Materiał promocyjny

Jak segregować śmieci po Wszystkich Świętych? "Niektórym sprawia to pewne trudności"

Jak segregować śmieci po Wszystkich Świętych?
Segreguj z głową. Co wyrzucać i do jakiego pojemnika?
Źródło: Dzień Dobry TVN

Po Wszystkich Świętych na cmentarzach pozostaje wiele śmieci. Nie zawsze wiemy, jak je segregować. Jak to zrobić w odpowiedni sposób? Irena Reszka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na czacie odpowiadała na pytania widzów.

Segregacja śmieci. Co oznaczają poszczególne kolory pojemników na śmieci?

Irena Reszka przypomniała w Dzień Dobry TVN, do jakich koszy należy wyrzucać poszczególne rodzaje odpadów.

- Jeszcze niektórym to sprawia pewne trudności. Zatem mamy: brązowy kosz, który jest na odpady bio, zielony na odpady szklane, czarny na odpady zmieszane, żółty na tworzywa sztuczne oraz metale i niebieski na papier. W całej Polsce obowiązuje segregacja, co za tym idzie również i na cmentarzach powinniśmy mieć kosze na odpady segregowane. Jeśli takich koszy nie mamy, niestety trzeba sobie poradzić jakoś inaczej. Tym, którym zależy na środowisku, zabierają te odpady ze sobą do domu, aby je właściwie posegregować i wyrzucić - mówiła starsza specjalistka w Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Jak zaznaczyła, jest to bardzo ważne.

- Kochani, rocznie produkujemy 355 kg odpadów na osobę. To są ogromne ilości. Ponad 13 mln odpadów w całej Polsce w roku 2022 zostało wytworzonych, tak że ważne jest, aby przede wszystkim zapobiegać powstawaniu odpadów. Jeżeli mamy taką możliwość, to nie wybierajmy nowego znicza, tylko być może na grobach naszych bliskich są już znicze, które można ponownie wykorzystać i kupmy sam wkład - podkreśliła nasza gościni.

Jak segregować śmieci po Wszystkich Świętych?

  • Wypalony wkład - do zmieszanych, ponieważ odpad zanieczyszczony jest woskiem;
  • plastikowy kapturek od znicza - tworzywa sztuczne;
  • sztuczne kwiaty - jeśli zawiera materiał, do zmieszanych, jeśli nie, tworzywa sztuczne;
  • uschłe kwiaty - bio;
  • anioł na baterie - elektroodpad, najlepiej oddać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych;

Gdzie należy wyrzucić szklany znicz? Czy na pewno do szkła? Na czym polega zniczodzielnia? Odpowiedzi na te pytania poznasz w wideo.

Czat z ekspertem

Czy zapalniczkę można wyrzucić do tworzyw sztucznych i metali?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Zapalniczka złożona jest z różnych materiałów, zarówno metalu, jak i tworzyw sztucznych, ale nie można rozdzielić łatwo tych substancji, zatem należy ją wyrzuć, o ile jest wypalona, do odpadów zmieszanych. W innym wypadku jest ona odpadem niebezpiecznym i należy wyrzuć ją do pojemnika na odpady niebezpieczne, o ile gmina takie zapewnia albo oddać do PSZOK.

Gdzie wyrzucić paragony po zakupach?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Paragony są drukowane zazwyczaj na papierze termicznym, który zawiera substancje chemiczne, zatem należy go wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Dzień dobry. Mam od niedawna kota i dylemat gdzie wyrzucać zużyty żwirek. Może Pani podpowie :)

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Zużyty żwirek należy wyrzucić do odpadów zmieszanych.

Czy baterie można wrzucić do odpadów zmieszanych?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Baterie są odpadami niebezpiecznymi, zawierającymi substancje takiej jak: ołów, rtęć, nikiel, kadm i powodują znaczne skażenie środowiska, wobec czego należy wyrzucić je do specjalnych pojemników na baterie, które znajdują się w sklepach, szkołach, urzędach. Można też oddać je na zbiórkę elektroodpadów lub odwieźć PSZOK.

Gdzie mogę wyrzucić znicz, w którym pozostała niedopalona świeczka i nie da się jej wyjąć, ponieważ wosk przykleił się do szkła?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Taki znicz wyrzucamy do odpadów zmieszanych.

Do jakiego kosza się wrzuca lustro?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Lustro należy najlepiej zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (informację o lokalizacji takiego punktu znajdują się na stronach gminnych). Jeśli nie mamy możliwości zawiezienia, trzeba wyrzucić lustro do odpadów zmieszanych.

skoro wypalony plastikowy znicz jest zanieczyszczony i musi byc odpadem zmieszanym to czym sa opakowanie po jedzeniu, typu jogurt, keczup, sloiki po jedzeniu ??

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Opakowania z tworzyw sztucznych po jedzeniu dokładnie opróżnione wyrzucamy do pojemnika na tworzywa sztuczne. Drobne pozostałości produktów nie stanowią przeszkody w procesie recyklingu. Jednak jeżeli pozostałości w opakowaniu jest więcej, trzeba wyrzucić je do odpadów zmieszanych.

Mam problem z opakowaniem masła w kostce: na opakowaniu namalowali instrukcję aby wrzucać do zamieszanych ale w instrukcji segregacji w gminie odpady wielomateriałowe powinny trafiać do żółtego (plastik i metal). Gdzie w końcu powinny trafiać te "papiery"?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Papier zatłuszczony po maśle w kostce wyrzucamy do odpadów zmieszanych. Nie jest to opakowanie wielomateriałowe. Jednak zawsze warto stosować się do lokalnych reguł gospodarowania odpadami, ponieważ władze gminy wiedzą, gdzie dalej trafiają do przetworzenia nasze odpady i być może trafiają one do nowoczesnej instalacji, która poradzi sobie z tego typu odpadem.

Jak segregować śmieci, skoro na cmentarzu zazwyczaj jest jeden duży kosz na odpadki?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: W takim przypadku odpady, które mogą być poddane recyklingowi warto zabrać ze sobą i wyrzucić do koszy przydomowych.

Gdzie wyrzucić karton/ blok rysunkowy pomalowany w przedszkolu przez dzieci farbami/kredkami?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Karton pomalowany farbami nie nadaje się do recyklingu, ponieważ farby często zawierają substancje chemiczne, które mogą zanieczyścić proces recyklingu. Z kolei blok rysunkowy pomalowany kredkami można wyrzucić do pojemnika na papier.

Przeprowadziłam się do innej miejscowości niż mieszkałam (i byłam zameldowana) dotychczas. Skąd mam wziąć teraz pierwsze worki aby zacząć segregację odpadów w nowym domu?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Należy zgłosić się do urzędu gminy, na terenie której Pani obecnie mieszka i podpisać deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wtedy gmina podstawi takie kosze lub dostarczy worki do segregacji pod Pani posesję. Należy pamiętać, że pierwszą deklarację należy złożyć w ciągu 14 dni od zamieszkania na nieruchomości oraz zmienić deklarację w poprzedniej gminie.

Dzień dobry , Pani Ireno czy można prosić o informację do jakiego kosza wrzucać resztki , farb, kleju, masy szpachlowej, płyta mdf

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Takiego typu odpady należy zawieźć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, gdyż nie są to standardowe odpady wytworzone w gospodarstwach domowych, które można wyrzucić do koszy przydomowych. Jednak niewielkie opakowania z resztkami farb czy kleju można wyrzucić do odpadów zmieszanych.

gdzie wyrzucić znicz zanieczyszczony woskiem?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Taki znicz wrzucamy do odpadów zmieszanych.

Jaki jest sens segregowania szkła potłuczonego i nie potłuczonego . Do pojemników na szkło ma trafiać całe opakowanie a samochody je odbierające wysypują całe pojemniki przez co sądzić można że jest ono od razu całe potłuczone więc gdzie sens tej segregacji ?

  • Irena Reszka, starszy specjalista w Ministerstwie Klimatu i Środowiska: Szkło potłuczone i niepotłuczone jest zbierane do tego samego pojemnika, o ile jest szkłem opakowaniowym (butelki, słoiki).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Źródło: mat. prasowe

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Materiał promocyjny
podziel się: