Ugryzienie pająka domowego – czy jest groźne i co robić?

pająk na pajęczynie
fot. Juergen Ritterbach/Getty Images
Pająki pojawiają się w domu bardzo często, zarówno te mniejsze, jak i większe. Czy są groźne? Raczej nie, jednak mogą ugryźć człowieka. Sprawdź, czy po ukąszeniu pająka domowego jest ślad i jak na to zareagować.

Pająk domowy, w odróżnieniu od gatunków tropikalnych, nie jest szkodliwy. Faktem jest, że zarówno krzyżaki, jak i kątniki, potrafią ugryźć. Co zrobić w przypadku ukąszenia dzieci i dorosłych?

Ugryzienie pająka domowego – jak wygląda?

Chcesz wiedzieć jak wygląda ugryzienie pająka domowego? To zależy od rodzaju pająka, który cię ukąsi. Niektóre z nich nie zostawiają śladu wcale. Nie przebijają się przez skórę, nie pozostawiając w organizmie jadu, dlatego nie są groźne. Ciało nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas ukąszenia, dlatego często jest ono niezauważalne i nieodczuwalne. Niektóre rodzaje pająków mogą pozostawić drobny ślad na skórze. Rany nie są duże – to dwa małe punkty położone blisko siebie. Mogą być lekko różowe i odznaczać się od gładkiej skóry. Dwie małe rany to element wyróżniający ugryzienie pająka domowego w porównaniu z owadami.

Objawy ugryzienia pająka dotyczą tylko skóry . Jad nie jest groźny, dlatego nie odczujesz zmian zdrowotnych w swoim organizmie. Inna reakcja może wystąpić u osób uczulonych np. na jad owadów. W takim przypadku warto być ostrożnym i kontrolować reakcje organizmu.

Ugryzienie pająka kątnika

Kątniki to najpopularniejsze pająki, które występują w Polsce. Często można spotkać je na pajęczynach, zarówno w piwnicy, na klatce schodowej, w garażu, jak i pomieszczeniach domowych. Przebywają w ciemnych i trudno dostępnych zakamarkach. Z tego względu, że występują w Polsce najczęściej, może zdarzyć się, że ukąszą dorosłych lub dzieci.

Najczęściej ugryzienie pająka w Polsce zdarza się, kiedy niechcący uszkodzisz go lub przygnieciesz. Właśnie dlatego trzeba obchodzić się z nimi bardzo delikatnie. Nie warto gwałtownie ich wyrzucać przez okno czy przenosić w inne miejsce. W takim przypadku nie będą groźne. Jednak przez przypadek lub w trakcie niekontrolowanych emocji podczas pozbywania się pająka domowego z domu, mogą zacząć się bronić. Z natury nie są groźne, nie atakują dorosłych i dzieci bez przyczyny. Działają w samoobronie, dlatego nie musisz się martwić.

Zobacz film: Sklep z pająkami. Źródło: Dzień Dobry TVN

Kątniki mają barwę brązowoszarą i z łatwością można je wyróżnić przez zygzakowaty wzorek na ich odwłoku. Kątnik domowy może być mniejszy lub większy. Tułów tego pierwszego ma około 1 centymetra, do tułowia przylegają owłosione nogi. Z kolei kątnik większy może mieć około 2 centymetrów, a całe ciało razem z odnóżami może mieć nawet 8 centymetrów. Ich budowa jest masywna, samce mają cieńsze i dłuższe nogi. Z łatwością można się go pozbyć z domu, wystawiając go ostrożnie za okno, aby nie zaczął atakować.

Te pająki występują na całym świecie. Może się zdarzyć, że ugryzą człowieka w trakcie samoobrony. Po ugryzieniu pająka nie trzeba się udawać do lekarza. Małe kątniki nie pozostawiają często śladów na ciele. Większe mogą zostawić dwie rany obok siebie, które zlewają się w jedną różową lub czerwoną plamę. Rana na ramieniu czy nodze może przypominać użądlenie innego owada, dlatego trudno ją odróżnić. Skóra będzie w tym miejscu lekko podrażniona, a samo ugryzienie pająka kątnika może być bolesne. Nieprzyjemne jest szczególnie dla dzieci. Obrzęk może utrzymywać się nawet kilka dni.

Ugryzienie pająka krzyżaka

Pająki krzyżaki są jadowite, jednak nie jest to groźne dla człowieka. Ich nazwa wywodzi się od białego krzyżyka na odwłoku. W ten sposób wyróżniają się na tle innych pająków. Są drapieżne, jednak polują tylko na inne owady. Krzyżaki bardzo często występują w Polsce, jednak nie trzeba się ich obawiać.

W przypadku samoobrony, np. podczas przypadkowego popchnięcia pająka krzyżaka, może on ukąsić. W takim przypadku, na ciele pojawią się dwie plamki w kolorze różowym lub czerwonym. Może wystąpić niewielki obrzęk, który powinien ustąpić po kilku dniach.

Ugryzienie pająka – co robić?

Objawy ugryzienia pająka domowego zwykle nie są widoczne, jednak w przypadku kątnika większego możesz odczuć ból. Właśnie dlatego warto wiedzieć, co na ugryzienie pająka jest skuteczne, aby pozbyć się nieprzyjemnego uczucia.

Po samym ugryzieniu pająka, leczenie można przeprowadzić w warunkach domowych. Najważniejsze jest, aby odkazić ranę w miejscu ukąszenia. Pomimo tego, że jad pająków domowych nie jest szkodliwy, warto to zrobić. Aby pozbyć się obrzęku i stanu zapalnego, trzeba zastosować żel na opuchnięcia lub specjalną maść stosowaną po ukąszeniu owadów.

Jeśli ból nie ustępuje, a rana nie goi się po kilku czy kilkunastu dniach, warto wybrać się do lekarza. Może okazać się, że jest to reakcja uczuleniowa na jad pająka domowego.

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:
Tagi:

Pozostałe wiadomości