Bezpieczny fotelik samochodowy – czyli jaki? Rodzaje

Dzieci w samochodzie
Jaki fotelik samochodowy wybrać? Rodzaje
Źródło: AJ_Watt/Getty Images
Jaki wybrać fotelik samochodowy dla niemowlaka, a jaki dla większego dziecka? Fotelik trzeba dobrać pod kątem wzrostu, wieku i wagi dziecka. Sprzęt powinien też być dopasowany do modelu samochodu, tak aby przez całą podróż był stabilnie zamocowany.

Foteliki samochodowe są niezbędne do tego, żeby dzieci mogły podróżować autem. Wiąże się to z obowiązującymi przepisami i – przede wszystkim – z bezpieczeństwem najmłodszych podróżników. Wybór fotelika nie jest najłatwiejszym zadaniem i rodzice często mają z tym problem. Jak dobrać odpowiedni model fotelika samochodowego? Jaki jest najlepszy fotelik samochodowy dla malucha?

Dalsza część tekstu dostępna pod materiałem wideo.

DD_20241031_Bezpieczenstwo_rep_REP_napisy
Bezpieczeństwo dzieci w fotelikach (i w brzuchu) – napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN

Fotelik samochodowy a przepisy prawa

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce i znajdującymi się w ustawie Prawo o ruchu drogowym, fotelik samochodowy jest niezbędny w przypadku, gdy dziecko ma mniej niż 150 centymetrów wzrostu. Obecne przepisy obowiązują od 2015 roku, według wcześniejszego prawa istotny był również wiek dziecka – do momentu ukończenia przez nie 12. roku życia należało przewozić je w foteliku. Obecne prawo dotyczące przewozu dzieci samochodami osobowymi jest zgodne z unijnymi dyrektywami obowiązującymi na terenie całej Unii Europejskiej. Wśród najistotniejszych zasad zawartych w ustawie można wymienić następujące:

  • Dziecko o wzroście mniejszym niż 150 cm powinno być przewożone w foteliku, jednak istnieją od tego pewne wyjątki. Jeśli dziecko mierzy 135 cm lub więcej, może siedzieć na tylnym siedzeniu bez fotelika, pod warunkiem, że jest zapięte pasami bezpieczeństwa;
  • Dzieci poniżej 150 cm wzrostu nie mogą podróżować na przednim siedzeniu;
  • Jeśli dziecko ma skończone 3 lata, może być przewożone na tylnym siedzeniu auta bez fotelika (ale koniecznie musi być przypięte pasami bezpieczeństwa) w sytuacji, gdy znajdują się tam dwa inne foteliki z dziećmi i nie można zamontować trzeciego;
  • Istnieje zakaz przewożenia dzieci do lat 3 w autach, które nie mają pasów bezpieczeństwa.

Rodzaje fotelików samochodowych

Rodzice często zastanawiają się, jaki jest odpowiedni fotelik samochodowy dla 4-latka, a jaki dla starszego dziecka. Jak zorientować się w oznaczeniach na modelach fotelików? Foteliki samochodowe można podzielić zarówno ze względu na wiek i wagę dziecka, jak i z uwagi na sposób montażu. Najczęściej można spotkać się z grupami fotelików z oznaczeniem 0, 0+, I, II i III. Grupa 0 jest przeznaczona dla maluchów ważących do 10 kg, mających 6–9 miesięcy. Grupa 0+ to foteliki dla dzieci ważących maksymalnie 13 kg i mających 12–15 miesięcy. Grupa I to foteliki samochodowe dla dzieci ważących 9–18 kg i mających od 9 miesięcy do 4 lat. Grupa II jest przeznaczona dla dzieci ważących 15–25 kg, w wieku 4–6 lat. Grupa III to foteliki dla dzieci o wadze 22–36 kg w wieku 6–11 lat. 

Fotelik samochodowy dla noworodka

Foteliki samochodowe dla najmłodszych dzieci mają kształt odwróconej skorupy żółwia i zawsze są montowane tyłem, żeby odpowiednio chronić kręgosłup dziecka. Niemowlęta nie mają jeszcze dobrze wykształconych mięśni szyi, więc w przypadku kolizji takie ustawienie fotelika chroni je przed opadaniem głowy i poważnymi kontuzjami. Foteliki dla niemowlaków mogą być zamontowane przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub za pomocą bazy Isofix. Drugi sposób uważa się za szybszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy, ponieważ fotelik jest przymocowany bezpośrednio do konstrukcji samochodu. Jeśli rodzice decydują się na złącza Isofix, muszą wcześniej sprawdzić, czy ich auto posiada zaczepy umożliwiające montaż. Foteliki dla niemowląt posiadają wewnętrzne, trzy- lub pięciopunktowe pasy. Ten drugi rodzaj jest uważany za bezpieczniejszy. Foteliki z grupy 0 i 0+ są najczęściej wyposażone w specjalny wałek lub poduszkę, które pozwalają dziecku na wygodniejszą jazdę.

Foteliki samochodowe dla starszych dzieci 

Foteliki samochodowe z grupy I i II mogą być montowane w samochodach tyłem lub przodem do kierunku jazdy. Gdy dziecko dorasta, taki obrotowy fotelik samochodowy może być spokojnie montowany przodem, tak że nie ma konieczności kupowania nowego modelu. Zaleca się, by maluchy jeździły tyłem do około 4. roku życia. Tego typu modele mogą być zamontowane za pomocą pasów lub bazy Isofix. Foteliki samochodowe dla dzieci ważących 15–25 kg są skonstruowane w ten sposób, żeby pociecha mogła być przypięta pasami samochodowymi i są montowane przodem. Wiele modeli ma możliwość regulacji wysokości zagłówka i oparcia.

Kiedy wymienić fotelik samochodowy?

Ogólna zasada mówi, że fotelik samochodowy należy wymienić na większy, kiedy głowa dziecka wystaje ponad górną krawędź oparcia albo kiedy dziecko waży więcej, niż jest to zalecane przez producenta danego modelu. Istotne są również wewnętrzne pasy bezpieczeństwa – jeśli nie da się ich już poprawnie zapiąć, bo są za krótkie, należy kupić nowy, większy fotelik.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości