Jaki wybrać fotelik samochodowy dla niemowlaka, a jaki dla większego dziecka? Fotelik trzeba dobrać pod kątem wzrostu, wieku i wagi dziecka. Sprzęt powinien też być dopasowany do modelu samochodu, tak aby przez całą podróż był stabilnie zamocowany.
"To, co robisz, jest niebezpieczne".
O szczegółach opowiedziała Dagmara Kaczmarek-Szałkow, dziennikarka TVN24.
Kobieta twierdzi, że przyczyną jego uszkodzenia był popularny gadżet.
Dwuletnia dziewczynka została pozostawiona na kilka godzin w rozgrzanym samochodzie. Dziecko zmarło, a przerażona matka, tuż po tym, jak dowiedziała się, co się wydarzyło trafiła do szpitala. Tragiczna sytuacja miała miejsce niedaleko Nowego Jorku.
Część maluchów szybko rośnie, przez co podstawka do samochodu jest kuszącym nabytkiem, jednak użyta w niewłaściwy sposób może być powodem do wypisania mandatu. Kiedy powinniśmy używać podstawki, a kiedy fotelika? Jaki mandat grozi za pomyłkę?
"Nie testujmy na własnych dzieciach".
Rodzice często nie wiedzą, kiedy dziecko może jeździć z przodu w samochodzie. Wielu z nich nie zna przepisów, więc - bojąc się dostania mandatu – woli, by pociecha siedziała z tyłu. Tylko czy warto obierać dziecku przyjemność podziwiania świata podczas jazdy, tłumacząc się niewiedzą?
Według Amerykanów - w razie wypadku dzieci podróżujące na fotelikach przymocowanych do tylnych siedzeń giną częściej niż te siedzące z przodu. Zobaczcie, dlaczego innego zdania są goście Dzień Dobry TVN: insp. Marek Konkolewski i „Świadomy kierowca” Sylwester Pawłowski.
Polska - jako członek Unii Europejskiej - powinna dostosować swoje prawo do regulacji unijnych. Teraz przyszła pora na przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Co może się zmienić? Czy nowe regulacje niosą ze sobą jakieś niebezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z biochmechanikiem zderzeń Pawłem Kurpiewskim i Inspektorem Biura Ruchu Drogowego KGP Markiem Konkolewskim.