Zmiany dla kierowców po 65. roku życia. Co trzeba wiedzieć? "Będziemy musieli się zgłosić do zakładu"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Zmiany dla kierowców - co musisz wiedzieć?
Zmiany dla kierowców - co musisz wiedzieć?
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Znanemu profesorowi ukradziono tożsamość
Zmiany w prawie pracy
Zmiany w prawie pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Nadchodzą zmiany w Kodeksie Pracy
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
Zmiany w Kodeksie Pracy już od sierpnia
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
„Śnieżne mandaty” – sprawdź, o czym musisz pamiętać
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Wyższe mandaty i nowy taryfikator punktów karnych
Mandat za opalanie topless
Mandat za opalanie topless
Unia Europejska chce zaostrzyć przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów przez kierowców po 65. roku życia. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach. Na jakie zmiany warto się przygotować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedział ekspert ruchu drogowego Marek Konkolewski.

Przepisy dla kierowców 65+

Unia Europejska pracuje nad nowymi przepisami, które mogą wpłynąć na życie osób kierujących pojazdami po 65. roku życia. To właśnie oni mogą zostać objęci dodatkowymi obostrzeniami. Ma to zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach. Na czym dokładnie mogą polegać planowane zmiany?

- Jeżeli dyrektywa wejdzie w życie, np. w styczniu 2024 roku, to może okazać się, że 65-latkowie czy osoby starsze posiadające bezterminowe prawo jazdy, a miały wymienić dokument w okresie 2028-2033, załapią się już na unijne przepisy i nie będzie on już wydawany na 15 lat, tylko przykładowo na 5 lat pod warunkiem, że przejdziesz badania lekarskie i psychologiczne - tłumaczył w Dzień Dobry TVN ekspert ruchu drogowego Marek Konkolewski.

Zmiany dla kierowców – co musisz wiedzieć?

Na co jeszcze warto się przygotować? - Będziemy musieli się zgłosić do zakładu medycyny pracy i tam lekarze będą nas badać. Jeżeli się okaże, że wynik będzie negatywny, to wtedy będziemy mieć 14 dni, żeby odwołać się do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy. Przepisy proponują także, żeby osoby 70+ przechodziły obowiązkowe kursy doszkalające - wyjaśniał nasz gość. W jego ocenie dolna granica wieku senioralnego (65 lat) jest zbyt rygorystyczna. - Gdyby to ode mnie zależało, to powinna ona wynieść co najmniej 75 lat - stwierdził.

Marek Konkolewski zaznaczył, że jazda dla 70 czy 80-letnich seniorów jest jedną z nielicznych form aktywności społecznych. - Człowiek czuje się potrzebny, nie jest odstawiony na boczny tor, nie musi innych prosić o pomoc - podsumował.

Zobacz całą rozmowę w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana