Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce. Gdzie zanotowano rekordowe wykroczenia?

fotoradar
Najbardziej zapracowany fotoradar w Polsce. Gdzie rejestruje się najwięcej wykroczeń?
Źródło: zbg2/Getty Images
Są takie miejsca w naszym kraju, gdzie fotoradary, monitoringi czerwonego światła i odcinkowe pomiary prędkości nie mają chwili wytchnienia. Co i rusz rejestrują występki spieszących się kierowców, którzy zbyt mocno wciskają pedał gazu i przekraczają dozwoloną prędkość. W których miejscach Polacy najczęściej łamią przepisy?

Dziennikarz Michał Murawiński przygotował dla "Raportu Turbo" materiał o najbardziej zapracowanych fotoradarach w Polsce.

Zakaz jazdy samochodem w słuchawkach?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Fotoradary w Polsce

Na czele rankingu jest fotoradar, który stoi w Bieruniu w województwie śląskim. Od 24 czerwca do 26 lipca zrobił aż 2097 zdjęć.

Z kolei kamery odcinkowego pomiaru prędkości najwięcej przekroczeń zarejestrowały na autostradzie A4 pomiędzy Kątami Wrocławskimi a Kostomłotami. Było ich dokładnie 9404. W przypadku niedozwolonego przejazdu na czerwonym świetle, najwięcej wykroczeń - 1099 - odnotowano w Łodzi przy ulicy Rokicińskiej i Puszkina. Od początku wakacji w całej Polsce blisko 1500 razy przekroczono prędkość o więcej niż 50 km/h. 

- Przykład z lokalizacji Lubiniec. Kierujący na ograniczeniu do 50 km/h jechał z prędkością 150 km/h - powiedział Wojciech Król z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego dla "Raportu Turbo".

Nieodpowiedzialni kierowcy na polskich drogach

Jak wynika z badań Instytutu Transportu Samochodowego, kierowcy bardziej obawiają się urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości niż słynnych fotoradarów.

- Ponad 90% kierujących pojazdami zaraz po minięciu fotoradaru zwiększa prędkość, co oznacza, że te urządzenia działają, ale w sposób punktowy - przekazał Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego.

Wykroczenia zarejestrowane przez urządzenia systemu CANARD-GITD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym - komórki organizacyjnej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego) od 24 czerwca do 26 lipca 2024 roku.

  • fotoradary - 79 758 przekroczeń dozwolonej prędkości,
  • odcinkowe pomiary prędkości - 33 010 przekroczeń dozwolonej prędkości,
  • monitoringi czerwonego światła - 9 550 wjazdów na skrzyżowanie przy czerwonym świetle.

Jak mówi Michał Murawiński w materiale dla "Raportu Turbo", odcinkowe pomiary prędkości są obecnie coraz częściej montowane na autostradach i drogach ekspresowych.

Więcej informacji o motoryzacji można znaleźć na stronie tvnturbo.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości