Podróże

Najlepsze adresy w polskich górach. "Doświadczenie bez pobytu w schronisku będzie niepełne"

Podróże

Autor:
Adam
Barabasz
Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góryDzień Dobry TVN
wideo 2/15

Zbliża się sezon wakacyjny, przed nami długi weekend czerwcowy. To doskonały czas, by wybrać się w polskie góry. Monika Stolarska i Paweł Gaik w studiu Dzień Dobry TVN podzielili się najlepszymi adresami na południu Polski.

Ciekawe miejsca w polskich górach

W ciągu kilku miesięcy Monika i Paweł przemierzyli polskie góry z zachodu na wschód. Ich podróż to tak naprawdę studium południowej granicy Polski: ponad 1300 kilometrów, wzdłuż których rozciągają się Sudety, Beskidy, Tatry i Bieszczady. Byli również w najstarszych w Polsce Górach Świętokrzyskich. Efektem tej podróży jest książka "Odetchnij od miasta" prezentująca najciekawsze i najpiękniejsze miejsca noclegowe w Polsce.

Oprócz atrakcyjnych i przyjaznych domów gościnnych i schronisk w książce można znaleźć wiele praktycznych wskazówek, m.in. jak przygotować się do wyprawy w góry, czy na co zwracać uwagę na szlaku. Autorzy prezentują warte odwiedzenia knajpki i restauracje, podpowiadają, którymi trasami najlepiej ruszyć w góry i jakie miejsca zobaczyć. Narciarze znajdą w książce najlepsze trasy na skitury, narty zjazdowe i biegówki.

- Dużo było odkryć podczas pracy nad tą książką, a jednym z nich było to, że Bieszczady są górską, polską stolicą dobrego smaku - zaznaczyła Monika Stolarska. - Wspaniałe potrawy można tam zjeść np. fuczki, które są odpowiednikiem placków ziemniaczanych, ale robi się je z kapusty kiszonej - wyjaśniła.

Góry na rodzinny wypad

Miejscem, które autorzy książki szczególnie polecają rodzinom jest Beskid Niski. Łagodne wzniesienia, łany zboża ukryte pośród zielonych pagórków i niepowtarzalny błękit nieba sprawiają, że jest to miejsce, do którego każdy chce wracać. Gospodarze domów gościnnych dbają o to, by na stole znalazły się dziko rosnące zioła.

Na marzących o noclegu w nieco surowszych warunkach czekają schroniska. To świetna opcja dla wszystkich, którzy chcieliby przespać się np. na terenie parków narodowych, gdzie na próżno szukać komercyjnych pensjonatów.

- Górskie doświadczenie bez pobytu w schronisku będzie niepełne - podkreślił Paweł Gaik. - Nocując w schronisku, jest się w sercu gór, daleko od cywilizacji, to też jedyny sposób, by przenocować w Tatrzańskim Parku Narodowym. Mam duży sentyment do schroniska nad Morskim Okiem, to sposób by być nad jeziorem o świcie, w ciszy, którą przerywa tylko śpiew ptaków i plusk wyskakujących pstrągów - podsumował.

Zobacz materiał wideo i poznaj najlepsze adresy w polskich górach.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek / East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości