Czy zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych jest potrzebny? "Przede wszystkim przestańmy normalizować"

Czy należy zakazać sprzedaży alkoholu na stacji benzynowej?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Czy alkohol na stacjach benzynowych jest potrzebny?
Czy alkohol na stacjach benzynowych jest potrzebny?
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Uwaga! TVN: Uciążliwe sąsiedztwo sklepu z alkoholem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
Nowak i Sekielski o swojej walce z alkoholizmem
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
„Dom w butelce” – 12 historii dorosłych dzieci alkoholików
Od pewnego czasu mówi się o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Tymczasem, jak pokazują badania, zaledwie 2 proc. alkoholu sprzedawanego w Polsce trafia do konsumentów właśnie stamtąd. Czy zatem warto wprowadzić zakaz? O tym w Dzień Dobry TVN mówili dr Maria Banaszak, specjalistka psychoterapii uzależnień i Marcin Sawicki, dziennikarz.

Czy należy zakazać sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych?

W 12 krajach w Europie obowiązują zakazy lub regulacje dotyczące sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych.

- Nie jest tak, że od razu trzeba zakazywać alkoholu na stacjach. Na przykład we Francji wprowadza się ograniczenia czasowe.. [...] W godzinach 6.00-21.00, 8.00-22.00 [..] można kupić alkohol, a potem, po godzinie 21.00, 22.00, w nocy, już nie ma sprzedaży alkoholu. Jest takie założenie, że nocna sprzedaż jest gorsza dla porządku publicznego, dla spokoju publicznego. Jak jest alkohol sprzedawany w nocy, to wiadomo, więcej różnych przestępstw jest - powiedział w Dzień Dobry TVN Marcin Sawicki.

Jak dodał, w wielu miejscach na świecie sposobem na ograniczenie spożycia alkoholu jest sprawienie, aby nie był on tak łatwo dostępny.

- W tych zaleceniach, poradach stworzonych np. przez Światową Organizację Zdrowia [...] zawsze się mówi, że trzeba zmniejszyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu, np. stacje benzynowe, to dlatego wprowadza się te ograniczenia, żeby tych punktów nie było bardzo, bardzo dużo - tłumaczył dziennikarz.

Zdaniem dr Marii Banaszak dostęp do alkoholu powinien być ograniczony, ale trzeba to zrobić rozsądnie.

- To nie chodzi o to, że trzeba natychmiast wycofać wszędzie ze sprzedaży, [...] ale przede wszystkim przestańmy normalizować alkohol. Przestańmy go przede wszystkim sprzedawać jako produkt, jako coś, co jest za plecami sprzedawcy - wyjaśniła specjalistka psychoterapii uzależnień.

Punkty sprzedaży alkoholu. Ile ich jest?

- Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, żeby mniej więcej na 1000 osób przypadał jeden punkt sprzedaży alkoholu, czyli można kupić, ale nie jest to bardzo, bardzo łatwe. W Polsce mamy trzy razy więcej. W Polsce mamy punkt na 300 osób. To jest bardzo dużo - zauważył Marcin Sawicki.

Warto dodać, że np. w Krakowie nie można w nocy kupić alkoholu. Sprzedaży napojów procentowych na stacjach benzynowych zakazują również gminy, ale jest ich bardzo niewiele.

- Gmin w Polsce jest prawie 2,5 tysiąca, [...] w zaledwie 49 - to w zależności od roku - prawie nigdy nie przekracza 50 gmin w skali roku z zakazem sprzedaży alkoholu na stacji benzynowej - wskazał gość Dzień Dobry TVN.

Dlaczego jest ich tak niewiele? Czemu gminy nie chcą wprowadzać takich przepisów? Jakie argumenty padają? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?