Brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy. Kiedy ustawa wejdzie w życie?

Samochody na drodze
Samochody na drodze
Źródło: Jung Getty/Getty Images
Ważna informacja dla wszystkich kierowców. Znika konieczność ciągłego noszenia przy sobie prawa jazdy podczas kierowania samochodem. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Dokument wprowadza również ułatwienia związane z rejestracją pojazdów.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym – prawo jazdy

Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Wprowadza to spore zmiany dla kierowców. Ustawa zwalnia bowiem wszystkich posiadaczy polskiego prawa jazdy z konieczności posiadania go przy sobie podczas prowadzenia samochodu. Podczas kontroli drogowej nie będzie więc trzeba pokazywać dokumentu funkcjonariuszowi.

Kancelaria podkreśliła, że podpisana przez prezydenta ustawa ma na celu wprowadzenie ułatwień i zarazem zmniejszenie kosztów ponoszonych przez obywateli (właścicieli pojazdów, w tym przedsiębiorców) oraz zmniejszenie liczby wydawanych dokumentów. Chodzi w niej również o dostosowanie procedur administracyjnych oraz zmniejszenie w związku z tym odpowiednio zadań powierzonych organom jednostek samorządu terytorialnego.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym – rejestracja pojazdów

Brak obowiązku noszenia przy sobie prawa jazda nie jest jedyną zmianą dla kierowców. Właściciele pojazdów mogą zarejestrować pojazd (także czasowo) w miejscu swojego czasowego zamieszkania. Poza tym czasowej rejestracji, na wniosek danej osoby, może dokonać starosta właściwy dla miejsca zakupu lub odbioru pojazdu.

Podczas procedury przerejestrowania kierowca będzie mógł teraz zostać przy dotychczasowych numerach rejestracyjnych pojazdu. Konieczne będzie jednak spełnienia następujących warunków. Dany pojazd był rejestrowany na terytorium Rzeczypospolitej, a jego tablice są zgodne właściwymi przepisami wykonawczymi.

Zniesiony będzie obowiązek przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeżeli od ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie jego własności

– podano również w komunikacie.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym – kiedy wchodzi w życie

Kancelaria Prezydenta zaznaczyła, że ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia jej ogłoszenia. Przewidziane zostały jednak liczne wyjątki. Niektóre z wprowadzanych regulacji, wymagające wdrożenia rozwiązań technicznych, mają obowiązywać dopiero po ogłoszeniu przez upoważnionego ministra stosownego komunikatu.

Jazda samochodem to ogromna odpowiedzialność. Jeśli planujesz długą podróż tym właśnie pojazdem, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu się do drogi. O co musisz zadbać i co możesz zrobić w przypadku zatrzaśnięciu kluczyków w aucie? Oto garść przydatnych wskazówek.

Źródło: x-news

Zobacz także:

10-letnia aktywistka na okładce "Vogue". "Piękna inicjatywa"

Ponad 2,7 tys. interwencji strażaków z powodu burz i silnego wiatru. Jedna osoba zginęła

Czy maseczki w szkołach będą obowiązkowe? Minister Piontkowski wyjaśnia

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jung Getty/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości