Porady

Śmieci po remoncie i styropian. Co z nimi zrobić? Jak je segregować?

Porady

Autor:
Diana
Ryściuk
styropian po sprzęcie

Obecnie w Polsce od jej mieszkańców wymaga się segregacji odpadów. Zdarza się jednak, że niektóre ciężko do czegokolwiek zakwalifikować i nie wiemy, co z nimi zrobić. Najczęściej dotyczy to śmieci po remoncie, w tym styropianu. Gdzie je wyrzucić?

Śmieci po remoncie - co z nimi zrobić?

Większość remontowych, budowlanych odpadów nie można od tak po prostu wyrzucić do kosza, nawet do śmieci zmieszanych. Nie można ich też zostawić gdzieś pod osiedlowym śmietnikiem. Jeśli wykonane prace remontowe wygenerowały niewiele śmieci, to większość można oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyli do tzw. PSZOK-u. Jedyne, co musimy zrobić, to spakować te odpady i zawieźć je do najbliższego punktu. Tam już będą wiedzieli, co z nimi zrobić.

Ekologiczne rozwiązania

Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci
Elektrośmieci to nie są zwykłe śmieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W przypadku większego remontu, wywóz wszystkiego, co zbędne, można zlecić specjalnej firmie, która się tym zajmuje. Czasem wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „wywóz gruzu”, wybrać pasującą nam firmę, zadzwonić i wypytać o szczegóły. Wiele osób korzysta z opcji zamówienia kontenera lub specjalnej, dużej torby, do której wrzuca się wszystkie odpady, jakie generuje remont. Po zakończeniu prac, w ustalonym terminie, firma przyjeżdża i całość zabiera.

Gdzie wyrzucić styropian?

Styropian to jeden z najbardziej problematycznych odpadów. Często zostaje po remoncie lub zakupie mebli czy sprzętów, które były nim zabezpieczone. Mniejsze jego wersje często stanowią również opakowania jedzenia na wynos, jajek, tacek pod warzywa itd. Jak prawidłowo segregować styropian? Ten duży, który zabezpieczał lodówkę czy ocieplał ściany, nawet jeśli jest w kawałkach, musi zostać potraktowany tak samo jak inne odpady budowlane, czyli trafić do PSZOK-u. Mniejsze opakowania styropianowe, te po jedzeniu, powinny trafić do kosza żółtego, czyli na metale i tworzywa sztuczne. Jeśli jednak styropianowe opakowanie po jedzeniu jest mocno zatłuszczone, powinno trafić do odpadów zmieszanych.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Wachirawit Iemlerkcha/Getty Images

Pozostałe wiadomości