Bezpieczeństwo na drogach to temat, który nieustannie budzi kontrowersje.
Przejście dla pieszych zawsze jest odpowiednio oznakowane za pomocą znaku drogowego i pasów. 2 lata temu pojawiły się na drogach przejścia sugerowane, które wprowadzają zarówno pieszych jak i kierowców w błąd. Co warto wiedzieć na ten temat tłumaczyła w Dzień Dobry TVN dziennikarka TVN24 Dagmara Kaczmarek-Szałkow. Czym są przejścia sugerowane?
Pośpiech, roztargnienie i brak uważności może doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze, szczególnie w okolicach przejść dla pieszych oraz przy szkołach.
"Kierowca uciekł. Do tej pory jest poszukiwany".
W kolejnym odcinku cyklu "Miejska dżungla" reporter Dzień Dobry TVN postanowił sprawdzić, czy kolor kurtki dziecka ma znaczenie.
Policja udostępniła nagranie ku przestrodze.
Okazuje się, że przyciski ulokowane przy przejściach dla pieszych mają znacznie więcej funkcji niż tylko przywoływanie zielonego światła. Do czego jeszcze służą? Jak z nich korzystać?
Warszawiacy od lat walczą o bezpieczne przejście kolejowe. Dochodziło na nim do wielu wypadków, w tym śmiertelnych. Jednak urzędnicy zdają się nie widzieć problemu. - Tędy chodzimy do szkoły, do pracy - podkreślali mieszkańcy Pragi-Południe w reportażu "Uwagi! TVN".
W Gdańsku przed jedną ze szkół stworzono czerwono-zielone pasy. Inicjatywa ta ma zwiększyć bezpieczeństwo uczniów, a także wyczulić kierowców na szczególną ostrożność. Skąd pomysł na kolorową zebrę?
Adam Bagiński, znany w Bydgoszczy jako pan agatka od 16 lat witał dzień z przechodniami i kierowcami na przejściu dla pieszych. Kiedy ogłosił w mediach społecznościowych, że przechodzi na emeryturę internauci oszaleli. Czy spodziewał się takiej lawiny komentarzy?
Co na to mieszkańcy?
Mieszkańcy Miasteczka Śląskiego wzburzeni taką decyzją.
Inicjatywa "Starogardzka Młodzieżowa Galeria Gwiazd" to akcja, która ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych.
Policja poszukuje świadków wypadku oraz kierowcy auta, który w Sejnach potrącił kobietę na pasach i odjechał z miejsca zdarzenia.
Rodzina przechodziła przez przejście dla pieszych. Pędzące auto wyprzedziło kolumnę samochodów i niemal otarło się o znajdującego się na pasach chłopca na hulajnodze. Dramatycznie wyglądająca scena rozegrała się w Rędzinach na Śląsku. Nagranie, które zarejestrowała kamera monitoringu, jest przerażające. Kierowcy grozi 5 lat więzienia.
Każdego roku na polskich drogach dochodzi do kilku tysięcy wypadków z udziałem pieszych. Tragiczne statystyki ma poprawić nowelizacja przepisów, której celem jest zwiększenie bezpieczeństwa. Nowe zasady w ruchu drogowym wchodzą w życie 1 czerwca 2021 r. Z jednej strony nakłada na pieszego pewne obowiązki, z drugiej – zobowiązuje kierowców do zachowania jeszcze większej ostrożności. O szczegółach mówił w naszym programie Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Poprawa bezpieczeństwa pieszych, zakaz korzystania z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię, koniec z jazdą na zderzaku, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym. To część zapisów projektu nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym. Kuba Bielak ekspert ds. bezpieczeństwa jazdy samochodem i dziennikarz TVN Turbo wyjaśnił w naszym programie, co się kryje za nowymi przepisami.
W Lesznowoli pojawiło o się nowe przejście dla pieszych. Wygląda jednak nieco inaczej, niż inne. Sprawia wrażenie, jakby pasy nie leżały na drodze, ale na niej stały. To powoduje, że kierowcy automatycznie zwalniają. I taki jest właśnie ich cel, o czym mówiła naszemu reporterowi Karolina Sobolewska z miejscowego Urzędu Gminy.
To, że należy przestrzegać przepisów i przechodzić przez jezdnię tylko w wyznaczonych do tego miejscach, wiadomo nie od dziś. Przekonał się o tym na własnej skórze pewien mieszkaniec Będzina. Policja zatrzymała go, kiedy przekraczał ulicę poza pasami. Okazało się, że mężczyzna był poszukiwany dwoma listami gończymi.
Inspektor Marek Konkolewski i reporter Faktów TVN Paweł Płuska postanowili pokazać, co należy robić, by dzień dobry był także bezpieczny. W pierwszym odcinku cyklu "Przyzwoita jazda" wzięli na warsztat pieszych. Zobaczcie, jakie błędy popełniają piesi i kiedy mają pierwszeństwo na drodze. Dlaczego nie należy wpatrywać się w telefon podczas przechodzenia po pasach?
Pomimo obowiązujących przepisów, nakazujących wzmożoną ostrożność, na pasach dla pieszych dochodzi do coraz częstszych potrąceń. O tym, jak powinniśmy zachowywać się w takich miejscach rozmawialiśmy z inspektorem Markiem Konkolewskim z Komendy Głównej Policji.