Zastawianie chodnika, zajmowanie miejsc przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością, czy nieuzasadnione włączanie świateł awaryjnych. O patoparkowaniu opowiedział w Dzień Dobry TVN Szymon Nieradka - współautor strony "Stop Cham Szczecin" oraz serwisu "Uprzejmie donoszę". Czy istnieje skuteczna metoda na kłopotliwych kierowców?
Patoparkowanie po polsku
Kiepskie parkowanie samochodów to domena około 15 procent Polaków. Szymon Nieradka postanowił sprzeciwić się patoparkowaniu i zwraca uwagę każdemu, kto nie stosuje się do przepisów ruchu drogowego. Według gościa programu - problem tkwi w przepisach, które nie przystają do współczesnych potrzeb kierowców i mieszkańców miast.
- To jest ciekawa rzecz, jak Polacy pojadą za granicę, jak tylko miniemy Odrę, to nagle parkujemy przykładnie, ale nie wiemy, że obywatele krajów zachodnich zaczynają parkować tak jak my, czyli precedensowo. Problem tkwi w przepisach, których nie zmieniano od kilkudziesięciu lat - stwierdził Szymon Nieradka.
Grzeszki kierowców na parkingu
Jak stwierdził gość programu, w samej Warszawie działa 1200 strażników miejskich, jednak nie wszyscy zajmują się parkowaniem. Kontrolerów strefy parkowania mamy zaledwie 50. Taka liczba osób nie jest w stanie skontrolować każdej sytuacji związanej z patoparkowaniem. Szymon Nieradka zwrócił również uwagę na fakt, iż mandaty za niepoprawne parkowanie są stosunkowo niskie, zaś przepisy często brzmią absurdalnie.
- Jazda po chodniku jest problemem, który trzeba zarejestrować kamerą. [...] Poza tym straż miejska nie ma uprawnień do karania za jeżdżenie po chodniku, no, chyba że jedzie się rowerem, ale samochodem to już nie. [...] Strefa płatnego parkowania powinna być strefą, czyli: tu parkujemy i płacimy, zgodnie z taryfikatorem, a tutaj: zabiera nas natychmiast laweta, albo czeka nas większą karę. Musimy zwaloryzować taryfikator mandatów, bo ciężko to nazwać podwyżką po 21 latach - podsumował gość programu.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Spore podwyżki opłat dla kierowców. Za co zapłacą więcej?
- Do samochodu wtargnął niespodziewany gość. "Wisiał na kierownicy"
- Jak dbać o swoje bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu? "Polski styl jazdy jest problemem od lat"
Autor: Zofia Wierzcholska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News