Jakie ukryte funkcje mają przyciski na przejściach dla pieszych?

Funkcje przycisku na przejściu dla pieszych
Funkcje przycisku na przejściu dla pieszych
Źródło: NurPhoto/Getty Images
Okazuje się, że przyciski ulokowane przy przejściach dla pieszych mają znacznie więcej funkcji niż tylko przywoływanie zielonego światła. Do czego jeszcze służą? Jak z nich korzystać?

Żółty przycisk na przejściu dla pieszych

Żółte przyciski przy przejściach dla pieszych mają umożliwić bezpieczne i płynne poruszanie się po pasach. Urządzenie jest skonstruowane w ten sposób, żeby nie blokować w żaden sposób ruchu. Pieszy naciska go, kiedy chce przejść na drugą stronę. Reakcja mechanizmu polega na uruchomieniu zielonego światła przy najbliższej zmianie sygnalizacji. Nie włącza się ono automatycznie, bo jeśli nie jest wykorzystywane w danym momencie, to może ograniczać drożność ruchu.

Motoryzacja

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Ceny samochodów używanych poszły w górę
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Niezwykłe muzeum zabytkowych samochodów
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Ben Collins odkrywa tajemnice samochodu Agenta 007
Zimowe gadżety samochodowe
Zimowe gadżety samochodowe
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Motoryzacyjna pasja Jana Kobuszewskiego
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce
Najmłodszy mistrz wyścigowy w Polsce

Zatem system ten polega na włączaniu zielonego światła na życzenie osób znajdujących się przy pasach. Wielu chwali to rozwiązanie, ale są też tacy, dla których bywa ono uciążliwe. Żeby przedostać się na drugą stronę muszą czekać aż minie cały program sygnalizacyjny.

Dodatkowe funkcje przycisku dla pieszych

Żółty przycisk na też inne funkcje, które są niezwykle przydatne. Urządzenie wyposażone jest w guzik umieszczony od spodu, co ma ułatwić używanie go przez osoby niewidome. Kiedy zostanie dotknięty, panel może zacząć wibrować, a dzieje się tak ze względu na brak sygnału dźwiękowego. W ten sposób pieszy informowany jest o tym, czy zielone światło już się uruchomiło.

Na panelu alfabetem Braille’a czasami opisany jest przebieg przejścia dla pieszych. Pojawiają się informacje dotyczące np. wysp, czy przechodzenia w oparciu o dwa cykle świetlne sygnalizacji. Niestety nie tylko czas włączania zielonego światła jest uciążliwy, ale także brak wiedzy, czy urządzenia faktycznie działają. Szczególnie, że na czas pandemii koronawirusa zostały rozłączone.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Daria Pacańska

Źródło: moto.pl

Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości