Styl życia

Dokumentuje topnienie lodowców. Te fotografie dają do myślenia

Styl życia

James Balog jest fotografem, którego dzieła często przedstawiają szokujące interpretacje zmieniającego się świata. W 2007 roku zainicjował naziemne fotograficzne badania lodowców. Narażał swoje życie wchodząc do lodowych szczelin. Nie powstrzymało go nawet chore kolano i niesamowite zimno. Robił to wszystko po to, by świat mógł zobaczyć, jak szybko lodowce topnieją.

James Balog - kim jest?

James Balog z wykształcenia jest geomorfologiem. To nauka o tym, jak kształtuje się powierzchnia Ziemi. Później został fotografikiem i zaczął dokumentować topnienie lodowców spowodowane globalnym ocieplaniem. - Przede wszystkim przez większość dorosłego życia nie byłem naukowcem. To właśnie impuls artystyczny napędzał mnie, a potem doszła do tego nauka - przekonuje w rozmowie z Marcinem Sawickim, reporterem Dzień Dobry Wakacje.

Topniejące lodowce

James Balog jest również założycielem Earth Vision Institute oraz Extreme Ice Survey. Na czym polegają jego projekty?

- Extreme Ice Survey to sieć kamer robiących zdjęcia co jakiś czas. Stoją one w różnych miejscach na świecie, wycelowane są w lodowce. Na początku założyliśmy 25 kamer w pobliżu 15 lodowców. Zostały przytwierdzone do skał. Wszystkim sterowały małe komputery, napędzane energią słoneczną. Niektóre z nich ciągle działają. W szczytowym momencie mieliśmy 43 działające kamery - tłumaczy rozmówca Dzień Dobry Wakacje.

Początkowo fotograf myślał, że dopiero po 2-3 latach będzie mógł zaobserwować zmiany lodowców. Tak się jednak nie stało. Już po pierwszych miesiącach na zdjęciach było widać, jak góry lodowe topnieją czy się cofają.

– Zaparło mi dech. To było jak otwieranie prezentu, gdy nie wiesz, co jest w środku. Szybko płynący lodowiec, jak np. Ilulissat na Grenlandii, który spływa z pokrywy lodowej i wpada do oceanu. Płynie z prędkością ok. 40 metrów dziennie. To bardzo szybko, biorąc pod uwagę, że to olbrzymia masa lodu o szerokości wielu kilometrów, a inne lodowce z kolei praktycznie bez ruchu trwają kilka dni, by potem nagle poruszyć się odrobinę – zauważa.

Jakie są następstwa topnienia lodowców? Czy da się zatrzymać ten proces? Posłuchaj całej rozmowy z fotografem w materiale wideo, w którym odjedziesz zdjęcia Jamesa Baloga.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Szczepienia na koronawirusa w Polsce – najnowsze dane z 1 sierpnia

Legendarny sterowiec Goodyear Blimp na polskim niebie. To jeden z największych takich obiektów na świecie

Gdzie jest burza 1.08 - radar pogodowy NA ŻYWO. IMGW ostrzega: "mogą pojawić się trąby powietrzne"

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Marcin Sawicki

Pozostałe wiadomości