przejście dla pieszych

  przejście dla pieszych

  Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

  Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.

  W Lesznowoli pojawiło o się nowe przejście dla pieszych. Wygląda jednak nieco inaczej, niż inne. Sprawia wrażenie, jakby pasy nie leżały na drodze, ale na niej stały. To powoduje, że kierowcy automatycznie zwalniają. I taki jest właśnie ich cel, o czym mówiła naszemu reporterowi Karolina Sobolewska z miejscowego Urzędu Gminy.

  To, że należy przestrzegać przepisów i przechodzić przez jezdnię tylko w wyznaczonych do tego miejscach, wiadomo nie od dziś. Przekonał się o tym na własnej skórze pewien mieszkaniec Będzina. Policja zatrzymała go, kiedy przekraczał ulicę poza pasami. Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi.

  Inspektor Marek Konkolewski i reporter Faktów TVN Paweł Płuska postanowili pokazać, co należy robić, by dzień dobry był także bezpieczny. W pierwszym odcinku cyklu "Przyzwoita jazda" wzięli na warsztat pieszych. Zobaczcie, jakie błędy popełniają piesi i kiedy mają pierwszeństwo na drodze. Dlaczego nie należy wpatrywać się w telefon podczas przechodzenia po pasach?

  Pomimo obowiązujących przepisów, nakazujących wzmożoną ostrożność, na pasach dla pieszych dochodzi do coraz częstszych potrąceń. O tym, jak powinniśmy zachowywać się w takich miejscach rozmawialiśmy z inspektorem Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji.