Zadymione czasy
W PRL-u palenie było nieodłącznym elementem każdego życia. Nikogo nie dziwiły papierosy w biurze, w fabryce, a nawet w szpitalu. W latach 80. ponad połowa dorosłych Polaków była uzależniona od nikotyny.
Według socjologa dra Michała Lutostańskiego w czasach PRL-u palenie papierosów było takim elementem kulturowym, który dotykał nas z wielu stron. - Możemy sobie wyobrazić zadymioną kameralną kawiarnię Spatif, gdzie artyści, literaci i naukowcy siedzieli i palili razem papierosy. One dawały taki trochę ferment intelektualny. Było to w kontrze do narracji zdrowego trybu życia robotnika, narzuconego przez partię - powiedział.
- Nawet w ikonicznych symbolach kultury tych czasów nie wyobrażamy sobie wizerunku Marka Hłaski innego niż z papierosem. Rzeczywiście był ten element "magiczności", który mogliśmy sobie dodać za pomocą papierosów, a świadomość tego, że papierosy są niezdrowe, była znikoma - dodał.
Zadymione czasy bardzo dobrze pamięta także Jan Kuroń. - U dziadka w gabinecie było pełno książek, a książki chłoną wszystkie zapachy, dym tytoniowy zwłaszcza. Do dziś pamiętam ten zapach papieru i książek przesiąkniętych tytoniem - wspomina.
Aktorka Ewa Wiśniewska zaczęła palić już na pierwszym roku szkoły teatralnej. - Miałam 17 lat i od razu bardzo mi to odpowiadało. Kto chciał, to palił, kto nie chciał, to nie palił, ale to było normalne i naturalne - przyznała.
Jednak, jak podkreśla socjolog, dr Michał Lutostański, zmiany nadchodziły stopniowo, a dopiero XXI wiek przyniósł realną poprawę - Nawet nie początek, ale 2010 rok i zakaz palenia w miejscach publicznych w Polsce był rzeczywiście rokiem przełomowym. Nagle się okazało, że można. Papierosy zniknęły z wielu filmów, a jakbyśmy zobaczyli palącego polityka, to bez wątpienia zrobiłby na nas złe wrażenie - stwierdził, a następnie podsumował: - Papieros przestał spełniać integrujące role społeczne.
Dorota Stalińska o rzucaniu palenia. Czy 100 zł za paczkę papierosów niechęci palaczy?
O rzucaniu palenia i swoich doświadczeniach z nałogiem w studiu Dzień Dobry TVN opowiedziały Dorota Stalińska i Maria Kabat. Obie panie z sukcesem pożegnały się już z papierosami, ale te wciąż cieszą się popularnością w społeczeństwie. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, by paczka papierosów kosztowała aż 100zł. Czy tak wysoka cena jest w stanie ułatwić rzucenie palenia?
- Myślę, że gdyby paczka kosztowała nawet 500 zł, to ci ludzie, którzy są uzależnieni i tak będą palić. Myślę, że byliby w stanie nawet ukraść te pieniądze. Mało tego, taka decyzja uruchomi całą szarą strefę i przemyt (...). My po prostu musimy zmienić mentalność, człowiek musi chcieć dorosnąć do tego - powiedziała Dorota Stalińska.
Aktorka zdradziła nam, że w pewnym momencie paliła nawet trzy paczki dziennie. - Paliłam zawsze i wszędzie. Na scenie układałam sobie tak sztuki i piosenki, że musiałam zapalić. Przyznała, że próbowała rzucić palenie też dla syna - Paweł sam w dorosłym życiu zaczął palić, mając matkę palaczkę. Najpierw jako dziecko walczył z nałogiem, potem jako dorosły zaczął palić, nie lubił tego i rzucił. To on przyniósł mi tę książkę (przyp.red. "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie", Allen Carr), która mnie uratowała - wyznała.
Wciąż jednak wiele osób się zastanawia, czy da się rzucić palenie z dnia na dzień?
- Tak i niepotrzebne są do tego plastry, ani tabletki. To co jest potrzebne, to zmiana naszego sposobu myślenia o paleniu, praca z przekonaniami. To jest właśnie to, co robimy za pomocą książki i za pomocą sesji rzucania palenia, które prowadzimy - powiedziała Maria Kabat, ekspertka od rzucania palenia. Wspomniana sesja trwa 6- 7 godzin. - Spotykamy się z terapeutą w kameralnym gronie - dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Za rozwój Parkinsona odpowiada wyrostek robaczkowy? Ciekawe ustalenia naukowców
- Palenie e-papierosów nie pomaga zerwać z nałogiem. "Wręcz utrudnia"
- "Moje dziecko pali. Co robić?"
Autor: Anna Gondecka
Reporter: Magda Nabiałczyk