Ekspert: "Nie można się zmuszać do snu". Jak zatem radzić sobie z bezsennością?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Sytuacja na świecie spędza nam sen z powiek
Sytuacja na świecie spędza nam sen z powiek
Co oznaczają nasze sny?
Co oznaczają nasze sny?
Melatonina - cudowny lek na dobry sen?
Melatonina - cudowny lek na dobry sen?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Jak poradzić sobie z bezsennością?
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Problemy z bezsennością – jak sobie radzić?
Badania pokazuję, że osoby, które przechorowały COVID-19 często mają problemy ze snem. Trudności w zasypianiu może u nas wywoływać także stres spowodowany tym, co dzieje się w Ukrainie. Jak sobie z tym poradzić? Co może pomóc zwalczyć bezsenność? O tym w Dzień Dobry TVN opowiadał Michał Skalski, psychiatra, specjalista zaburzeń snu.

Co może powodować problemy ze snem?

Badania jasno pokazują, że niektóre osoby, które przechorowały COVID-19 mają problemy ze snem. - COVID-19 powoduje, że osłabione są mechanizmy podtrzymujące ciągłość snu. (...) Jest zmniejszone zapotrzebowanie na sen. (...) Bezsenność rośnie z wiekiem, ale tutaj pojawia się (...) w wieku średnim ok. 40. - mówił w Dzień Dobry TVN dr n. med. Michał Skalski.

Czy bezsenność pocovidowa różni się od tej wywołanej stresem? - Ta obecna, postresowa, (...) to jest reakcja, że mój organizm nie jest gotowy wieczorem do zaśnięcia, bo jest tak naładowany różnymi emocjami, myślami, wydarzeniami. Każdy, kto obejrzy sobie wieczorem transmisję z kolejnej napaści na Ukrainę, to w tym momencie nie może zasnąć. (...) Organizm nie potrafi się wyciszyć - mówił specjalista. Natomiast bezsenność pocovidowa to problemy z utrzymaniem ciągłości snu.

Jak walczyć z bezsennością?

Niezależnie od tego, co wywołuje problemy ze snem, to najlepszą formą leczenia jest tzw. terapia behawioralno-poznawcza. - Ja to nazywam "zasady higieny snu". (...) Chyba najważniejsze to, żeby nie zmuszać się do spania. Jeśli z (...) powodu COVID czy wojny mózg potrzebuje mniej snu, (...) to pogódźmy się z tym. Nie mamy wpływu na to, co wywołuje bezsenność, natomiast mamy wpływ na to, czy ta bezsenność się nakręci, czy się zmieni w bezsenność przewlekłą czy też nie - mówił nasz gość.

Specjalista dodał, że z jego obserwacji, w przypadku pacjentów, którzy zmagają się z bezsennością po przechorowaniu COVID-19, po trzech miesiącach wszystko wraca do normy.

Jak jeszcze można sobie poradzić z zaburzeniami snu? Kiedy warto sięgnąć po leki, które ułatwiają zasypianie? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Dudek/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości