Ugryzienie lub użądlenie przez nie może być nie tylko bolesne, ale również niebezpieczne. Tak jest w przypadku os. Co zrobić, kiedy już dojdzie do ugryzienia przez osę?

Użądlenie osy - czy jest groźne?

W większości przypadków ugryzienie osy jest bolesne, może pojawić się obrzęk połączony z pieczeniem i odczynem zapalnym w miejscu użądlenia. Część osób może być uczulona na tego owada, a w efekcie kontakt z nim może okazać się nawet śmiertelny, zwłaszcza, jeśli nastąpi wstrząs anafilaktyczny. Niezależnie od tego, czy jesteśmy uczuleni, czy nie, ukąszenie owada w okolicy gardła, szyi lub ust może być szczególnie niebezpieczne. 

Jakie owady mogą nas pogryźć?

Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Jakie owady mogą nas pogryźć?
Zwierzostrady
Zwierzostrady
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Rośliny niebezpieczne dla zwierząt i małych dzieci
Intymne życie zwierząt
Intymne życie zwierząt
Domowe sposoby na szkodniki roślin
Domowe sposoby na szkodniki roślin

Osy - gryzą czy żądlą?

Osy to niewielkie owady z rodziny osowatych, które często można spotkać w Polsce. Mają one żądło umieszczone na ruchomej części odwłoka i mogą nim żądlić wielokrotnie. Ponadto posiadają duże żuwaczki, które umożliwiają im cięcie twardego pokarmu oraz budowy swoich gniazd. Szczególnie niebezpieczne jest użądlenie przez osę, chociaż może ona również spróbować ugryźć, np. w celu zdobycia pokarmu.

Co gorsza owady te są raczej agresywne i mogą atakować nieprowokowane. Podobnie jak pszczoły, osy podczas użądlenia wprowadzają do organizmu ofiary jad, który u tych owadów jest bardziej złożony, chociaż wstrzykiwany w mniejszej ilości. 

Jak wygląda użądlenie osy

Po użądleniu osy można zauważyć niewielkie ukłucie, jednak bez pozostawionego w nim żądła. W miejscu najczęściej pojawia się opuchlizna i zaczerwienienie. Osoby najczęściej skarżą się na silny ból, który opisywany jest jako paląco-piekący. 

U osób uczulonych na jad osy mogą wystąpić dodatkowe objawy, takie jak wysypka, nudności, skurcze mięśni, bóle brzucha, zaburzenia oddychania i duży obrzęk miejsca po wkłuciu. W ekstremalnych przypadkach mogą pojawić się wymioty, omdlenia i zapaść towarzyszące wstrząsowi anafilaktycznemu. 

Co robić, kiedy użądli nas osa? Pierwsza pomoc

Kiedy zauważymy użądlenie osy, powinniśmy przede wszystkim obserwować osobę poszkodowaną. Miejsce użądlenia przemyć i zdezynfekować, a następnie przyłożyć kompres chłodzący bądź okład z octu. Można także użyć specjalnego kremu antyseptycznego, jeśli występuje obrzęk. Jeśli obrzęk mimo to powiększa się, a osoba uskarża się na nasilające się objawy ,należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Kiedy wiemy, że osoba jest uczulona na jad bądź użądlenie jest umiejscowione w okolicach szyi, gardła lub ust, trzeba niezwłocznie udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Taka sytuacja może zagrażać zdrowiu i życiu osoby użądlonej.

Jak się zabezpieczyć przed użądleniem osy

Osy szczególnie lubią słodkie zapachy, stąd mogą je zwabić kwitnące w okolicy kwiaty i owoce, a także słodkie aromaty. Zatem przebywając na zewnątrz, lepiej zrezygnować z mocnych, kwiatowych i słodkich perfum, unikać chodzenia boso w okolicy kwitnących kwiatów, a jedzenie przechowywać w szczelnych pojemnikach.

Owady te lubią także słodkie napoje, również te alkoholowe. Dlatego w letnie dni płyny powinno się przelewać do przeźroczystych szklanek, aby uniknąć ich wypicia razem z osą, która tam weszła. Dotyczy to przede wszystkim napoi w puszkach oraz butelkach z wąską szyjką.

Podczas przyjęć na świeżym powietrzu można dodatkowo postawić butelkę, właśnie z wąską szyjką, wypełnioną do połowy wodą z miodem, cukrem lub sokiem owocowym. Jest to prosta pułapka na niechciane owady latem.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości