Czym nie wolno rozpalać grilla? "Zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Jakie gwiazdy Polacy zaprosiliby na grilla?
Jakie gwiazdy Polacy zaprosiliby na grilla?
Grillowe gadżety
Grillowe gadżety
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Zapraszamy na wspólne grillowanie na plaży Rusałka
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Chcesz spalić kiełbaskę z grilla? Trenuj z Qczajem!
Grillowy piątek z DDTVN
Grillowy piątek z DDTVN
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Sztuka dekorowania kiełbaski z grilla
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Kto szybciej złoży ogrodowego grilla?
Podział ról na grillu
Podział ról na grillu
Grillowanie czas start
Grillowanie czas start
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Grillowa kuchnia Roberta Burneiki i Szymona Czerwińskiego
Sałatki idealne na grilla
Sałatki idealne na grilla
Grillowanie to jedna z najprzyjemniejszych majówkowych aktywności. By ze spokojną głową korzystać z uroków przyrządzania jedzenia na ruszcie, warto więc zapoznać się z podstawowymi zasadami prawidłowego rozpalania ognia. Co nam grozi, gdy użyjemy do wzniecania płomienia nieodpowiedniej substancji? Trzeba liczyć się zarówno z prawnymi, jak i zdrowotnymi konsekwencjami tego aktu bezmyślności.

Czym nie wolno rozpalać grilla? Przepisy prawa

Zgodnie z zaleceniami Inspekcji Handlowej podczas rozpalania grilla nie powinniśmy używać między innymi benzyny i spirytusu. Szkodliwymi substancjami i przedmiotami są w tym przypadku wszelkiego rodzaju rozpuszczalniki, materiały łatwopalne (takie jak wysokoprocentowe alkohole) oraz kolorowe gazety z toksyczną farbą drukarską. Nieumiejętne ich używanie może doprowadzić do licznych poparzeń ciała, zatruć, a nawet do eksplozji. Te same zasady dotyczą oleju napędowego, który nawet w dzisiejszych czasach wciąż wykorzystywany jest do wzniecania ognia pod ruszt.

- Jeśli stosujemy niedozwolone substancje, grozi nam pozew o immisje, tj. uciążliwe zachowanie, które zakłóca innym korzystanie z własnej nieruchomości i negatywnie oddziałuje na ich mieszkanie. Taką sprawę może założyć wspólnota mieszkaniowa albo sąsiedzi. Grozi nam wtedy odszkodowanie na ich rzecz - wyjaśniła adwokat Eliza Kuna.

Ekspertka w rozmowie z dziendobry.tvn.pl zwróciła uwagę, że według przepisów materiałami niebezpiecznymi pożarowo są między innymi gazy palne. - Ich niewłaściwa eksploatacja w grillach i pozostawienie w stanie mogącym spowodować pożar podlega karze grzywny albo karze nagany, zgodnie z art. 82 § 1 pkt 4 Kodeksu wykroczeń - tłumaczyła prawniczka.

Rozpalanie grilla olejem napędowym - skutki zdrowotne

Dr Tomasz Karauda, lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i specjalizant chorób płuc w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl zaznaczył, że grillowanie już z założenia nie jest najzdrowszym sposobem przyrządzania jedzenia.

- Nie zawsze to, co przyjemne, jest zdrowe. By grillować bezpieczniej, pamiętajmy o właściwej rozpałce - rekomenduje ekspert.

Specjalista potwierdził, że rozpalanie grilla toksycznymi substancjami (np. olejem napędowym) negatywnie wpływa na stan zdrowia przebywających wokół ognia osób.

- Opary oleju napędowego podrażniają błonę śluzową dróg oddechowych, prowadząc do zaostrzenia astmy czy zaostrzenia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Mogą wywołać atak kaszlu, a także jak wytrych otworzyć wrota dla drobnoustrojów, prowadząc do infekcji zatok lub górnych i dolnych dróg oddechowych. To są konsekwencje wczesne, natomiast długotrwała ekspozycja na opary oleju napędowego zwiększa ryzyko rozwoju chorób nowotworowych - przestrzegł lekarz.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Peera_Sathawirawong/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości