Przepisy dotyczące rozpalania grilla na balkonie nie są jasne, jednak ich nieznajomość może okazać się bardzo dotkliwa w skutkach. Żaden paragraf nie zakazuje grillowania na tarasie, ale mogą mieć wówczas zastosowanie przepisy przeciwpożarowe lub kodeksu karnego.
Czy można zrobić tradycyjnego grilla na swoim balkonie?
Ciepłe dni kuszą do przyrządzania posiłków na świeżym powietrzu. Swobodnie z tego udogodnienia mogą korzystać posiadacze domu z ogródkiem, gdzie rozpalenie grilla nie powinno spowodować żadnego zagrożenia pożarowego. Bez problemów można także grillować w wyznaczonych miejscach na polanach leśnych czy działkach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Grill i grillowanie
Sprawa wygląda zgoła inaczej, kiedy chcemy rozpalić grilla na balkonie w bloku. Nie dość, że czekają nas połajanki od sąsiadów, którym możemy zadymić mieszkania, to możemy się także spodziewać wizyty straży pożarnej, konsekwencji finansowych, a nawet karnych. Przepisy przeciwpożarowe, określone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczą wszystkich nieruchomości. Według nich „zabronione jest rozpalanie ognia w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów” oraz przechowywanie „materiałów palnych oraz stosowanie elementów wystroju i wyposażenia wnętrz z materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100 stopni Celsjusza”.
Ich naruszenie może skutkować mandatem w wysokości nawet do 500 złotych. To nie wszystkie konsekwencje, które mogą grozić nam po rozpaleniu grilla na balkonie w bloku. Jeśli sąd zastosowałby zapisy kodeksu karnego mówiące o tym, że „kto stwarza zagrożenie pożaru wielkich rozmiarów podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”, niewinny z pozoru incydent mógłby skończyć się dotkliwym wyrokiem kary więzienia.
Grill na balkonie a lokatorzy
Na szczęście przypadki nieodpowiedzialnego rozpalania grilla na balkonie w bloku nie zdarzają się często. Groźba wysokiego mandatu najczęściej studzi emocje i apetyt. Mimo tego wiele spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych prewencyjnie broni się przed kłopotliwymi lokatorami, uwzględniając w regulaminach zapisy otwarcie zakazujące grillowania, jednocześnie ustalając wysokość kary za ich nieprzestrzeganie. Istnieje również orzeczenie sądu apelacyjnego z roku 2005, które mówi o powstrzymywaniu się przez właścicieli nieruchomości od działań mogących zakłócać korzystanie z sąsiednich nieruchomości ponad przeciętną miarę. Korzystanie z grilla na balkonie w bloku wchodzi w zakres tych czynności.
Jeśli jednak mamy do czynienia z lokatorem, który nie liczy się z prawami innych, spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe mogą sięgnąć po rozwiązania ostateczne. Co to oznacza? Rozpoczęcie trudnej i mozolnej procedury usunięcia lokatora z zajmowanej nieruchomości lub walka o sankcje karne na drodze sądowej. Podstawą, która umożliwia takie rozwiązanie, jest artykuł 16. Ustawy o własności lokali (Dz.U. 1994 Nr 85 poz. 388). Na podstawie tych przepisów wspólnota może usunąć lokatora i zlicytować nieruchomość.
Czy tego rodzaju ostateczne rozwiązania są konieczne? Jeśli nie działa żadna inna metoda perswazji, wówczas stosowane są te najbardziej dotkliwe. Jednak wystarczy trochę empatii i rozsądku, by korzystać z ogólnodostępnych miejsc do grillowania, bez obawy o nieprzyjemne konsekwencje i zadrażnienia z sąsiadami.
Czy można robić elektrycznego grilla na balkonie?
Czy istnieje alternatywa wobec tradycyjnego grilla węglowego, z której można korzystać? Takim rozwiązaniem, które sprawdzi się na balkonie, jest grill elektryczny. Emituje on zdecydowanie mniej drażniących zapachów niż grill węglowy, nie powoduje także zagrożeń spowodowanych żarem. Owszem, musimy pamiętać, że również może spowodować ryzyko pożarowe, ale jest ono zdecydowanie mniejsze niż w przypadku tradycyjnych grilli. Musimy pamiętać, by w okolicy elektrycznego grilla na balkonie nie trzymać przedmiotów łatwopalnych. Jaki elektryczny grill możemy wybrać?
Wysokiej jakości sprzęt powinien być wyposażony w:
- nieprzywierającą powłokę, którą można łatwo wyczyścić,
- regulację temperatury, którą można ustawić w zależności od grillowanych potraw,
- dodatkowy pojemnik na nadmiar tłuszczu.
Na tego rodzaju grillu można przygotować wiele rodzajów potraw, niekoniecznie tylko na balkonie. Według wskazań producentów można go również używać w mieszkaniu.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zaczął się sezon grillowy. Co można grillować? Jakich błędów nie popełniać?
- Gdzie wolno grillować i rozpalać ognisko? Poznaj listę miejsc na terenie Polski
- Awantura o pranie, czyli co wolno i czego nie wolno robić na balkonie. Adwokat: "Za wybryk nieobyczajny grozi kara grzywny"
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Fot. Jure Gasparic / EyeEm / Getty Images