Marsz, bieg, oficjalne uroczystości i festiwal. Które ulice będą zamknięte?
Jaki wybrać fotelik samochodowy dla niemowlaka, a jaki dla większego dziecka? Fotelik trzeba dobrać pod kątem wzrostu, wieku i wagi dziecka. Sprzęt powinien też być dopasowany do modelu samochodu, tak aby przez całą podróż był stabilnie zamocowany.
Przejście dla pieszych zawsze jest odpowiednio oznakowane za pomocą znaku drogowego i pasów. 2 lata temu pojawiły się na drogach przejścia sugerowane, które wprowadzają zarówno pieszych jak i kierowców w błąd. Co warto wiedzieć na ten temat tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow. Czym są przejścia sugerowane?
Niektóre ulice mogą zostać wyłączone.
Gdzie występują utrudnienia? [MAPA]
Są jednak pewne modyfikacje.
W akcję zaangażowano również policyjne grupy Speed.
"Będziemy musieli się zgłosić do zakładu".
Okazuje się, że przyciski ulokowane przy przejściach dla pieszych mają znacznie więcej funkcji niż tylko przywoływanie zielonego światła. Do czego jeszcze służą? Jak z nich korzystać?
Co i kiedy będzie sprawdzać policja?
"To działa i widać to w statystykach".
17 września 2022 roku w życie weszły istotne zmiany w kodeksie ruchu drogowego. Nowy taryfikator mandatów sprawi, że łatwiej będzie można otrzymać punkty karne, a w efekcie stracić prawo jazdy. Co jeszcze się zmieniło?
Skrzynia wypadła z karawanu, co wywołało nie lada sensację na drodze.
Mieszkańcy Miasteczka Śląskiego wzburzeni taką decyzją.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.
Ratunku! Mam prawo jazdy, ale wciąż nie wiem, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym oryginalnym zapisom prawa o ruchu drogowym. Czy Polacy znają kodeks drogowy? Porozmawialiśmy o tym z Filipem Raszewskim, trenerem doskonalenia techniki jazdy, instruktorem Edyty Górniak z programu TVN "My Way".
Ważna informacja dla wszystkich kierowców. Znika konieczność ciągłego noszenia przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Dokument wprowadza również ułatwienia związane z rejestracją pojazdów.
W 2018 roku kierowców czekają duże zmiany. Po przekroczeniu 24 punktów kierowca nie straci prawa jazdy, ale będzie musiał udać się na kurs reedukacji. Kiedy nowe przepisy wejdą w życie i co jeszcze się zmieni? Gościem Dzień Dobry TVN był dyrektor Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Marek Konkolewski.
Sygnalizacja świetlna powinna usprawniać ruch drogowy oraz ułatwiać życie pieszym. Czy na co dzień przestrzegamy zasad ruchu drogowego? Jakie są największe grzechy Polaków na światłach? W studiu Dzień Dobry TVN opowiedzieli o tym insp. Marek Konkolewski i dziennikarz Paweł Płuska.
Maciej Banaszak wyszedł z propozycją, by zwiększyć limit alkoholu we krwi kierowców. Według pomysłodawcy kierowcy po 30. roku życia mogliby mogliby wsiąść za kierownicę i prowadzić pojazd mając pół promila alkoholu we krwi. Pomysł wzbudził wiele kontrowersji. Czy słusznie? Czy zwiększenie limitu to dobry pomysł? Jakie pomysł może nieść za sobą konsekwencje? Zapytaliśmy o to Marka Konkolewskiego z Biura Ruchu Komendy Głównej Policji oraz dziennikarza Włodzimierza Zientarskiego.
Relacje między rowerzystami, a innymi użytkownikami ruchu drogowego od zawsze były napięte. Według danych Komendy Głównej Policji liczba kolizji z udziałem rowerzystów regularnie rośnie. Z czego to wynika? Co wolno rowerzystom, a co jest zakazane? Jak w stosunku do cyklistów powinni zachowywać się kierowcy? Gośćmi Dzień Dobry TVN byli: aktorka Joanna Jabłczyńska, mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji oraz dziennikarka Aleksandra Kutz.
Bywa, że za kierownicą puszczają nam nerwy i reagujemy agresywnie. Jak temu zapobiec? W studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Andrzejem Markowskim, psychologiem transportu oraz Robertem Opasem z Komendy Stołecznej Policji.