Rekordowe upały na świecie. Czy będzie jeszcze gorzej? "W Polsce powoli brakuje wody"

Źródło: Dzień Dobry TVN
Rekordowe upały w Polsce i na świecie
Rekordowe upały w Polsce i na świecie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci
W tegoroczne lato synoptycy IMGW obserwowali rekordowe temperatury. W Ostrołęce termometry pokazały aż 35,7 stopnia Celsjusza. Niewiele mniej, bo 35,6 st. C odnotowano w Legionowie. Pogoda zaskakuje nie tylko w naszym kraju, ale i na całym świecie. Z upałami borykają się USA, Turcja, Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy. Z czego to wynika? O tym opowiedzieli nam Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki wodnej oraz Magda Łucyan, dziennikarka Faktów TVN i prowadząca program o zmianach klimatycznych.

Rekordowe upały w Polsce i na świecie

Obecnie w upałach tonie nie tylko nasz kraj, ale cały świat. Co ciekawe, Europa nagrzewa się najszybciej ze wszystkich kontynentów, ponieważ ma wiele zakładów przemysłowych (gazy cieplarniane).

W 2023 roku rekord maksymalnej temperatury wynosił 35,7°C w Ostrołęce. Istotne są jednak nie tylko wartości ekstremalne temperatur, ale także długość fal upałów, a ta będzie się regularnie wydłużać. Obecnie trwa nawet do 5 dni.

Jak przyznaje goszczący w naszym studiu ekspert, od dawna mówiło się, że 1,5 stopnia Celsjusza wzrostu temperatury globalnie będzie oznaczało duże problemy i właśnie te problemy teraz mamy. Temperatura globalna ciągle rośnie, a przyszły rok z pewnością będzie jeszcze cieplejszy.

- Ponad 99 procent naukowców zajmujących się klimatem na świecie jest zgodnych co do tego, że przed nami kryzys klimatyczny. W zasadzie już jest. To będzie zbiór mniejszych katastrof, które właśnie widzimy. Płonęły Hawaje, Hiszpania, Grecja, Kanada. Ludzie wierzą w wiele mitów. Może tak jest wygodniej, bo to jest przytłaczające. Kilkanaście dni temu mieliśmy ochłodzenie, natychmiast ruszyli politycy, zaprzeczali, że nie ma zmiany klimatu. Pogoda to nie klimat. Klimat to średnia temperatur i opadów z kilkudziesięciu lat. Tutaj mamy co chwilę rekordy. Ten lipiec był najcieplejszym miesiącem na planecie, według klimatologów od 125 tysięcy lat - wyjaśniła Magda Łucyan.

Stres termiczny i noce tropikalne

Ciekawym zjawiskiem są noce tropikalne polegające na tym, że w nocy temperatura nie spada poniżej 20 stopni. Kiedyś pojawiały się sporadycznie, a obecnie co roku. Istnieją badania, które mówią o tym, że w Polsce nawet jeśli temperatura utrzymuje się powyżej 18 stopni, już odczuwamy stres termiczny. W wyniku tego nie jesteśmy w stanie się odpowiednio zregenerować w czasie nocy. Dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio przygotować sypialnię na sen w trakcie upałów.

 - To trwa strasznie długo, jest to niesamowite obciążenie dla naszego organizmu. Jak się okazuje, jeszcze chwilę potrwa. Ponadto w Polsce powoli brakuje wody. Okazuje się, że w najbliższej przyszłości może być jeszcze gorzej – powiedział Grzegorz Walijewski.

Czy możemy zatrzymać się na tej drodze do wielkiej tragedii? Dziennikarka daje nadzieję, że tak. Wszystko jest jednak kwestią naszych wyborów.

- Przede wszystkim wybierajmy mądrze. Zastanówmy się nad kwestią klimatyczną, wszystkie partie podejmują ten temat, na ile realnie to będziemy weryfikować. Szacuje się, że będzie kilkaset milionów migrantów klimatycznych w najbliższych kilkudziesięciu latach, będą szli do państw bogatych po to, by żyć w miejscu możliwym do życia – powiedziała Magda.

Nie oglądałeś Dzień Dobry Wakacje na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Ola Skowron/EastNews

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana