Maseczki tykająca bomba biologiczna
Zdaniem naukowców maseczki ochronne to nic innego, jak tykająca bomba biologiczna. Miesięcznie zużywamy ich ok. 140 mld co oznacza, że co minutę do śmietników trafia ok. 3 mln jednorazowych maseczek. Dlaczego stanowią zagrożenie dla środowiska?
- Przede wszystkim jest ich bardzo dużo, do tego zostały wykonane z materiałów, które są trudno biodegradowalne. Jeśli wyrzucimy taką maseczkę na trawnik, będzie tam ona zalegała kilkaset lat - tłumaczyła w rozmowie z naszą reporterką prof. dr. hab. Ewa Siedlecka z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
Zatem co zrobić z zużytą maseczką?
- Maseczki jednorazowe oraz rękawiczki powinny trafiać do odpadów komunalnych, czyli zmieszanych - mówił Marcin Paszkiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów. Kiedy już dotrą do sortowni, są oddzielane od pozostałych śmieci i spalane.
Musimy też pamiętać, że jednorazowe maseczki mogą być niebezpieczne również dla zwierząt.
- Zdarza się, że niektóre się nie w zaplątują. Aby tak się stało, wyrzucając maseczkę trzeba rozerwać lub rozciąć jej gumki - podkreślała Aleksandra Botur z WWF Polska.
Maseczka biodegradowalna - czy jest bezpieczniejsza dla środowiska?
Rozwiązaniem problemu z maseczkami, które niszczą środowisko, mogą być te wykonane z biodegradowalnego materiału. Taki właśnie został stworzony przez łódzkich naukowców.
- Poliaktyd to polimer, który pozyskujemy z skrobi kukurydzy. Materiał ten szybko ulega biodegradacji. Udało nam się stworzyć z niego maseczki, które po roku uległyby degradacji - wyjaśniał w Dzień Dobry TVN prof. dr hab. inż. Zbigniew Draczyński z Politechniki Łódzkiej, współtwórca projektu biodegradowalnych maseczek.
Czy są równie skuteczne, co maseczki, których używamy teraz? - Tak, ich skuteczność jest porównywalna z tymi, które mają oznaczenia FP2 - zapewnił nasz rozmówca.
Choć biodegradowalne maseczki są bezpieczniejsze dla środowiska, to potrzeba znacznie więcej, aby zatrzymać zmiany klimatyczne i uratować naszą planetę.
- Bardzo ważne będą te decyzje, które podejmiemy już po covidzie. Jak będziemy odbudowywać gospodarkę: czy w duchu "zielonego ładu", czy będziemy robić tak, jak wcześniej - mówiła Katarzyna Karpa- Świderek, rzeczniczka prasowa fundacji WWF Polska.
Całą rozmowę z ekspertami możecie zobaczyć w poniższym materiale:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Superksiężyc 2021. Kiedy będzie można obejrzeć niesamowite zjawisko na niebie?
Zakaz palenia na balkonach? Pomysł dzieli Polaków
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Ł. Zagórski, A. Zjawińska