Newsy

Najwyższy szczyt Europy "skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat

Newsy

Autor:
Kamila
Glińska
Źródło:
PAP

Francuscy geodeci poinformowali o wynikach nowych pomiarów Mont Blanc - najwyższego szczytu w Europie. Okazuje się, że przez 4 lata od ostatnich badań, "skurczył się" o 92 cm. Jak wyjaśnia się to zjawisko?

Mont Blanc niższy o 92 cm

Według ostatniego pomiaru opublikowanego w 2017 roku, Mont Blanc mierzył 4808,72 m. Najwyższą wysokość zanotowano w 2007 roku - 4810,9 m. Wysokość góry nie jest stała, ponieważ szczyt jest pokryty czapą lodową, która zmienia się w zależności od wiatru i opadów.

W środę, 29 września francuscy geodeci z Górnej Sabaudii poinformowali, że najwyższy szczyt Europy "skurczył się" o 92 cm w ciągu 4 lat. Zgodnie z oficjalnymi pomiarami, Mont Blanc mierzy obecnie 4807,8 m.

Mierzenie najwyższego szczytu w Europie

Nazywany potocznie Dachem Europy najwyższy szczyt Alp położony w Masywie Mont Blanc jest regularnie mierzony od 2001 r. Celem pomiarów jest monitorowanie pokrywy lodowej oraz gromadzenie danych, które mogą być później wykorzystane przez naukowców.

Ostatniego pomiaru dokonano podczas wyprawy na szczyt przeprowadzonej między 16 a 18 września przez 27-osobowy zespół złożony z geodetów i przewodników wysokogórskich, którzy przez trzy dni badali Mont Blanc. Według relacji geodetów wyprawie towarzyszyły bardzo sprzyjające warunków pogodowych. - Teraz to do klimatologów, glacjologów i innych naukowców należy wykorzystanie wszystkich zebranych danych i postawienie hipotez wyjaśniających to zjawisko - podkreślili uczestnicy wyprawy, cytowani przez stację BFM TV.

Zobacz wideo: Izabela Tymich-Janasik - babcia na szczycie Mont Blanc

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Kamila Glińska

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Royalty-free/Getty Images

Pozostałe wiadomości