Przejście dla pieszych zawsze jest odpowiednio oznakowane za pomocą znaku drogowego i pasów. 2 lata temu pojawiły się na drogach przejścia sugerowane, które wprowadzają zarówno pieszych jak i kierowców w błąd. Co warto wiedzieć na ten temat tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow. Czym są przejścia sugerowane?
Czym jest przejście sugerowane?
Kilka dni temu w Gdańsku doszło do tragicznego wypadku. Tramwaj potracił matkę z dzieckiem i niestety - 5-latka nie udało się uratować. Do wypadku doszło na przejściu sugerowanym. Jest to miejsce nieoznakowane pasami, ani znakiem pionowym. Choć przechodzić przez nie można, nie daje pierwszeństwa pieszym.
- To jest miejsce, w którym sugeruje się, żeby przechodzić przez ulicę, bo jest więcej światła, będzie większa czujność. Nie ma pieszy tu pierwszeństwa, musi więc ustąpić samochodom, tramwajom - tłumaczyła Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
O czym jeszcze warto dziś wiedzieć?
Dagmara Kaczmarek-Szałkow wspomniała również o innych istotnych wiadomościach z naszego kraju. Rozpoczęły się kontrole NIK w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Zarząd został zobowiązany do złożenia wyjaśnień oraz przedstawienia dokumentów w zakresie zgodności działalności organizacji z przepisami prawa i postanowieniami statutu.
Dziennikarka wspomniała również o ćwiczeniach przeprowadzonych w ramach budowy Tarczy Wschód.
- Na poligonie w Orzyszu odbyło się ćwiczenie, że wrogie wojska atakują naszą wschodnią granicę. [...] efekt tych ćwiczeń był taki, że wrogie wojska zostały zatrzymane. [...] Są rowy przeciwczołgowe, dodatkowe fortyfikacje, obserwacja terenu - tłumaczyła Dagmara Kaczmarek-Szałkow.
Prokuratura przedstawiła we wtorek, 15 października byłemu wiceministrowi sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu zarzuty. Dotyczą one jego działania w ramach Funduszu Sprawiedliwości i narażenie na stratę 112 mln złotych.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zmiany dla kierowców po 65. roku życia. Co trzeba wiedzieć? "Będziemy musieli się zgłosić do zakładu"
- Jakie ukryte funkcje mają przyciski na przejściach dla pieszych?
- Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych. Jakie zmiany czekają kierowców?
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Dmitriy83/Getty Images