Absurdy w kodeksie ruchu drogowego. "Przestańmy rywalizować ze sobą"

Ratunku! Mam prawo jazdy, ale wciąż nie wiem, kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu. Postanowiliśmy przyjrzeć się niektórym oryginalnym zapisom prawa o ruchu drogowym. Czy Polacy znają kodeks drogowy? Porozmawialiśmy o tym z Filipem Raszewskim, trenerem doskonalenia techniki jazdy, instruktorem Edyty Górniak z programu TVN "My Way".

Czy Polacy znają kodeks drogowy?

Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To często spotykany wśród kierowców problem. Inne to: jazda po rondzie i sygnalizowanie skrętu w lewo, skrzyżowania równorzędne, wymijanie prawym pasem, brak sygnalizowania zamiarów albo jazda na suwak.

Ciekawostką jest to, że znaki, które sugerują jazdę na suwak pojawiły się w Polsce w roku 2000, bardzo dawno temu, a przepis obowiązuje od zeszłego roku. Dużo zależy od kultury jazdy

Absurdy w kodeksie ruchu drogowego

Prawdziwą zmorą kierowców jest przepis dotyczący sygnalizowania zamiaru przy wjeździe na rondo przy skręcie w lewo . To słynna i już niemalże legendarna sprawa - przyznaje nasz gość.

Interpretacja przepisu zależy od geografii. W Poznaniu uczą, że przepisy jasno stanowią o konieczności sygnalizowania zamiaru.

Przed wjazdem na rondo zamierzamy przecież je opuścić w lewo, więc de facto skręcamy w lewo, zatem powinniśmy ten zamiar zasygnalizować . Ale wiemy, że nasi koledzy instruktorzy w Małopolsce mają inną wykładnie tego przepisu. W tej sprawie zapadały już głośne wyroki sądowe

- mówi Filip Raszewski, trener doskonalenia techniki jazdy.

Jego zdaniem, powinniśmy sobie na drodze pomagać.

Przestańmy rywalizować ze sobą. Każdemu z nas zależy, żeby bezpiecznie dojechać z punktu A do B

- apeluje instruktor.

„Przy przewozie drewna jego rzeczywistą masę ustala się jako iloczyn objętości ładunku i normatywnej gęstości ustalonej dla danego gatunku drewna” - pkt 15, art. 61 "Prawo o ruchu drogowym". Tym i innym, dość oryginalnym zagadnieniom z dziedziny prawa o ruchu drogowym przyjrzał się uważnie reporter DDTVN, Bartek Dajnowski. Obejrzyj reportaż:

''Absurdy z kodeksu ruchu drogowego''

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Policja apeluje o bezpieczną jazdę. Jak sprawdzić swoje punkty karne online?

200 nowych pytań w egzaminie teoretycznym na prawo jazdy. Czego dotyczą?

Bezpieczna jazda jak nigdy wcześniej. Poznaj nowoczesne systemy w samochodach

Autor: Luiza Bebłot

Reporter: Bartek Dajnowski

podziel się:

Pozostałe wiadomości