Zobacz też: Marcin Sawicki- dlaczego oszczędzanie energii jest ważne? >>>
Toksyczne ukąszenie pająka Jaki jadowity pająk ugryzł panią Katarzynę? Jak się zachować, kiedy znajdziemy w owocach pająka? Przypadki śmiertelne w wyniku ukąszenia jadowitego pająka Jak uniknąć ukąszenia jadowitego pająka? Najgroźniejsze pająki świata
Toksyczne ukąszenie pająka
Fot. Getty Images/JasonOndreicka
Pani Katarzyna Hendzel ma 31 lat. Pochodzi z Dąbrówki i nigdy nie przewidziała tego, że pewnego dnia drobne ukąszenie na nadgarstku zniszczy jej życie. Ręka zaczęła puchnąć. Pani Katarzyna pojechała do szpitala, ale ręka wyglądała coraz gorzej. Pacjentka zaczęła tracić przytomność, nerki przestały pracować, wdała się sepsa. Toksyny wprowadzone najprawdopodobniej przez pająka podczas ukąszenia spowodowały, że ręce pani Katarzyny zaczęły obumierać – wyglądały dosłownie jak dwie ogromne ropiejące rany. Najgorsze były pierwsze dwa tygodnie po ukąszeniu przez pająka – rany trzeba było opatrywać minimum dwa razy dziennie.
Zobacz też: Immunoterapia - przełom w walce z rakiem? >>>
Jaki jadowity pająk ugryzł panią Katarzynę?
Media zaczynały podawać, że kobietę ukąsił jadowity pająk pustelnik brunatny. Jaka jest prawda? Odpowiedzieć na to pytanie próbował gość „Dzień Dobry TVN” Jakub Skowronek, hodowca i kolekcjoner pająków z Sosnowca.
Rzeczywiście jest to pająk niezwykle niebezpieczny, jednak nie mam pojęcia dlaczego właśnie ten gatunek został wytypowany. Występuje głównie w Ameryce Północnej, a z tego kraju nie importujemy na przykład bananów. Tylko w przypadku pani Katarzyny i biorąc pod uwagę, jaką ma chorobę, czyli rumień, przypuszczam że mógł to być jakikolwiek pająk, niekoniecznie nawet zagraniczny. Mógł to być nawet nasz krajowy pająk – powiedział Jakub Skowronek w rozmowie w „Dzień Dobry TVN”.
Jak się zachować, kiedy znajdziemy w owocach pająka?
Często zdarza się, że ludzie znajdują w owocach przywiezionych zza granicy pająki. Przywożą je do ogrodów zoologicznych, w większości okazuje się, że te pająki są nieszkodliwe. Zdarzają się jednak przypadki pająków tropikalnych. Na szczęście są to również przeważnie niegroźne zwierzęta, choć wyglądają na niebezpieczne.
Są to pająki przeważnie duże, przypominają te niebezpieczne, a tak naprawdę nie są szkodliwe dla ludzi, a ich jad jest naprawdę bardzo słaby – powiedział Jakub Skowronek.
Przypadki śmiertelne w wyniku ukąszenia jadowitego pająka
Czy zdarza się dużo przypadków śmiertelnych po ukąszeniu pająka? Na szczęście nie. Takich przypadków nie ma wiele, jeśli kogoś dotykają to małe dzieci lub osłabione organizmy lub ludzi z reakcją alergiczną. Jak w większości przypadków działa miejscowo – może być to na przykład lekkie swędzenie.
Jak uniknąć ukąszenia jadowitego pająka?
Czy powinniśmy uważać, kiedy wkładamy rękę do kosza mandarynek, pomarańczy czy innych egzotycznych owoców? Oto porady, do których powinniśmy się zastosować. Po pierwsze, nie powinniśmy panikować. Rzeczywiście warto jest spojrzeć na banany przed chwyceniem ich w rękę, ale nie wolno popadać w paranoję.
Gdy znajdziemy na bananie pająka, nie panikujmy i nie wzywajmy od razu na przykład straży pożarnej. Najlepiej będzie, jeśli go złapiemy, wyślemy zdjęcie do ogrodu zoologicznego, żeby sprawdzić dla bezpieczeństwa co to jest. Pająki z zasady nie są groźne, one boją się ludzi i uciekają, ich zamiarem nie jest zaatakowanie człowieka – powiedział Jakub Skowronek.
Wniosek jest jeden – nie powinniśmy panikować kiedy znajdziemy w owocach pająka, a w razie wątpliwości należy złapać osobnika, zrobić mu zdjęcie i skontaktować się ze specjalistą na przykład z ogrodu zoologicznego.
Najgroźniejsze pająki świata:
- Kątnik wiejski
- Kolczak
- Latrodectus bishopi
- Latrodectus mactans
- Latrodectus hasselti
- Loxosceles laeta
- Missulena
- Ptasznik australijski
- Ptasznik zdobiony
- Pustelnik brunatny
- Sicarius hahni
- Solfuga
- Tegenaria agrestis
- Wałęsak brazylijski