Jednolity System Segregacji Odpadów
Od 1 lipca 2017 roku obowiązuje Jednolity System Segregacji Odpadów (JSSO), który wyznacza standard segregacji odpadów w Polsce. Jego konsekwencją było zastosowanie pięciu pojemników na odpady: niebieskiego – na papier; zielonego – na szkło, żółtego – na metale i tworzywa sztuczne, brązowego – na bioodpady, np. resztki jedzenia, czarnego – na odpady zmieszane.
Resort klimatu chce, by na opakowaniach produktów sprzedawanych w sklepach znalazła się jasna informacja, do którego z kontenerów należy wrzucić opakowanie bądź produkt, który się w nim znajduje
- mówi wiceminister klimatu Jacek Ozdoba.
Ministerstwo Klimatu - segregacja odpadów
Często nie wiadomo, do którego z pojemników wrzucić konkretny odpad, np. karton po mleku - mimo iż z wierzchu jest pokryty tekturą - w środku ma także elementy plastikowe czy metalowe. Trafia często do niebieskiego pojemnika (na papier), a powinien do żółtego (na metale i tworzywa sztuczne). Takich przykładów jest wiele.
W związku z tym Ministerstwo Klimatu pracuje nad przepisami, by na opakowaniach produktów pojawiła się jasna informacja, do którego pojemnika opakowanie czy sam produkt powinien trafić.
Resort zastanawia się też nad wprowadzeniem narzędzia dla samorządów, które pozwoli w inny sposób zbierać odpady z zabudowy wielorodzinnej, czyli budynków mieszkalnych.
Chodzi o ograniczenie odpowiedzialności zbiorowej, w przypadku mieszkańców budynków wielolokalowych
– wyjaśnia wiceminister Ozdoba.
Planowane jest wprowadzenie przepisów, które umożliwiają indywidualne rozliczanie mieszkańców.
Śmieciowe dylematy. Gdzie wyrzucać problematyczne odpady? Obejrzyj materiał:
Zobacz też:
71-latek na własną rękę sprząta dzikie wysypiska. Wójt: "Powinny być posegregowane"
To odkrycie zrewolucjonizuje świat. Dzięki niemu można rozłożyć tonę plastiku w 10 godzin
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: PAP