Na pytania odpowiadała Irena Reszka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Sprawdź, na czym polega recycling odpadów.
Poznaj główne błędy w segregacji odpadów.
Istnieje kilka sposobów na organizację przestrzeni tak, by śmietniki na szkło, plastik, papier, odpady zmieszane i bio mogły się zmieścić.
13 października przypada Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci. Jak go uczcić? Najlepiej uświadamiając sobie, czym są tego typu odpady i jak bardzo szkodzą środowisku. Warto to zrobić, ponieważ jeśli nie zmienimy swojego stosunku do nich, do 2030 r. ich liczba osiągnie na świecie aż 74 mln ton.
Od 4 września 2020 r. straż miejska może nakładać grzywny w drodze mandatu karnego na osoby, które nie płacą za śmieci albo nie segregują odpadów. Kary może się również spodziewać mieszkaniec gminy, który skłamał w deklaracji, by płacić mniej za wywóz odpadów.
Często nie wiadomo, do którego pojemnika wrzucić konkretny odpad. Na opakowaniu powinno być więc jasno określone, do jakiego kontenera powinno ono trafić. Warto, aby informacja taka dotyczyła także samego produktu, który się w nim znajduje. Nad przepisami w tej sprawie pracuje Ministerstwo Klimatu.
Od 1 lipca wejdą w życie nowe przepisy, które wprowadzą jednolity system recyklingu. Co to oznacza? O nowych zasadach segregacji odpadów rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN ze specjalistką ds. ochrony środowiska Joanną Szubierajską.
Żeby produktów z recyklingu było więcej, warto segregować odpady już w domu - radzi Katarzyna Dulko-Gaszyna, ekspert Ikea. Oto pięć sposobów na segregację odpadów.
Wiele już powiedziano o zasadach dzielenia śmieci, niestety nadal wielu z nas ma z tym problemy. W Dzień Dobry TVN Pani Gadżet Anna Nowak-Ibisz pokazała gadżety, które ułatwiają segregowanie śmieci. Wśród nich znalazły się: kosz obrotowy z trzema kolorowymi pojemnikami, worki na odpady, kosz z filtrem pochłaniającym zapachy i sortownik odpadów.